Skocz do zawartości

M31


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Przyznam, że w dobrym zdjęciu M31 najbardziej lubię pyłowe strukturki w M110 ^_^

 

Marcinie, a czy jest jakaś realna możliwość zrobienia mozaiki z dwóch zdjęć tak, żeby można było przyjrzeć się M31 aż po jej krańce (a nie tylko brzegi kadru)? Czy raczej byłby z tym problem wynikający np. z krzywizny pola obiektywu...

A może po prostu dominuje trend, że w polskich warunkach szkoda czasu na dwukrotne smażenie jednej galaktyki?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że w dobrym zdjęciu M31 najbardziej lubię pyłowe strukturki w M110 ^_^

 

Marcinie, a czy jest jakaś realna możliwość zrobienia mozaiki z dwóch zdjęć tak, żeby można było przyjrzeć się M31 aż po jej krańce (a nie tylko brzegi kadru)? Czy raczej byłby z tym problem wynikający np. z krzywizny pola obiektywu...

A może po prostu dominuje trend, że w polskich warunkach szkoda czasu na dwukrotne smażenie jednej galaktyki?

 

 

Co do pyłowych strukturek to sądzę że w połączeniu RGB chyba nawet widać całkiem sporo.Powiedzmy że usiądę nad tym fragmentem oddzielnie co na pewno będzie ułatwieniem.

A co do mozaiki to .... Nie chciałbym zapeszać ale jak tu złamać fatum bo...jeszcze nie udało mi się skończyć żadnej mozaiki :icon_confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podoba mi się ilość detalu i kolor, super sobie radzi ST8300 ostrzyłem zęby na ten sprzęt ale powaliła mnie trochę cena a ludki z USA marudziły na shiping do polski, zależało mi na czasie i nie specjalnie miałem czas się z nimi targować o shiping - zresztą trzeba zaczynać działać a nie gadać.

Zdjęcie pierwsza klasa, można zapytać w czym obrabiałeś materiał ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, jak zwykle super fotka.

Nie wiem, może to tylko mój odbiór tego fragmentu ale M 32 chyba jest kapeńkę zniekształcona. Przypomina eliptyczną rozmytą gwiazdę a to raczej powinna być kulista mgiełka.

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie mieszkam na rynku w Tarnowie więc nie jestem w centrum :)

W Krakowie też nikt nie uprawia astrofotografii w ten sposób. Co prawda wystarczy 20km od Tarnowa i jest w miarę dobrze podczas gdy dla KRK i 35 czasem to za mało dla obiektów niżej położonych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, jak zwykle super fotka.

Nie wiem, może to tylko mój odbiór tego fragmentu ale M 32 chyba jest kapeńkę zniekształcona. Przypomina eliptyczną rozmytą gwiazdę a to raczej powinna być kulista mgiełka.

Pozdrawiam

Maciek

 

Maćku sprawdziłęm kilka zdjęć ale aby nie było że biorę mniej znanych to : http://apod.nasa.gov/apod/image/0905/m31_gendler_big.jpg

Nie wydaje mi się aby byłą kuleczką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, kurcze, zabijasz mi legendę ;) Kiedyś to zdjęcie tak bardzo mi się podobał, a szczerze mówiąc, w porównaniu z jakością współczesnych M31, choćby z naszego forum, to trochę kiszka ;) Gwiazdy monochromatyczne, aż zęby bolą. Wszystko takie wyprane.

 

:) :) :)

 

Tak do końca nie wiem czy w 2009 r nie było już lepszego zdjęcia od Gendlera. Zresztą seleckcja zdjęc do APODa do oddzielny temat który już nieraz wzbudzał kontrowersje :)

W sumie to chciałem aby zauważono że astrofotografia w Polsce stoi na wysokim poziomie. Uważny obserwator może zresztą to łatwo zauważyć.

Myślę, że Gendler gdyby mógł to ściągnąłby to zdjęcie z APODa bo już sobie zrobił lepsze. W Polsce ogranicza nas już tylko nasz klimat i nic więcej.

Edytowane przez MarcinPc
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Po prostu nie zbierałem samego Ha stąd nie oddzielają się od reszty tak jak mogłyby. Wodorówki tutaj wyszły na tyle na ile pozwolił LRGB a to zwyczajowo jest za mało przy moim podejściu. Niedawna praca z M33 mnie o tym przekonała. Mam w planach i ten kanał. Być może jeszcze będę miał cierpliwość od trzeciego lub właściwie czwartego podejścia w obróbce. Dzieki - taki komentarz mobilizuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Update: widzę że kolega simarik też nie lubi M31 ;)

 

MaPa - rzeczywiście mam jej już serdeczne dość na ten i pewnie kilka najbliższych lat.

No ale gdybym tak wyciągnął coś podobnego jak Ty to podejrzewam, że byłbym wniebowzięty :). U Ciebie jest właśnie tak jak ja ją widzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.