Skocz do zawartości

Ogniskowe.


mati537

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym zbudować teleskop wyłącznie do planet DSy mnie nie interesują tylko planety.

Słyszałem że do planet czym wieksza ogniskowa tym lepiej.

Chciałbym uzyskać ogniskowa rzędu 5000mm.

Pytania:

1) Czy taka ogniskowa jest wogóle możliwa do uzyskania?

2) Czy taka ogniskowa zda "egzamin"?

3) Jeśli tak to jak uzyskać taka ogniskowa i jakie wymiary ta tuba powinna mieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ optyczny to obojętnie może być Newton albo refraktor to bez różnicy.

Zależy jaki będzie lepszy do planet.

 

Newton lub refraktor o ogniskowej 5000mm. To sobie kup rusztowanie do niego od razu :)

 

Zanim pójdziemy dalej to napisz proszę dlaczego akurat 5000mm a nie na przykład 3metry lub 1,5metra?

Ciekawi mnie jakie pobudki tobą kierowały przy wyborze akurat ogniskowej 5 metrów.

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton lub refraktor o ogniskowej 5000mm. To sobie kup rusztowanie do niego od razu :)

 

Zanim pójdziemy dalej to napisz proszę dlaczego akurat 5000mm a nie na przykład 3metry lub 1,5metra?

Ciekawi mnie jakie pobudki tobą kierowały przy wyborze akurat ogniskowej 5 metrów.

 

 

I ja podpisuję się pod pytaniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton lub refraktor o ogniskowej 5000mm. To sobie kup rusztowanie do niego od razu :)

 

Zanim pójdziemy dalej to napisz proszę dlaczego akurat 5000mm a nie na przykład 3metry lub 1,5metra?

Ciekawi mnie jakie pobudki tobą kierowały przy wyborze akurat ogniskowej 5 metrów.

 

Od dawna chciałem mieć teleskop za pomocą którego będę otrzymywał prewencyjny obraz planet w wizualu a nie z zdjęć. A gdzie go będę trzymał to byłby problem:).

Jak miałem z 4-5 lat chciałem znaleźć tzw. " ufoludkow" :) takie dziecinne marzenia:D.

Edytowane przez mati537
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby uzyskać obraz planety dobry jakościowo, tzn. czysty, kontrastowy, nasycony, ect. musi byc spełnione kilka warunków:

- w miarę dobry sprzęt ( do planet używa się przeważnie Mak-Cas albo refraktorów ED/APO - nie będę się na razie rozpisywał dlaczego)

- STABILNA ATMOSFERA tzw. SEEING - jeżeli jest słaby, to nawet najlepszy sprzęt nie da rady pokazać szczegółów planety, a im dłuższa ogniskowa tym seeing musi być lepszy i sprzęt wychłodzony.

 

to tak w największym skrócie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dawna chciałem mieć teleskop za pomocą którego będę otrzymywał prewencyjny obraz planet w wizualu a nie z zdjęć. A gdzie go będę trzymał to byłby problem:).

Jak miałem z 4-5 lat chciałem znaleźć tzw. " ufoludkow" :) takie dziecinne marzenia:D.

 

Odpowiem Ci bez zbędnych sarkazmów.

 

Pytanie zadałem celowo. Otóż co do samego założenia to faktem jest, że ciemniejszy ( a więc i o dłuższej ogniskowej) teleskop jest lepszy do planet. Dlaczego? Ano dlatego, że dłuższa ogniskowa oznacza wmniejsze lustro wtórne a mniejsze lustro wtórne równa się mniejsza obstrukcja i lepszy kontrast. Dlatego np.: warto zbudować teleskop Newtona 150/1500 (lub nawet 1800) oparty na lustrze sferycznym.

 

Barlow owszem, wydłuży nam ogniskową ale nie zmniejszy nam rozmiaru LW więc np.: Newton 150/750 z barlowem 2x da gorsze obrazy planet niż teleskop 150/1500.

 

Natomiast ogniskowa (w Newtonie i refraktorze) równa 5000mm to pomysł nieco abstrakcyjny (więc nie dziw się, że się ludzie śmieją) . Jeszcze w jakimś teleskopie konstrukcji SC to taka ogniskowa ujdzie ale nie w Newtonie.

 

A tak na koniec to Krzysiek wyżej dobrze Ci radzi. Do planet najlepsze konstrukcje to Maksutov-Cassegrain (np MAK 180/2700 od Sky Watchera - obrazy powalają na kolana). A jak nie stać Cie na Mak-Cas to wtedy Newton o światłosile f/10-f/12 i ogniskowej <2metrów.

 

A jak chcesz budować samemu to poczytaj sobie na forum jakieś relacje z budowy. Trochętego jest. Wcale nie jest to taka prosta sprawa.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mati postawiłeś wysokie wymagania, już mniejsza, czy świadomie, czy nie,

ale najważniejsze to się nie poddawać! :)

i otóż istnieje taka konstrukcja i można ją wykonać samemu:

 

 

Brunn1.jpg

 

 

to tzw. teleskop pozaosiowy (of-axis)

ma wszystko czego potrzebujesz; długą ogniskową, krótki tubus i najważniejsze - brak obstrukcji - idealny do planet i brak wad, które wymienił Lukasz

więcej znajdziesz tu: http://bhs.broo.k12.wv.us/homepage/alumni/dstevick/sptplan3.htm

tu: http://bhs.broo.k12.wv.us/homepage/alumni/dstevick/lampert/lampert.htm

i stary wątek na forum: http://astropolis.pl/topic/7295-kto-eksperymentowa-z-teleskopami-pozaosiowymi/

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.