Skocz do zawartości

Rysy na LG SW8


Pulsar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Od wczoraj jestem (chyba) szczęśliwym posiadaczem Synty 8, przyszła wczoraj wieczorem więc dopiero dziś mogłem ją wypróbować, i to tylko na obiektach naziemnych, wszystko było ok troszkę obraz rozmazany ale myślę że to przez to że stał całą noc i dzień przy kaloryferze więc jeszcze stoi na polu i się schładza. Ale do rzeczy gdy zerknąłem ukradkiem na LG zobaczyłem coś co mnie wprawiło w lekki szok, zauważyłem niezłe rysy oczywiście nie są one tak wielkie jak na foto bo telefon strasznie wyostrzył to no ale... jednak. Tu moje pytanie czy będzie to przeszkadzało w komforcie obserwacji?

 

Foto http://img502.imageshack.us/img502/6146/dsc0020m.jpg

 

Też pytanie nasuwające się po obejrzeniu foto, ponieważ nie dostałem dekla zasłaniającego z tyłu lustro czy będzie przeszkadzać ta poświata? którą widać na zdjęciu, i czy jest możliwość dokupienia, dorobienia takiego.

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Edytowane przez Pulsar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jakby ktoś przeciągnął po lustrze drucianą szczotką. Jeśli to nowy teleskop to od razu odsyłaj do sklepu z reklamacją, ponieważ niewątpliwie będzie to miało duży wpływ na obserwacje. Dekla na tył teleskopu nie potrzeba, wpadające tam światło nie przeszkadza.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łojejuśku...

jak otworzyłem temat to pomyślałem, że czytam ogłoszenie parafialne...

 

Fajnie by było (i sądzę lepiej by się czytało) gdybyś wyrównał to do lewego i zmniejszył czcionkę :-) Ale to subiektywne odczucie...

 

Co do tematu to na tym zdjęciu wygląda, jakby ktoś papierem ściernym pojechał po lustrze... zrób może ostre zdjęcie tego obszaru na LG to wtedy będzie coś więcej wiadomo.

 

Paweł

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... nie wygląda to za ciekawie. Tak jakby ktoś wytarł lustro główne zwykłą szmatą... Jeśli te rysy w rzeczywistości są takie jak na zdjęciu to pewnie będą miały wpływ na obraz (kontrast + rozdzielczość).

 

Jeśli to nowy telep to oddałbym go na gwarancji a jak używany to targowałbym się o niższą cenę lub odesłał sprzedawcy i zażądał zwrotu kasy...

 

Co do pokrowaca to kup sobie w sklepie z materiałami kawałek spandexu i uszyj osłonkę na tył tuby. Ja tak zrobiłem u siebie, działa wyśmienicie.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://img835.imageshack.us/img835/4817/dsc0026dd.jpg

 

Rozpiętość tych rys to 2-3cm a wysokość max 4

 

Hmm to co na foto poprzednim to rzeczywiste bo w świetle te rysy giną jak sam sobie wszystko zasłoniłem to widać było tak jak na fotografi, lecz nie psuje to obrazu według mnie. Sprzedający wysłał mi foto które rzekomo ostatni raz zrobił tą syntą, jeszcze kasa nie poszła więc mogę zwrócić co o tym myślicie?

 

http://img705.imageshack.us/img705/2006/ksiezycx.jpg

 

Znów edit :) przegrzebałem forum i znalazłem coś takiego mianowicie temat z cytatem ze strony Pana Janusza Wilanda

"Rysy na zwierciadle wyglądają okropnie. Jest to przykry widok. Ale sprawa nie jest tragiczna, mało tego rysy nie psują obrazów nieba.
W przypadku obiektywów soczewkowych (lunety) rysa na szkle powoduje zdecydowane pogorszenie jakości obrazów, gdyż front fali po przejściu
przez obiektyw zarysowany nie jest już taki jednorodny. Natomiast w przypadku zwierciadła, które tylko odbija światło, rysa powoduje,
że obraz po prostu nie odbije się od powierzchni rysy. Ta część powierzchni zwierciadła nie będzie kierowała światła gwiazd do okularu. A ilościowo wygląda to tak. Zakładamy, że nasza okropna rysa ma 1 mm szerokości i 5 cm długości. Powierzchnia rysy wynosi 0,1 x 5 = 0,5 cm2
Zwierciadło o średnicy 15 cm ma pole 3,14 x 15 x 15 x 0,25 = 176,6 cm2 Tak więc stanowi to ok. 0,3% powierzchni zwierciadła."

 

Więc według tego nie ma czym się martwić ale czekam na waszą opinie.

Edytowane przez Pulsar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specem od optyki teoretycznej nie jestem ale na mój gust sytuacja będzie wyglądać tak, że przy powerach rzędu 50-150x nie będzie zauważalnych różnic w jakości obrazu ale przy większych powiększeniach, gdzie jakość luster ma ogromne znaczenie dla uzyskania dobrych rozdzielczości różnica może być już zauważalna.

 

Wydaje mi się, że taka rysy na powłoce powoduje inne odbicie światła które podąża w nieoczekiwanych kierunkach, czasem rzeczywiście nie trafi do okularu a czasem trafi i wtedy spowoduje spadek jakości obrazu.

Uważam, że stwierdzenie iż taka rysa nie odbija światła nie jest do końca słuszne. Odbija światło tylko w różnych, nieoczekiwanych kierunkach (gdybyśmy nalepili na lustro czarny krążek to by nie odbijał światła).

 

Zatem wciąż uważam, że w tym przypadku nastąpi degradacja obrazu przy dużych powiększeniach (obserwacje planet, Księżyca, małych plantarek) rzędu 250-300x i więcej.

Kwestia też jak głębokie są te rysy i na ile psują figuryzację. Czy jest to tylko ubytek na powłoce czy może na samym blanku...

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie to rysy- czy w szkle (źle) czy w warstwie odbijającej (lepiej).
Napylenie takiego zwierciadła to kilkadziesiąt zł więc niewiele o ile rysy są na warstwie alu.

 

Co do rys- swoje zwierciadło miałem całe STRASZNIE porysowane w warstwie alu po napyleniu jak nowe. Różnica taka, że przy rysach siada kontrast i jest słaba punktowość gwiazd (lekko rozmyte zamiast igiełek).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz Wiland pisał o lustrze głównym i tu ma faktycznie rację. Ty masz jednak inny problem i takie rysy na wtórnym na pewno będą powodować degradację. Pytanie jest tylko w jakiej skali? Na to już Ci nie odpowiem.

Hmm zwierciadło główne to jest to na samym dnie teleskopu a lustro wtórne jest to małe tak? bo jeżeli tak to rysy są na tym na dole :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że taka rysy na powłoce powoduje inne odbicie światła które podąża w nieoczekiwanych kierunkach, czasem rzeczywiście nie trafi do okularu a czasem trafi i wtedy spowoduje spadek jakości obrazu.

 

Czyli najlepiej jest zasmarować porysowane miejsce sadzą lub czymś innym co ma albedo ~0 ?

 

Co do zdolności rozdzielczej to jeśli światło odbite przez rysy na LG nie będzie wpadało do LW to zdolność rozdzielcza teleskopu będzie taka sama jakby tych rys nie było*, a jedyne co się pogorszy to ilość zbieranego światła czyli zasięg gwiazdowy.

 

*zdolność rozdzielcza zależy od odległości pomiędzy dwoma skrajnymi punktami LG, które po połączeniu "wymyśloną" linią tworzą średnicę LG

 

Tak by to wyglądało według mnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie to rysy- czy w szkle (źle) czy w warstwie odbijającej (lepiej).

Napylenie takiego zwierciadła to kilkadziesiąt zł więc niewiele o ile rysy są na warstwie alu.

 

Co do rys- swoje zwierciadło miałem całe STRASZNIE porysowane w warstwie alu po napyleniu jak nowe. Różnica taka, że przy rysach siada kontrast i jest słaba punktowość gwiazd (lekko rozmyte zamiast igiełek).

 

Bo Twoje lustro Ktoś (podobno) wycierał wcześniej mikrofibrą :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zdolności rozdzielczej to jeśli światło odbite przez rysy na LG nie będzie wpadało do LW to zdolność rozdzielcza teleskopu będzie taka sama jakby tych rys nie było*, a jedyne co się pogorszy to ilość zbieranego światła czyli zasięg gwiazdowy.

 

Moim zdaniem właśnie tak będzie :) ale chyba wraz ze zmiejszaniem apertury maleje też zdolność rozdzielcza... w sumie nie jestem pewien.

Aczkowlwiek wyczernianie tych rys na LG to wg mnie raczej kiepski pomysł no bo w końcu tracimy na aperturze...

Jeśli te rysy są tylko na powłoce to lepiej napylić na nowo i będzie po problemie. Koszt napylenia takiego LG jest relatywnie nieduży - poniżej 100zł (zwykła powłoka alu a nie jakieś hilux bo wtedy koszty są dużo wyższe).

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem właśnie tak będzie :) ale chyba wraz ze zmiejszaniem apertury maleje też zdolność rozdzielcza... w sumie nie jestem pewien.

 

Ależ oczywiście że tak. Jak odległość pomiędzy dwoma najdalszymi punktami na zwierciadle maleje to rozdzielczość też maleje, dlatego buduje się interferometry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.