Skocz do zawartości

Przeróbka matrycy z Nikon DSLR na wersję mono


rambro

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem taki wątek na cloudynights:

 

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/5606114/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1/vc/1

 

Według tych informacji udało się dokonać operacji modyfikacji kolorowej matrycy kilku modeli lustrzanek Nikon na wersję mono. Może ktoś jeszcze tego dokona i zrobi instrukcję. Duże sensory mono tanie nie są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa idea. Kiedyś zastanawiałem się nad taką możliwością, ale ktoś mi powiedział, że to nierealne. A jednak. O ile same modyfikowane DSLR pakowane w takie puszki wg mnie nie mają sensu (cena vs np. QHY8L) o tyle taka MONOfikacja może już go mieć. Co więcej, łatwiej będzie zmodyfikować takiego QHY8L i mieć kamerę mono z matrycą APS-c (QHY jest na matrycy takiej, jak w nikonie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na SGL kiedyś znalazłem taki temat

http://stargazerslounge.com/topic/166334-debayering-a-dslrs-bayer-matrix/

Gość wziął normalnie Dremela i wyszlifował matrycę bez usuwania mikrosoczewek. Wygląda to nieźle chociaż ciekawy jestem na ile to rysuje te mikrosoczewki i wpływa na obraz - bo one są z jakiegoś tworzywa.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W JTW Astronomy oferują taką usługe dla matryc Canona. Niestety proces debayeryzacji pociaga za sobą usunięcie mikrosoczewek ale mimo to zapewniają o 12 krotnym wzroście czułości matrycy.

 

Powinni podać informację skąd taka wartość, albo co rozumieją przez pojęcie czułość - przy średnim QE nowych Canonów około 35%, 12 krotny wzrost czułości da nam niebagatelną 420% sprawność kwantową :)

Bardziej prawdopodobne jest że chodzi im o 12 krotny wzrost dynamiki, ale tutaj jej wzrost spowodowany będzie bardziej zmniejszeniem szumów przez chłodzenie, niż zwiększeniem czułości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinni podać informację skąd taka wartość, albo co rozumieją przez pojęcie czułość - przy średnim QE nowych Canonów około 35%, 12 krotny wzrost czułości da nam niebagatelną 420% sprawność kwantową :)
hasła marketingowe interpretuje się zakładając najgorszy przypadek a nie najlepszy :) (bo ich twórcy zakładają wariant najlepszy ale najlepszy dla siebie)

 

cennik JTW -> JTW Ultimate 5D MkII - patrzymy na QE - http://www.astrosurf.com/buil/50d/test.htm

z wykresu wychodzi max 17% dla G, uśredniając w całym pasmie i po wszystkich filtrach powiedzmy że na oko 5%

5% * 12 -> 60% -> nie wiem czy to możliwe z tą akurat matrycą ale wartość wydaje się bardziej wiarygodna niż 420%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie pomyślałem potem, że uśrednili różnokolorowe piksele z grupek i tak im to wyszło. Równie dobrze mogli podać zysk z naświetlania mgławicy Kalifornia na "geometrycznej sprawności kwantowej" przed i po usunięciu maski Bayera i pewnie by im wyszło 100 albo więcej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, informacja o 12 krotnym wzroście czułości zajeżdza daleko posuniętym marketingiem. A szkoda bo to i tak produkt dla świadomego klienta, który zanim zdecyduje się na ryzykowny* proces debayeryzacji to i tak 10 razy prześwietli całą sytuacje.

 

Z tego co wyczytałem między wierszami (chyba na fb) to sam proces "monofikacji" ciągle jest ciągle dość niepewny, a producent nie bierze za to żadnej odpowiedzialności. Więc narazie chętnych na taką "zabawe" może być mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na SGL kiedyś znalazłem taki temat

http://stargazerslounge.com/topic/166334-debayering-a-dslrs-bayer-matrix/

Gość wziął normalnie Dremela i wyszlifował matrycę bez usuwania mikrosoczewek. Wygląda to nieźle chociaż ciekawy jestem na ile to rysuje te mikrosoczewki i wpływa na obraz - bo one są z jakiegoś tworzywa.

Super sprawa - jeśli mój 20D mod się nie sprzeda w rozsądnym czasie to poleci na dremlowanie :icon_twisted:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile wzrasta czułość to idealnie widać pod tym linkiem co podałem bo gość nie usunął maski całkowicie więc jest porównanie.

 

Sprawdziłem to na szybko i wyszło tak:

eos_mono.jpg

Czułość wzrosła nieco ponad 3x, czyli mniej wiecej tyle ile teoretycznie można się było spodziewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sprawa, tylko nie wiem, jak mikrosoczewki mogły przetrwać tę operację, skoro filtr bayera jest umieszczony pod nimi. Podejrzewam, że jednak nie przetrwały, więc mamy uwolnienie czułości czujnika z pewną stratą wynikającą z braku mikrosoczewek. Sama procedura usuwania filtra, jak zauważa autor wątku, też wymaga dopracowania: http://stargazerslounge.com/topic/166334-debayering-a-dslrs-bayer-matrix/page__st__60?do=findComment&comment=1688034

 

Ludki z tego forum podają też adres do firmy, która konwertuje kilka modeli nowych Canonów do mono: http://www.maxmax.com/b&w_conversion.htm ceny od 1800$ (nowy aparat (650$)+konwersja ...) http://www.maxmax.com/monochrome_camera_order.asp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sprawa, tylko nie wiem, jak mikrosoczewki mogły przetrwać tę operację, skoro filtr bayera jest umieszczony pod nimi. Podejrzewam, że jednak nie przetrwały, więc mamy uwolnienie czułości czujnika z pewną stratą wynikającą z braku mikrosoczewek. (...)

 

Na stronach 11-13 wątku inny kolega opisuje usuwanie maski pod mikroskopem - tak jak mówisz mikrosoczewki są usuwane. Pokazane są zdjęcia i w miejscach w których usunięta jest warstwa soczewek a jeszcze jest matryca RGB widać wyraźnie ciemniejszy obraz. Niestety :(

Na którejś kolejnej stronie autor wątku prezentuje też pojedyncze 5min astrofoto zrobione przed i po usunięciu maski - różnica nie jest aż tak dramatyczna jak na zdjęciach stołu na pierwszej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem to na szybko i wyszło tak:

attachicon.gifeos_mono.jpg

Czułość wzrosła nieco ponad 3x, czyli mniej wiecej tyle ile teoretycznie można się było spodziewać.

 

Tam jest krzywa gamma która kompresuje różnice.

 

Poza tym wszystko zależy od temperatury światła, IR blockera, np.: na stronie firmy Sony http://www.sony.net/Products/SC-HP/pro/image_senser/progressive_scan.html można porównać takie same matryce nabite filtrami RGB, CMYG i mono. Przykładowo dla ICX618:

 

Mono: 1200mV @ F8 (5500mV bez IR blockera)

RGB: 1000mV @ F5.6 (tylko G)

CMYG: 1400mV @ F5.6 (średnia wszystkich filtrów)

 

Sony używa niebieskiego IR blockera i żółtego światła 3200K co daje dziwne rezultaty bo matryca mono jest tylko 2x czulsza od RGB z IR blockerem i aż 11x czulsza bez IR blockera.

 

Sam kiedyś testowałem filtry w lepszym świetle lampy błyskowej 5500K i z lepszym białym IR blockerem, dlatego założenie IR blockera dawało spadek ilości światła do 74%.

 

Niestety filtry miałem słabe bo Kodak Wratten dlatego uzyskałem 10% transmisji dla R i G oraz 13% dla B.

 

Na symulatorze CCD założenie filtra G daje potrzebę 6-cio krotnego wydłużenia czasu ekspozycji do uzyskania takiego samego rezultatu co bez filtra.

 

Może ktoś by przetestował w realu ile procent tracą dobrej jakości filtry w porównaniu do braku filtrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zdemontować szybkę i oczyści wszystko z kleju.

Sama matrycę zalałem rozpuszczalnikiem żeby zmiękczyć warstwę filtrów na matrycy.

Próbowałem też wykałaczką delikatnie wydrapać zalaną rozpuszczalnikiem warstwę filtrów jedynie przez środek żeby drucików nie uszkodzić.

IMG_0039.JPG

IMG_0041.JPG

IMG_0042.JPG

IMG_0043.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki :) Jeśli jest tam jakieś tworzywo sztuczne warto rozpuszczalnikami najpierw popróbować. Oprócz nitro możesz spróbować benzynę ekstrakcyjną, aceton a jeśli maska byłaby z pleksi to stężony kwas octowy (lodowaty) powinien pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyzdrowieje z zapalenia płuc to pojadę do mojej klientki z lakierami samochodowymi bo ma pewien specyfik który rozpuszcza wszystko mówiła że normalnie lakier z karoserii spływa :-)

Edytowane przez Dyoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oby nie spłyneło razem z pikselami. Nie jestem pewny czy nie usuwając całego tego bajzlu nie wpłyniesz na funkcjonalnosc samych pikseli stosujac silną chemię. Pomijam już detale typu czy nie dostanie sie troche czegoś mokrego do środka samego chipa. Tego raczej nie przeżyje.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.