Skocz do zawartości

Przeróbka matrycy z Nikon DSLR na wersję mono


rambro

Rekomendowane odpowiedzi

Uważaj żebyś nie przesadził z tym skrobaniem bo z chipa ma zejść tylko taka zielonkawa warstwa a ta tęcza generalnie zostaje. zwracam uwagę bo mnie zaskoczyło jak w tym wątku na SGL gość pokazał zdjęcie matrycy przed i po i wyglądają bardzo podobnie a myślałem że ta tęcza zejdzie.

 

Myślę, że ten Dremel z miękką końcówką do polerowania byłby jednak bezpieczniejszy niż miedziana blaszka....

Edytowane przez zbuffer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myslę, czy ten "debajerant" co tarł tym dremlem na sieci to nie robi jakiegoś wkrętu. Może się mylę, ale jak facet na jednym zdjęciu uzyskał jednocześnie obraz zdebajeryzowany (kolorowy) i czarno-biały? Przecież aby przerobić to do takiej postaci potrzebny jest osobny algorytm do różnych obszarów zdjęcia. Kawałek po staremu trzeba odbajerować a kawałek po nowemu nie ruszać. W aparacie siedzi algorytm przetwarzający z rawa który nie wie że nagle maski na kawałku matrycy już nie ma.

Możliwe takie zdjęcie czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myslę, czy ten "debajerant" co tarł tym dremlem na sieci to nie robi jakiegoś wkrętu. Może się mylę, ale jak facet na jednym zdjęciu uzyskał jednocześnie obraz zdebajeryzowany (kolorowy) i czarno-biały? Przecież aby przerobić to do takiej postaci potrzebny jest osobny algorytm do różnych obszarów zdjęcia. Kawałek po staremu trzeba odbajerować a kawałek po nowemu nie ruszać. W aparacie siedzi algorytm przetwarzający z rawa który nie wie że nagle maski na kawałku matrycy już nie ma.

Możliwe takie zdjęcie czy nie?

 

Wystarczy że poprawił balans bieli, aby zdjęcie wyszło szare tam gdzie nie ma maski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyoda wielkie gratulacje! :)

zaraz chyba wszyscy zaczniemy skrobać matryce :D

 

Tak sobie myslę, czy ten "debajerant" co tarł tym dremlem na sieci to nie robi jakiegoś wkrętu. Może się mylę, ale jak facet na jednym zdjęciu uzyskał jednocześnie obraz zdebajeryzowany (kolorowy) i czarno-biały? Przecież aby przerobić to do takiej postaci potrzebny jest osobny algorytm do różnych obszarów zdjęcia. Kawałek po staremu trzeba odbajerować a kawałek po nowemu nie ruszać. W aparacie siedzi algorytm przetwarzający z rawa który nie wie że nagle maski na kawałku matrycy już nie ma.

Możliwe takie zdjęcie czy nie?

 

jak najbardziej możliwe, raw to nie jest zdjęcie, to strumień danych, zawierający pewnie współrzędne i wartość dla każdego pixela, więc jak nie ma nad nim żadnych filtrów, to odwzorowanie będzie w odcieniach szarości, bo wartości składowe sąsiednich pikseli będą takie same.Bo to zapewne współrzędne piksela definiują dany kolor w rawie, np. nieparzyste wiersze czy kolumny to zielony, parzyste podzelne przez 2 to czerwony, a podzielne przez 4 to niebieski, a gdy są filtry, to pixel rejestruje wartości, które przejdą przez filtr danej barwy, a wtedy po konwersji, powstaje zdjęcie kolorowe, bo są różne wartości składowe dla poszczególnych sąsiednich pikseli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam jest krzywa gamma która kompresuje różnice.

Parametr "gamma correction" oznacza zmianę gammy w stosunku do oryginalnego zdjęcia (1 = brak zmiany) a nie zmiane gammy obrazka z 2,2 na 1.

A po drugie wytłumacz mi jak można jasność kompensować gammą? :)

 

Tak sobie myslę, czy ten "debajerant" co tarł tym dremlem na sieci to nie robi jakiegoś wkrętu. Może się mylę, ale jak facet na jednym zdjęciu uzyskał jednocześnie obraz zdebajeryzowany (kolorowy) i czarno-biały? Przecież aby przerobić to do takiej postaci potrzebny jest osobny algorytm do różnych obszarów zdjęcia. Kawałek po staremu trzeba odbajerować a kawałek po nowemu nie ruszać. W aparacie siedzi algorytm przetwarzający z rawa który nie wie że nagle maski na kawałku matrycy już nie ma.

Możliwe takie zdjęcie czy nie?

Nie rozumiem w czym widzisz problem. Jesli z pikseli czerwonego, zielonego i niebieskiego można złożyć trzy piksele "kolorowe", to tym bardziej z trzech szarych złożyć trzy szare.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to przydał by się mikroskop coś bardziej precyzyjnego do skrobania lub rozpuszczalnik który rozpuścił by wszystko bez skrobania, no i spokojniejsze ręce a do szczęścia obojętny gaz i przykleić z powrotem szybkę ale tego nie da się zrobić w jedno popołudnie. Jak coś wymodzę to dam znać.

Kusi mnie matryca Canona 40D ale kosztuje na allegro 150zł i trochę strach.

Edytowane przez Dyoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametr "gamma correction" oznacza zmianę gammy w stosunku do oryginalnego zdjęcia (1 = brak zmiany) a nie zmiane gammy obrazka z 2,2 na 1.

A po drugie wytłumacz mi jak można jasność kompensować gammą? :)

 

Gamma to potęga do której podnosimy wartość jasności piksela.

 

Foton odwzorowuje moc, dlatego najlepszym wyjściem dla zdjęcia RAW jest drukarka, 2x większa ilość fotonów na matrycy = 2x większa powierzchnia białej kropki rastra w drukarce. Te wartości są ze sobą kompatybilne.

 

Natomiast zupełnie nie kompatybilne są wartość mocy odczytanej przez kamerkę i wartość napięcia jaka pojawia się na wyjściu karty graficznej. Podwojenie napięcia daje 4x większą moc promieniowania monitora wynika to z zasady superpozycji fali. Dlatego monitor podnosi do potęgi 2 wartości odczytane z kamerki. Jest to korekcja gamma 2, aby uzyskać korekcję 1 musimy nanieść na obrazek korekcję 0.5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gamma to potęga do której podnosimy wartość jasności piksela.

 

Powtarzam po raz drugi. "Gamma correction" = 1, oznacza korekcje zdjęcia o tą wartość. Jak sam wiesz 'gamma to potęga do której podnosimy wartość jasności piksela' czyli w ogóle nie zmieniłem ich jasności poprzez zmiane tego parametru. Gamma jaka była taka jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oby nie spłyneło razem z pikselami. Nie jestem pewny czy nie usuwając całego tego bajzlu nie wpłyniesz na funkcjonalnosc samych pikseli stosujac silną chemię
rozpuszczalniki organiczne nie uszkodzą struktury krzemowej za to barwnikom na pewno zaszkodzą

 

gratuluję udanej modyfikacji

skrobanie czymkolwiek po matrycy wywołuje u mnie dreszcze więc sam tego nie powtórzę ... chociaż ciekawość może zwyciężyć ;)

kiedyś zastanawiałem się nad wymianą matrycy w webkamie na mono. Może jednak się przełamię

czułość powinna wzrosnąć przynajmniej 3 krotnie, a po połączeniu pikseli nawet 12 razy (luminancja)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam po raz drugi. "Gamma correction" = 1, oznacza korekcje zdjęcia o tą wartość. Jak sam wiesz 'gamma to potęga do której podnosimy wartość jasności piksela' czyli w ogóle nie zmieniłem ich jasności poprzez zmiane tego parametru. Gamma jaka była taka jest.

 

Ale lustrzanka mogła dodać gammę, jeśli zdjęcie wyszło z lustrzanki jako JPG.

 

Tak mi się wydaje że gdyby autor tylko rozkodował kolor bez dodawania gammy i gamma wynosiła 1 to bardziej by się światła przepaliły i bardziej cienie niedoświetliły. A to zdjęcie jest całkiem poprawne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że najlepiej było by spolerować filcową tarczą.

Materiał ścierny powinien być twardszy od polimerowych filtrów i miększy od struktury matrycy (ceramika).

Trzeba by polecieć po skali Mohsa, w górę i zobaczyć który materiał zacznie "zabierać" filtry.

Zacząć od gipsu, ale pewnie zadziała węglan wapnia lub fluoryt.

Raczej wolnoobrotowe (1000 /min) narzędzie i na mokro.

Pozostaje kwestia uzyskania odpowiednio czystego proszku polerskiego - jak przy polerowaniu optyki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał ścierny powinien być twardszy od polimerowych filtrów i miększy od struktury matrycy (ceramika).

matryca to nie ceramika tylko monokryształ ... ale też bardzo twardy

mimo to łatwo zmienić własności powierzchni np. wcierając miedź czyli powierzchniowo zmieniając domieszkowanie na głębokość rzędu nanometrów. Wszystko zależy od szybkości dyfuzji. Nie pamiętam jak to jest w przypadku miedzi ale złoto dyfunduje w krzemie bardzo szybko

typowy poziom domieszkowania to 0,00001% więc wiele nie trzeba aby go zmienić

uszkodzić można połączenia metalizowane na powierzchni czipa więc lepiej stosować jak najmniej obróbki mechanicznej. Po rozpuszczeniu warstwy filtrów najlepiej byłoby zmyć matrycę wodą dejonizowaną ... nie chodzi o ten wyrób sprzedawany na stacjach benzynowych pod tą nazwą ale o wodę do celów technologicznych w elektronice

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.