Skocz do zawartości

Tania lornetka astro [16x50, 15x70, 20x80]


Sebiriusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Przepraszam za banalne i powtarzające się pytanie, ale przeglądam wątki i nie mogę znaleźć satysfakcjonującej mnie odpowiedzi.

 

Chcę kupić tanią lornetkę (<=~500 zł)

po zapoznaniu się z testami optyczne.pl z racji ceny do jakości zdecydowałem się na zakup:

Celestron Skymaster 15x70

później, padło na:

Celestron Skymaster 20x80

i okazało się że testy odnosiły się do całkowicie innych lornetek niż są obecnie na rynku.

 

Lornetka ma być używana na statywie/docelowo żuraw.

 

Mieszkam w mieście Płock (~150 tyś. mieszkańców). Więc obserwacja z balkonu. Dodatkowo miasteczko Młodzieszyn między Sochaczewem, a Wyszogrodem. Zakładam również wyjazdy poza miasto.

Przeznaczeniem jest obserwacja księżyca, i wszystkiego co jest dostępne w granicach tych parametrów. Dodatkowo w zainteresowaniu są ptaki. Lekkość i mobilność nie jest niezbędną cechą w poszukiwanej lornetce. Obecnie posługuję się poczciwym starym ruskiem 8x30 i nie planuje wyzbycia się go.

 

Przeglądając fora natrafiłem na polecaną lornetkę:

Nikon 16x50 EX CF

stała się moim nowym celem do momentu gdy znalazłem opinie że nie ma w niej nic specjalnego i kosztuje w niej tylko logo producenta. To skierowała mnie ponownie na Skymaster'a 15x70 i:

Delta Optical StarLight 15x70.

 

Ogólnie pojawiło mi się pytanie czy przy tak małej wiedzy/doświadczeniu/oczekiwaniach/... warto inwestować w sprzęt wiedząc że za jakiś czas i tak będę z niego niezadowolony. To trochę takie malkontenctwo z mojej strony ;)

 

Zakupu będę dokonywał na 99,9% przez internet więc nie mam możliwości wybrać "lepszego" egzemplarza.

 

Co mi doradzicie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od 2 lat mam SkyMastera 15x70 i jak dotąd nie zawiodła mnie ta lornetka, a ciągle zachwycam się obserwacjami przez nią. Szkoda tylko, że nie poczekałem, aż stanieje, bo kupiłem ją za 389 zł, a teraz można ją kupić za 279zł tu:

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_266&products_id=1324&lunety=Lornetka_astronomiczna_Celestron_SkyMaster_15x70_%28BaK-4%29_+_adapter_do_statywu_+_futera%B3

 

Księżyc, jasne obiekty mgławicowe i gromady otwarte są bardzo łatwe do zaobserwowania przez ten sprzęt. Ponieważ jest jeszcze dość lekki, można nawet "rozglądać się" przez nią z ręki.

 

Pozdrawiam,

Marcin.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję MarcinSn za odpowiedź. Tylko tak jak pisałem, jeżeli chodzi o celstrona to słyszałem o znacznym pogorszeniu jakości w ostatnim czasie i przysłowiowej loterii jeżeli chodzi o trafienie dobrego egzemplarza. Mylę się?. Nie wiem czy jestem na tyle otrzaskany w temacie, aby umieć rozpoznać usterki lornetki i ją wymienić.

I znów ponowię pytanie :) w takim razie Celstorn 15x70 czy Delta Optical 15x70?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słyszałem nic o pogorszeniu jakości Celestrona, choć to by mogło tłumaczyć spadające ceny tych lornetek. Chyba najważniejsza w lornetce jest kolimacja - czyli właściwa osiowość elementów optycznych. Jeśli obrazy z 2 obiektywów się rozjeżdżają, lub musisz zmuszać oczy do poprawiania obrazu, bo obrazy z lewego i prawego oka nie są równoległe, to takiej lornetki nie warto nawet mieć za darmo, bo można sobie zaszkodzić (a oczy to najcenniejszy przyrząd do obserwacji:). Nie sprawdzisz tego kupując sprzęt przez internet, chyba, że będziesz się bawić w odsyłanie z powrotem. Lepiej udać się do sklepu i popróbować, zwłaszcza kolimację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję MarcinSn za odpowiedź. Tylko tak jak pisałem, jeżeli chodzi o celstrona to słyszałem o znacznym pogorszeniu jakości w ostatnim czasie i przysłowiowej loterii jeżeli chodzi o trafienie dobrego egzemplarza. Mylę się?. Nie wiem czy jestem na tyle otrzaskany w temacie, aby umieć rozpoznać usterki lornetki i ją wymienić.

I znów ponowię pytanie :) w takim razie Celstorn 15x70 czy Delta Optical 15x70?

 

Rozrzut z jakością da się zaobserwować również w Wiliam Optics. Polecam sprawdzenie sprzętu w sklepie i wybranie najlepszego egzemplarza. Nie wykluczone, że uda Ci się dobrać bardzo dobry egzemplarz z Delty ...

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem trzy celestrony 15x70. Dopiero trzeci okazał sie pozbawiony wad na tyle że zdecydowałem się go pozostawić. W dwóch egzemplarzach był problem z okularem z regulacją dioptrii - ostrzył dopiero w skrajnym położeniu. W jednym przelot widziany od obiektywu był ograniczony przez przesunięte przymaty, co skutkowało jajowatym widokiem okularu. Oznaczało to oczywiście obcięcie wiązki. Celestron skymaster ma wady. Jowisz to taka rozmazana plama. Abberacja chromatyczna nie pozwala na dostrzeżenie czegokolwiek. Mimo wszystko polecam skymastera, bo dla początkującego amatora niebiańskich widoków jest i tanim i pozostawiającym niezapomniane wrażenia wyborem. Dobrze pokazuje słabe obiekty głębokiego nieba, z wystarczająco szerokim polem. Pod ciemnym niebem astromaster daje poczucie zagłębiania się w głębiny kosmosu, nawet jeżeli są to "głębiny" na miarę mało doświadczonego obserwatora. Nic lepszego za tę cenę nie ma. Zaczynając przygodę z astronomią bez wahania wybrałbym skymastera. Są lepsze lornetki. Moja DO extreme 15x70 bije skymastera na głowę w każdym aspekcie. Oprócz jednego; wrażenia z obserwacji głębokiego kosmosu są bardzo podobne. Takie "ach!" pod ciemnym niebem. Tu, by być do końca obiektywnym muszę dodać że to "ach" wyrwało mi się jak, mniej więcej o północy niebo w pobliżu Kalisza Pomorskiego osiągnęło pełną ciemność. Lornetka... sięgnąłem po nią dopiero po jakiejś godzinie... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli trafisz na dobry egzemplarz Celestrona i zaakceptujesz fakt, że to lornetka 14,5x63 to będziesz zadowolony. Niestety, kupując w necie jesteś zdany na los lub zaangażowanie sprzedawcy w sprawdzenie danego egzemplarza co i tak nie gwarantuje sukcesu. Lornetki najlepiej kupować osobiście.

 

Mając do wyboru sprzęt który wymieniłeś i podtrzymując zakup w necie, największa szansa na otrzymanie dobrego egzemplarza (powtarzalność serii) będzie przy zakupie Nikona EX 16x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki z chęć doradzenia przy tak powtarzającym się problemie.

 

Co do rzeczywistych parametrów Celstrona - 14,5x63 o tym nie słyszałem, teraz spojrzałem na rzeczywiste parametry 20x80 ...wychodzi na 18x73.

Czy macie jakieś informacje o nowej wersji Celstron SkyMaster 20x80. Apertura była "podstawowym" kryterium wyboru, a tu takie buty. Czy jest warta zainteresowania.Dawne modele optyczne klasyfikowało dobrze, a dziś?

 

Jeszcze wczoraj byłem zdecydowany na 15x70 też z racji jej "prawie uniwersalności/mobilności", ceny... teraz?

...a w pieniądzach 20x80 jest nikon o niemiłosiernie mniejszych szkłach, ale bardzo dobrej opini (czy słusznej).

 

Jak to jest z patrzeniem przez 50 mm, a 73? Przez celstrona, a nikona?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. . . Niestety, kupując w necie jesteś zdany na los lub zaangażowanie sprzedawcy w sprawdzenie danego egzemplarza co i tak nie gwarantuje sukcesu. Lornetki najlepiej kupować osobiście . . .

 

A ja jednak kolegi nie zniechęcałbym do zakupu przez internet . Musimy pamiętać , że kupowanie przez internet , a nie w sklepie ma pewien plusik (jak na ironię) - zwłaszcza dla kogoś , kto w temacie (jak przyznaje) "orłem" nie jest . Z prostego powodu , mamy dziesięć dni na sprawdzenie sprzętu , w przypadku jakichkolwiek wątpliwości sprzęt , możemy zwrócić bez podawania przyczyn naszej decyzji.

Więc jeśli , Sebiriusz masz jakiegoś znajomego , który jest Ci w stanie coś doradzić , w doborze danego egzemplarza , to raczej nie masz się czego obawiać , że źle trafisz . Jeśli zaś musisz polegać wyłącznie na sobie , to nie obawiaj się zadawać jak najwięcej pytań (nawet jeśli myślisz , że są "głupie") , są tu ludzie , którzy naprawdę szczerze doradzą .

Pamiętaj o radzie Bartolini . Czym większa lornetka , tym porządniejszy musi być statyw .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z prostego powodu , mamy dziesięć dni na sprawdzenie sprzętu , w przypadku jakichkolwiek wątpliwości sprzęt , możemy zwrócić bez podawania przyczyn naszej decyzji.

Ale jakie wątpliwości można mieć do sprzętu nierozpakowanego, bo tylko taki można z powrotem odesłać? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadome tylko ja chcę zwrócić uwagę na to, że to prawo do zwrotu w 10 dni wcale nie jest takie sielankowe w praktyce, bo każdy sprzedawca sobie interpretuje jak chce termin "pełnowartościowy towar". Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę, tysiące spraw gdzie sprzedawca nie przyjął towaru, "bo był rozpakowany - a więc używany". Wiadomo, że potem przed sądem wygra klient, ale dużo osób robionych jest w balona, bo nie chce im się szlajać po sądach. Pierwsze z brzegu: http://forum.jakkupowac.pl/showthread.php?tid=7011 - nie twierdzę że takie procedery występują wśród sprzedawców których wymieniłeś, daję tylko przykład jakie możliwości niesie beztroskie opieranie się na tym prawie do zwrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z patrzeniem przez 50 mm, a 73? Przez celstrona, a nikona?

 

Szkoda że nie patrzyłem jedną i drugą lornetka dłuższy czas ale. W Celestronie widać znacznie więcej i bliżej. Chichoty w nikonie to taka fajna gromadka wraz z otaczającym tłem drogi mlecznej a w 15x70 zajmują większą część pola i gwiazdy są lepiej rozbite.

Albo szerokie pole albo większe powiększenie a najlepiej mieć i taką i taką :icon_biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jeśli nie masz statywu to nie bierz większej lornetki niż 50mm przy 12-krotnym powiększeniu, wtedy polecałbym w tej cenie nikona ex 10x50/12x50, natomiast jeśli masz statyw/żuraw lub zamierzasz sobie taki kupić to polecałbym w tej cenie Celestrona Skymaster 15x70 lub jeśli chcesz widzieć więcej ale w mniejszym polu to TPL/Celestron Skymaster 20x80. Sam musisz dokonać wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za duże zainteresowanie. ...postaram się to wszystko zebrać.

Jestem fotografem i nosiłem się z zamiarem zmiany statywu. Celuję pod udźwig 20 kg więc sądzę że lornetka nie będzie problemem. (pisałem w pierwszym "wejściu" że lornetka ma być pod statyw i mobilność nie jest niezbędną cechą)

Co do sprzętu kupowanego przez internet to myślę że jest jeszcze jedna kwestia - nie chodzi tu o zwrot bez podania przyczyny w ciągu 10 dni. Po prostu egzemplarz jest wadliwy i podlega wymianie na inny, który w założeniu ma być wolny od nich ;)

Cały czas świdrujemy dwie marki Celstron i Delta Optical, pomijając model - która marka jest solidniejsza (powtarzalna)?

psysitec dodał TPL jednak te minimalne ostrzenie 20m mnie zniechęca. Pisałem gdzieś o chęci używania jej również do ptaków.

Co do samego już modelu to czy 20x80 dużo straciło na jakości i czy jeżeli plasowało się w rankingu optyczne.pl przed 15x70 to czy nadal tak jest?

Jak to jest z patrzeniem przez nie? Mam tu na myśli aperture i to co ze sobą niesie. Przypuszczam że krotność powiększenia 15 a 20 wielkiej różnicy nie robi.

Co do uniwersalności przypominam że dysponuję 8x30, a może z czasem doposażę się w 10x50 lub coś w tych granicach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas męczę temat i przyszły mi do głowy dwa nowe, niemające nic wspólnego z poprzednimi planami rozwiązania...

 

Kupić lornetkę podobno "dobrą i tanią" mianowicie Nikon Action EX 10x50 i zapomnieć o starej 8x30 (która okazała się 7,5x30) i cieszyć się nią ...wiecznie.

przypominam że tematem dla zakupionej optyki ma być niebo i ptaki.

 

lub kupić coś w stylu lunety Delta Optical Titanium 65ED choć przyznam że nie wiem jak sprawuje się coś takiego na księżyc/gwiazdy/planety. Nic jeszcze o lunetach nie wiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.