Skocz do zawartości

ATM focuser na Arduino


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejny raz przewertowałem ten i inne podobne tematy ale wciąż nie jest to jasne dla mnie czym się kierować przy wyborze silnika. Czy któryś z Kolegów mógłby polecić jakiś konkretny model silnika krokowego, który warto podłączyć do JoloFocusera?

Zastanawiam się też czy połączenie przez sprzęgło helikalne jest mniej lub bardziej optymalne niż przy pomocy paska - wydaje mi się, że montaż przez sprzęgło jest łatwiejszy ale może warto zastosować pasek?

 

I jeszcze pytanko do Jolo. Czy przez dodanie możliwości podpięcia wyświetlacza zniknie opcja wykorzystania tych wyjść do sterowania grzałkami? Może dałoby się pogodzić jedno z drugim?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli silnik będzie napędzał oś mikroruchów to przy zasilaniu 12V każdy silnik bipolarny na 9-15V i prąd max 1A się nada. Kwestia policzenia przełożenia, ale przy silniku 200 kroków (1.8 stopnia) można spokojnie zastosować 1:1 z mikroruchami.

Co do sprzęgiełka się nie wypowiem, bo nie próbowałem nigdy, ale sporo kolegów ma tak zamontowane i działa im bardzo dobrze.

Po podłączeniu LCD (6 pinów) zostanie niestety już tylko jeden pin cyfrowy do sterowania czymkolwiek (np grzałkami) oraz dwa wejścia analogowe :( Można zastosować wyświetlacz LCD sterowany np przez magistralę I2C, ale trzeba będzie samemu przerobić kod Arduino.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha, czyli jedno wyjście zostaje. W sumie o to mi chodziło. Co prawda mam osobny sterownik grzałek ale wolałbym ograniczać ilość wiszących wkoło teleskopu gadżetów dlatego pewnie kiedyś fajnie byłoby to wyjście wykorzystać. Dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się boję :) :) Nie wiem czy Dominik śledzi wątek i mam nadzieję że wciąż jest chętny do pomocy :)

 

Łukaszu, jestem i śledzę na bieżąco. Nic się nie zmieniło jeżeli chodzi o pomoc w składaniu. Co do wyświetlacza LCD to posiedzę i poczynię próby ze sterowaniem przez I2C aby zwolnić trochę pinów i podeślę Ci zmiany w kodzie do akceptacji

Edytowane przez coy_coyote
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze AWe wyświetlacz można podłaczyć do magistrali I2C albo poprzez expander PCF8574 albo kupić juź wyświetlacz przystosowany do pracy z tą magistralą. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne. Problemy czasami sprawia bibloteka LiquidCrystal_I2C, ja musiałem trochę poszukać zanim znalazłem taką, która zadziałała z moim wyświetlaczem.

I oczywiście trzeba pamiętać że różne typy wyświetlaczy mają inne adresy. Jak nie mamy informacji w opisie to mażna użyć scanera magistrali np http://playground.arduino.cc/Main/I2cScanner

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. osoby które skontaktowały się przez blog - 2 sztuki
2. Dyoda - 1 sztuka
3. tranox - 1 sztuka
4. Elmarqo - 1 sztuka
5. sp3occ - 1 sztuka
6. Toma - 1 sztuka
7. coy_coyote - 1 sztuka
8. tadeopulous - 2 sztuki MotoJoloFocuser

9. borucza - 1 sztuka
10. AWE - 1 sztuka
11. grzesiek508 1 sztuka
12. Krzychoo226 1 sztuka
13. Nowok76 - 1 sztuka
14. astromath - 1 sztuka
15. AdamK - 1 sztuka
16. Mik - 1 sztuka
17. diabel4you - 1 sztuka sama płytka
18. Qbaro - 1 sztuka
19. poldip - 1 sztuka
20. Astrom - 2 sztuki, sama płytka

 

Listę zamykamy w piątek 11 kwietnia w południe 12:00 CEST :) O 12:01 wysyłam zamówienie na płytki i zabieram się za zamawianie podzespołów.

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. osoby które skontaktowały się przez blog - 2 sztuki
2. Dyoda - 1 sztuka
3. tranox - 1 sztuka
4. Elmarqo - 1 sztuka
5. sp3occ - 1 sztuka
6. Toma - 1 sztuka
7. coy_coyote - 1 sztuka
8. tadeopulous - 2 sztuki MotoJoloFocuser

9. borucza - 1 sztuka
10. AWE - 1 sztuka złożony + 1 szt sama płytka
11. grzesiek508 1 sztuka
12. Krzychoo226 1 sztuka
13. Nowok76 - 1 sztuka
14. astromath - 1 sztuka
15. AdamK - 1 sztuka
16. Mik - 1 sztuka
17. diabel4you - 1 sztuka sama płytka
18. Qbaro - 1 sztuka
19. poldip - 1 sztuka
20. Astrom - 2 sztuki, sama płytka

 

To ja dodatkowo samą jedną płytkę (tak na przyszłość)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. osoby które skontaktowały się przez blog - 2 sztuki
2. Dyoda - 1 sztuka
3. tranox - 1 sztuka
4. Elmarqo - 1 sztuka
5. sp3occ - 1 sztuka
6. Toma - 1 sztuka
7. coy_coyote - 1 sztuka
8. tadeopulous - 2 sztuki MotoJoloFocuser

9. borucza - 1 sztuka
10. AWE - 1 sztuka złożony + 1 szt sama płytka
11. grzesiek508 1 sztuka
12. Krzychoo226 1 sztuka
13. Nowok76 - 1 sztuka
14. astromath - 1 sztuka
15. AdamK - 1 sztuka
16. Mik - 1 sztuka
17. diabel4you - 1 sztuka sama płytka
18. Qbaro - 1 sztuka
19. poldip - 1 sztuka
20. Astrom - 2 sztuki, sama płytka

21. MareQ - 1 sztuka sama płytka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, lista zamknięta. Jak policzyłem będzie 20 urządzeń i dodatkowo 5 płytek PCB :)

Dzięki za zaliczki - większość już doszła, na resztę czekam do 25 kwietnia, szczegóły tutaj - http://astropolis.pl/topic/40377-atm-focuser-na-arduino/?p=534328

Dzwoniłem do Propoxu w sprawie modułów Arduino Nano i mają na stanie tylko kilka, na resztę trzeba poczekać jak mówią 2 tygodnie, czyli pewnie więcej. Czy macie coś przeciwko, żeby kupić chińskie klony Arduino Nano http://allegro.pl/klon-arduino-nano-v3-atmel-atmega328-avr-p-stykowa-i4072824006.html i zaoszczędzić kilkanaście złotych? Te moduły z Propoxu to też oczywiście klony, tylko że nasze, krajowe, bo Arduino to otwarty projekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja też uważam że nie powinno być różnicy, więc załóżmy że domyślnie będzie montowany chiński klon (cena końcowa będzie mniejsza o około 18 zł), a jeśli ktoś zdecydowanie chce MMduino Nano z propox.com to niech wyśle mi PW do końca niedzieli. W poniedziałek będę zamawiał moduły i wkleję do wątku zaktualizowaną listę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.