Skocz do zawartości

Koński Łeb


Szymek_O

Rekomendowane odpowiedzi

Fantastyczne!

Echhh brawo również za refleks, skorzystałeś z pogody :)

 

Nie ma to jak posiadać obserwatorium :-)

 

A tak serio - Szymku, genialna praca... niby niewiele materiału ale efekt końcowy - powalający.

 

Swoją drogą mam nadzieję, że mój EQ6 będzie działał podobnie jak Twój :-)

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne. Na Twoim miejscu zrobiłbym jednak maskę nad głównym zasłaniającą "łapki". Pewnie wiesz, o co mi chodzi.

 

Rozumiem, że to właśnie łapki podtrzymujace lustro są odpowiedzialne za te pociemnienia aureolek na jasnych gwiazdach tak?

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja się również podpytam, od wczoraj wertuję wszelkie możliwe fotki z jasnymi gwiazdkami na ciemnym tle i takich ,,aureolek" nie spotkałem - one są takie jak światło wydobywające się z jasnej lampy przykrytej gęstym sitem z zapchanymi w niektórych miejscach otworkami - takie bardzo sztuczne - nieregularne :scratchhead:

Również proszę o wytłumaczenie bo chyba tak nie powinno wyglądać :icon_biggrin:

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaak - no nie za bardzo jestem przekonany - naprawdę bardzo szukałem podobnych efektów na fotkach ( jedną znalazłem choć nie było to tak komputerowe ), czy to jest związane z Ha :scratchhead:

Bardziej bym się przychylał do wypowiedzi Kolegi wessel - to jest moim skromnym zdaniem za sztuczne :icon_rolleyes:

Ale cóż, każdy widzi po swojemu - Konik Piękny :icon_biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaak - no nie za bardzo jestem przekonany - naprawdę bardzo szukałem podobnych efektów na fotkach ( jedną znalazłem choć nie było to tak komputerowe ), czy to jest związane z Ha :scratchhead:

Bardziej bym się przychylał do wypowiedzi Kolegi wessel - to jest moim skromnym zdaniem za sztuczne :icon_rolleyes:

Ale cóż, każdy widzi po swojemu - Konik Piękny :icon_biggrin:

 

Ale czego nie jesteś przekonany? Mówisz o dyfrakcji światła na pająku, czy widocznych łapek w halo jasnych gwiazd? Takie efekty widoczne są na większości zdjęć. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie ich szukać. Choćby na moich :) Zresztą, sam przecież likwidowałem sobie te efekty, poprzez zainstalowanie maski.

http://www.jesion.pl/blog/2011/05/01/modyfikacja-nowego-astrografu-zakonczona-orion-optics-uk-ag12/

 

Co do spajków, zobacz je w kolorze:

http://www.jesion.pl/blog/wp-content/uploads/2010/10/IC_1805_hRGB_kadr2.jpg

 

Jasne jest, że jeżeli wyciągniesz z tego jedno widmo (kolor np. R) to wtedy spajk jest "poprzerywany". W Ha szczególnie dobrze widać ten dyfrakcyjny efekt.

 

A dlaczego tak dobrze jest widoczny przy markowych astrografach? Wynika to z jakości wykonania mechanicznych części. Przy tanim sprzęcie, jakość wykonania jest niższa, więc elementów, detali rozpraszających promienie światła jest więcej przez co widoki nie są tak "czyste" dyfrakcyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości czy opłaca się taka maskę robić do taniego sprzętu SW200/1000 i z czego ją zrobiłeś ?

 

Jak nie przeszkadzają Ci takie efekty, to nie opłaca się. Jak chcesz mieć ładne halo dookoła jasnych gwiazd, to pewnie warto się pobawić. W moim wypadku wymieniane były także same łapki, na takie bardzo, bardzo wąskie, żeby maska nie musiała zabierać apertury. W rzeczywistości strata była może na poziomie max 2 mm od krawędzi.

 

Maskę zamówiłem w OO. To gruba blacha z fazowaną krawędzią (od strony lustra). W tej chwili wszystkie (te droższe) mają w standardzie taką maskę. Tak samo ODK, CDK, czy RCki, mimo, że nie mają łapek. Sama krawędź lustra wprowadza brzydkie efekty w jasnych gwiazdach. Maska to niweluje praktycznie do zera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie przeszkadzają Ci takie efekty, to nie opłaca się. Jak chcesz mieć ładne halo dookoła jasnych gwiazd, to pewnie warto się pobawić. W moim wypadku wymieniane były także same łapki, na takie bardzo, bardzo wąskie, żeby maska nie musiała zabierać apertury. W rzeczywistości strata była może na poziomie max 2 mm od krawędzi.

 

Maskę zamówiłem w OO. To gruba blacha z fazowaną krawędzią (od strony lustra). W tej chwili wszystkie (te droższe) mają w standardzie taką maskę. Tak samo ODK, CDK, czy RCki, mimo, że nie mają łapek. Sama krawędź lustra wprowadza brzydkie efekty w jasnych gwiazdach. Maska to niweluje praktycznie do zera.

OK wszystko jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czego nie jesteś przekonany? Mówisz o dyfrakcji światła na pająku, czy widocznych łapek w halo jasnych gwiazd? Takie efekty widoczne są na większości zdjęć. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie ich szukać. Choćby na moich :) Zresztą, sam przecież likwidowałem sobie te efekty, poprzez zainstalowanie maski.

http://www.jesion.pl/blog/2011/05/01/modyfikacja-nowego-astrografu-zakonczona-orion-optics-uk-ag12/

 

Co do spajków, zobacz je w kolorze:

http://www.jesion.pl/blog/wp-content/uploads/2010/10/IC_1805_hRGB_kadr2.jpg

 

Jasne jest, że jeżeli wyciągniesz z tego jedno widmo (kolor np. R) to wtedy spajk jest "poprzerywany". W Ha szczególnie dobrze widać ten dyfrakcyjny efekt.

 

A dlaczego tak dobrze jest widoczny przy markowych astrografach? Wynika to z jakości wykonania mechanicznych części. Przy tanim sprzęcie, jakość wykonania jest niższa, więc elementów, detali rozpraszających promienie światła jest więcej przez co widoki nie są tak "czyste" dyfrakcyjnie.

 

Chodzi mi tylko o to, co zaznaczyłem na czerwono na lewej i prawej gwiazdce.

Są z jednej fotki i moim skromnym zdaniem - amatora, tak nie powinno to wyglądać, powinno być równiutko między spajkami i reasumując według mnie jest coś nie tak z optyką (korektor, nieosiowo, ugięcie ???).

Tylko o to mi chodzi.

Nie znalazłem podobnych, a z szukaniem, jeśli są mam w takim razie z tym kłopoty :icon_rolleyes: i mylę się :icon_biggrin:

Konik.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta większa przerwa to z OAG'a

 

W jednej na dole w drugiej na górze ?? i w każdej inne kąty przerw i rozchodzenia ??

Odezwał sie do mnie kolega z zagranicy, który podobna miał sprawę kilka lat temu - była to wina flattenera.

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tak mocno korygowanym polu nic nie jest rowniutkie, to taka mocno wyciągnięta sfera. Kółko równe jest tylko ma środku, im dalej od niego, tym większa dystorsja. Przypominam, że obraz korygowany jest tylko w ognisku, a w takim halo w dużej mierze widzimy "echo" obrazu pozaogniskowego. W tym wypadku te efekty są faktycznie ekstremalnie widoczne. Wynika to z faktu, że przy f3 po korekcji wystarczą drobne nieosiowości, żeby ten efekt mocno wzmocnić, do tego niecentrycznie.

Swoją drogą Adamo może mieć rację, że dodatkowe na linii łapki nałożył się cień OAGa. Warto sprawdzić.

Generalnie samo zamaskownie krawędzi lustra dramatycznie zmniejszy widoczność całego halo, więc tym bardziej warto.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.