Skocz do zawartości

Raporty o plamach słonecznych widocznych gołym okiem


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Np. tutaj

https://www.spaceweatherlive.com/pl/aktywnosc-sloneczna/regiony-wystepowania-plam-slonecznych

Albo samemu spróbować korzystając z ekranu lub zdjecia w odpowiedniej skali. Oczywiście mniej dokładnie.

Parę postów wcześniej podałem typowy szablon, bodajże z Kulikowskiego. Obszar razem z półcieniem.

Pozdrawiam Zbyszek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grupa 2553 w ciągu kilkunastu godzin zmalała do 250 jednostek, zbliżyła się do krawędzi tarczy Słońca i chyba do granicy widoczności - jej obserwacje stanowią coraz większe wyzwanie. Dodatkowo tarcza słoneczna obserwowana przez folię ND5 stała się jakby jaśniejsza i plama coraz częściej ginie w blasku tarczy - plamę obserwuję co jakiś czas od rana do południa; widoczność plamy przez około 1/3 czasu obserwacji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Potwierdzam widoczność grupy 2553. Jest faktycznie na granicy widoczności. Folia ND5 jest trochę za jasna latem. Daje mały kontrast obrazu. Ja używam filtra szklanego Oriona, jest dużo lepiej. Żeby zobaczyć plamę trzeba chwile się wpatrywać. Ponieważ szybko spada powierzchnia pewnie dziś jest ostatni dzień widoczności.

Pozdrawiam Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia ND5 jest trochę za jasna latem. Daje mały kontrast obrazu. Ja używam filtra szklanego Oriona, jest dużo lepiej.

 

Dlatego oprócz folii ND5 używałem filtra szklanego 1000Dębów 2+, który dawał piękny pomarańczowy obraz tarczy słonecznej ale wcale nie poprawił widoczności plamy. Szkoda, że nie mam dwu filtrów polaryzacyjnych o zmiennej transmisji, bo w takim przypadku na pewno przydałyby się do wyszukania idealnego do obserwacji kontrastu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam.

Na tarczy mamy pięknie rozwijającą się grupę 2565. Od wczoraj gwałtownie się rozbudowała. Powinna dać się wypatrzeć okiem uzbrojonym tylko w fitr. Ja dziś miałem tylko kilkuminutową przerwę w chmurach na bardzo krótką obserwację. Wieczorem dam aktualizację informacji o aktywnośći Słońca.

Pozdrawiam Zbyszek

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

Grupę 2585 obserwowałem gołym okiem od 3 do 8 września. Była trudnym obiektem. Praktycznie tylko 4 i 5 września była wyraźnie widoczna. W pozostałe dni trzeba było się przez chwilę wpatrywać, żeby coś zobaczyć. W dniach 4 i 5 powierzchnia grupy przekraczała 500 jednostek (MH).

Zbyszek

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam

Kolejna grupa którą powinno być widać gołym okiem. Dziś u mnie cały dzień deszcz. Może jutro coś się przebiję przez chmury. Jutro proponuję spojrzeć gołym okiem (przez fitr) na tarczy Słońca powinna być widoczna grupa 2599. Jej dzisiejsza powierzchnia to 400 jednostek, na dodatek skupiona w jednym obszarze.

Zbyszek

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam

 

Posprawdzałem w kilku miejscach i rzeczywiście grupa 2628 ma 180 jednostek. Pogratulować sokolego oka. Ja nie widziałem nigdy poniżej 230 jednostek. Jutro grupa 2628 będzie już za daleko na zachodzie. Może 2629 się rozrośnie. Ja dziś miałem słabą widoczność W grupie 2629 widziałem tylko 4 plamy a ponoć jest ich 7. Grupa rozrasta się. Może jutro warto przy dobrej widoczności spróbować ją dostrzec gołym okiem. Choć powierzchnia jest rozdzielona na dwie główne plamy.

Edytowane przez zbyszekzz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...

Witam

 

   Jedyna aktualnie grupa plam na Słońcu 2665 rozbudowała się na tyle że można ją zaobserwować gołym okiem. Widziałem ją dziś o 10h30m naszego czasu. Patrzyłem przez filtr szklany. Widać bez najmniejszych wątpliwości. Przez filtr ND5 Słońce odrobinę za jasne i trzeba się przez chwilę przyglądać.

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.