Skocz do zawartości

Wężyk spustowy czy wireless


Kirien

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, chcialbym zwalniac migawkę na wiecej niz 30 sekund ktore oferuje moj 40d i w tym celu potrzebuje BULB'a. No ale zeby go wyzwolic to musze miec czym :) Czy zwykly wezyk spustowy 80cm bedzie ok? Czy lepiej wireless. Pytam bo wężyk to jednak kontakt z aparatem i jakies tam ryzyko poruszenia...używa ktoś takiego zwyklego wężyka czy w astrofoto tylko wchodzi w gre rozwiązanie bezprzewodowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wężyk to taki gdzie możesz zaprogramować długośći ilość ekspozycji. Da ci to wygode i nie będziesz musiał stale stać przy aparacie. To samo z połączeniem bezprzewodowym. Nie wiem czy są takie darmowe aplikacje, ale warto wydac parę złoty i zaopatrzyć się w taką, która da nam więcej opcji niż tylko naciśnicie spustu.

 

Wracając jednak do prostych samowyzwalaczy na kabelku. Dadzą one radę i jak tylko bedziesz zachowywał zwykłą ostrożność to nie będziesz miał poruszonych zdjęć.

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wężyk to taki gdzie możesz zaprogramować długośći ilość ekspozycji. Da ci to wygode i nie będziesz musiał stale stać przy aparacie. To samo z połączeniem bezprzewodowym. Nie wiem czy są takie darmowe aplikacje, ale warto wydac parę złoty i zaopatrzyć się w taką, która da nam więcej opcji niż tylko naciśnicie spustu.

 

Wracając jednak do prostych samowyzwalaczy na kabelku. Dadzą one radę i jak tylko bedziesz zachowywał zwykłą ostrożność to nie będziesz miał poruszonych zdjęć.

 

Dzięki! wezme zatem zwykly wezyk za 17 zł. Wydatek niewielki a jest szansa ze z moim obecnym setupem bedzie dobrze grało. Dodam, że sprzęt bardzo ubogi ale ucze się ciągle i na te chwile wystarcza ;) te 40 sekund bo wiecej ten montaz pewnie nie uciagnie to mogę postać :) nogi mi nie odpadną :)

120/600 SW

EQ3-2 + RA drive

canon 40d bez zadnych modyfikacji

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak kupisz taki wężyk to będziesz przy każdej klatce odliczać to 40'', strzasznie to nie wygodne. Tanie wężyki ( również go posiadam) są fajnie, ale nie do większych czasów jak to 30''. Wtedy wciskasz spust, przycisk hold i zdjęcia się smarzą przez następne pół godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! wezme zatem zwykly wezyk za 17 zł. Wydatek niewielki a jest szansa ze z moim obecnym setupem bedzie dobrze grało. Dodam, że sprzęt bardzo ubogi ale ucze się ciągle i na te chwile wystarcza ;) te 40 sekund bo wiecej ten montaz pewnie nie uciagnie to mogę postać :) nogi mi nie odpadną :)

120/600 SW

EQ3-2 + RA drive

canon 40d bez zadnych modyfikacji

 

Hihi, dokładnie takim samym setupem zaczynałem własne przygody z astrofoto :) Jasny achromat 120/600, niemodyfikowany 20D i EQ3-2 z podpiętym RA drive. Do tego wężyk z kabelkiem i stoper. Trzymam kciuki :dobrze:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak kupisz taki wężyk to będziesz przy każdej klatce odliczać to 40'', strzasznie to nie wygodne. Tanie wężyki ( również go posiadam) są fajnie, ale nie do większych czasów jak to 30''. Wtedy wciskasz spust, przycisk hold i zdjęcia się smarzą przez następne pół godziny.

 

Nie, przy opcji bulb jak zwalniam migawke to mi stoper na lcd w aparacie pokazuje czas :) Wiecej jak te 30-40 sekund i tak nie bede naświetlał bo montaż za słaby chyba :) Chociaz....ostatnio nie mialem lunetki jeszcze i ustawiając na oko na polaris ciagnalem 30 sekund i nie byly pojechane gwiazdki...albo pańskie oko konia tuczy i poprostu nie chcialem widziec pojechanych gwiazd :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 sekund to niedługi czas naświetlania... przy lekko skoszonym biegunie po takim czasie gwiazdki będą "w miarę" punktowe. Druga sprawa to powtarzalność wyników i dłuższe czasy :-)

 

Polecam takie a'la wężyki z programatorami - ustawiasz ilość ekspozycji, czas i interwał, naciskasz start i już :-) Trzeba tylko uważać na baterię :-)

 

P.

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy ile chcesz wydać. Ja mam pilot programowalny ktory może działać jako bezprzewodowo do 80m (przez sciany mniej, ale można spokojnie z domu nim pstrykać) jak i również jak nie chcesz aby w z odbiornika sygnału radiowego ciagneło baterie można go zamontować normalnie na kablu. I da się ustawić tam dosłownie wszystko np. możesz ustawić 30 serii po 30 s i między każdą np 2 s przerwy itp. Koszt takieego pilota to ok 200 zl, wężyk oczywiście tańszy. Na ekranie który możesz podświetlić (na łagodny zielony) masz podgląd czasów które zaprogramowałeś. Przy dłuższych czasach robię bezprzewodowo bo nie chce mi się trzymać pilota w prawie bezruchu, a przy np. Słońcu podłączam bezpośrenio do aparatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest za 99 taki z lcd i programowalny. Bylem w eltecu przed sekunda i wzialem taki za 17 zł z blokadą spustu wiec nie musze trzymac wcisnietego. Ja robiac ekxpozycje po 30-40 sekund jakoś zdzierżę :) tamten jest wybajerzony mozna interwaly ustawiac, ilosc klatek etc no ale to prawie stówka a stówka to prawie polowa filterka Semi APO :) jak nie bede dawal rady z tym wezykiem to zainwestuje w ten elektroniczny chociaz tez jest przewodowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz trzymać wciśniętego ale musisz dokładnie o czasie go zwolnić :-)

 

No mam ten licznik to mi leci w sekundach na ekraniku LCD aparatu :) przesuniecie o dziesiate czesci sekundy chyba az tak nie skopie zdjecia :)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz Canona, to jest szansa że obsłuży MagicLantern. A ML obsłuży zadanie robienia seryjnie klatek na czasach bulb z zdaną długością (również powyżej 30s i również z funkcją mirror-lock). Uruchamiasz sekwencję (nawet bez wężyka jeżeli nie masz bo można ustawić zwłokę czasową) a potem odczekujesz N x ilość klatek po czym wyłączasz sekwencję i gotowe.

Zaleta jest taka że aparat sam sobie odmierza długość klatek i nie trzeba każdej osobno wyzwalać. Oczywiście instalacja ML na własną odpowiedzialność :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz Canona, to jest szansa że obsłuży MagicLantern. A ML obsłuży zadanie robienia seryjnie klatek na czasach bulb z zdaną długością (również powyżej 30s i również z funkcją mirror-lock). Uruchamiasz sekwencję (nawet bez wężyka jeżeli nie masz bo można ustawić zwłokę czasową) a potem odczekujesz N x ilość klatek po czym wyłączasz sekwencję i gotowe.

Zaleta jest taka że aparat sam sobie odmierza długość klatek i nie trzeba każdej osobno wyzwalać. Oczywiście instalacja ML na własną odpowiedzialność :)

 

Nie wiem zupelnie o co chodzi ale doczytam w wolnej chwili co to Magic Lanterm :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem zupelnie o co chodzi ale doczytam w wolnej chwili co to Magic Lanterm :)

 

O to samo pytałam właśnie wczoraj :) więc w tym temacie masz opisane, co zyskujesz dzięki MagicLatern

 

http://astropolis.pl/topic/41980-pytanie-do-canoniarzy-i-nie-tylko/page-2

 

Jeśli czasy do 30'' to ten wężyk za 17zł spokojnie starczy, jeśli chcesz przedłużyć czas (choćby o 10sek) to lepszym wyborem będzie wężyk z możliwością ustawienia zdjęć seryjnych ( w eltec'u za 99zł). Jeśli będziesz chciał korzystać z tego taniego wężyka na bulb, to będziesz musiał po każdej klatce odblokowywać spust i wciskać jeszcze raz. Jednym słowem trochę robota dla głupiego ;)

 

Dopiero teraz zauważyłam, że już się zdecydowałeś :P Mam taki sam wężyk, ale ja nie mam prowadzenia, więc w sumie nie potrzebuje. Jak z tą cenę, to wężyk jest spoko.

Edytowane przez Agatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.