Skocz do zawartości

Pytanie do canoniarzy i nie tylko :)


Agatek

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnie astrofoto: czy na serio niemodyfikowany canon nadaje się bardziej do astrofoto, niż aparat innej firmy?

 

Zalety Canona:

+ dostepnosc oprogramowania sterujacego aparatem z poziomu komputera jak rowniez i alternatywnego firmware.

+ support "spolecznosci astrofotograficznej" - dostepne opisy przerobek (usuniecie filtra, chlodzenie itp.)

+ niewielka odleglosc bazowa, bez problemu wspolpracuje z obiektywami manualnymy przy pomocy redukcji

http://en.wikipedia.org/wiki/Flange_focal_distance

http://www.bobatkins.com/photography/eosfaq/manual_focus_EOS.html

+ popularnosc systemu - tanio mozna kupic uzywane obiektywy z tym mocowaniem

 

Wady:

- slabe matryce CMOS. Porownaj modele Canona z odpowiednikami Nikona czy Pentaxa.

http://www.dxomark.com/index.php/Cameras/Compare-Camera-Sensors

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może rozważ zakup aparatu na co dzień tak jak Marek pisał, np Panasonica, a do astrofoto kup 1100D albo 450D i wymień w nim filtr. Szwajcarski scyzoryk jest bardzo fajny, ale nie zastąpi osobnych dedykowanych narzędzi :)

Jest tak jak mówisz i nie mam co do tego wątpliwości. Jednakże zakup dwóch aparatów to ciężka sprawa tym bardziej, że będą to raty, a w jednym sklepie ciężko dostać dwa odpowiadające aparaty (może w internecie, ale ogólnie strasznie nie lubię zakupów przez internet). Wiem, że nie mogę oczekiwać cudów (jak teleskop za 2000 do wszystkiego). Na razie moje astrofoto jest tak ubogie, że na pewno nie kupię aparatu tylko do tego (na razie nie :icon_biggrin: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamerę używam znacznie rzadziej niż aparat. Stwierdziłam, że bez sensu wydać tyle na coś, co będę używała raz na miesiąc. Aktualnie używam lustrzanki olympus e-420 i mam nadzieję, że dzięki temu canonowi uzyskam lepsze obrazy. Kamerę jaką posiadam to Panasonic nv-gs180, która nagrywa na kasety miniDV i szczerze mówiąc nie pozbywałabym się jej, gdyby nie to, że jest nie jest do końca kompatybilna z moim obecnym laptopem.

 

Skupię się na aparacie z funkcją filmowania, mam nadzieje, że będzie dobrze. Jak będzie jakaś nieostrość, to się ją po prostu wytnie :)

 

Myślicie, że Canon D600 będzie najlepszym wyborem?

 

Może jakiś inny aparat w tej kategorii cenowej byłby lepszy?

 

Aparat kupuję w sklepie media expert (nie przez internet)i większość modeli jest dostępnych.

 

http://www.mediaexpert.pl/katalog/lustrzanki-cyfrowe,1230/?sort=

 

Tak naprawdę wszystko zależy od tego w jaki sposób chcesz wykorzystać aparat do filmowania. Jeżeli chcesz uzyskać dobre lub bardzo dobre efekty to wiąże się to z szersza wiedzą i zakupem kolejnego sprzętu.

Na pewno łatwiej jest filmować jakimś handycamem, chociażby ze względu na sposób łapania ostrości. Jednak wybierając dslr do filmowania zyskujesz możliwość wymiany obiektywów, uzyskania rewelacyjnej jakości, kolorów itd. Ale żeby do tego dojść trzeba włożyć sporo wysiłku i zakupy samego body to czubek góry lodowej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego jesli zalezy nam na filmowaniu z autofocusem trzeba raczej kupic aparat z hybrydowym AF oraz bezglosny obiektyw serii STM.

 

Przy filmowaniu dSLRem warto tez pamietac, ze podobno rzeczywiscie czasami matryce moga sie przegrzac i uszkodzic.

http://groups.google.com/forum/#!searchin/pl.rec.foto.cyfrowa/p/pl.rec.foto.cyfrowa/c--A_Zo8XFc/cPXrfS1MaJIJ

 

Hm, do tej pory słyszałem, że po prostu aparat się wyłącza i odpoczywa. Zresztą Kto filmuje non stop ? Jeżeli juz to uroczystości, powiedzmy wesela, ale do tego stosuje sie kilka dslrów i te odpoczywają na przemian chociażby przy zmianie kadrów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Trudna sprawa jeśli rozwiązanie ma być budżetowe. Oeszem, polecam 600D do robienia zdjęć i filmowania również. Moje doświadczenia dotyczą 60D i chwalę sobie ten aparat i jego możliwości, w tym odchylany ekran. Lepiej co prawda wychodzi 'kamerowanie' ze statywu niż z ręki. Aparat jest dość ciężki i niewygodny w takim filmowaniu reporterskim jakie lubisz.

A teraz konkretne ALE: to że lubię ten aparat wynika tylko i wyłącznie z faktu, że lubię obiektywy, które stosuję. Szukałem, wybierałem i zmieniałem obiektywy do tego aparatu przez 2 lata i próbowałem różnych opcji. Niestety ostateczna wersja (docelowa ?) to zestaw kilku obiektywów z dobrej półki. A to już wielokotnie przekracza cenę body, pomimo, że obiektywy kupowałem używane. Inne poprzednie zestawy nie dawały mi satysfakcji, nie mówiąc już o kitowym obiektywie, który wyrzuciłem natychmiast...

 

Myślę, że warto o tym wiedzieć, żeby uniknąć rozczarowania. Sprawa jest podobna do zakupu teleskopu i potem dobieranie okularów do niego.

 

pozdrawiam,

Robert

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że warto o tym wiedzieć, żeby uniknąć rozczarowania. Sprawa jest podobna do zakupu teleskopu i potem dobieranie okularów do niego.

Wielu fotoamatorów o tym nie pamięta, a to bolesna prawda. Cytując stary slogan Nikona: "Your camera is only as good, as its lens"

 

Patrząc od tej strony, faktycznie wybór Canona ma sens. Kiedyś byłem "Nikoniarzem", ale zdradziłem markę, przeszedłem do Canona i już firmy nie zmienię. Jeśli ktoś planuje korzystać z dobrych obiektywów długoogniskowych, to co tu dużo mówić Canon rządzi. Ma najlepszą na świecie 300-tkę, 400-tkę, 500-tkę i 600-tkę. To są hiper drogie szkła, ale w bardzo rozsądnych cenach można kupić świetne zoomy 70-200, 400-tkę f5.6, 300-tkę f4, 100-tkę macro - szkła relatywnie tanie, a jakość wybitna.

Edytowane przez Loki
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam 60D (ta sama matryca co 600D) i kamerkę Canona HF100. Myślałem, że jak kupię 60D to kamerę sprzedam. Tymczasem wolę używać kamery.

Jeżeli nie zamierzasz kręcić nic ambitnego tylko rodzinne uroczystości, wakacje itp to kamerka jest dużo poręczniejsza i łatwiejsza w obsłudze. Jeżeli chcesz zająć się filmami na poważniej to z tego co się orientuje profesjonaliści nie używają AF, tylko ostrzą ręcznie np. z użyciem follow focus i problem z AF w lustrzance nie przeszkadza. Możliwość wymiany obiektów, głębia ostrości przeważają na korzyść lustrzanki.

 

Odnośnie zastosowania do astrofoto, to 600D ma matrycę z pixelem 4.31um. Nie wiem jaką masz ogniskowa teleskopu, ale może się okazać, że np. rozdzielczość będzie poniżej 1". Do tego potrzebny będzie dobry montaż ze sprawnym guidingiem. Canon 1100D ma większy pixel i jest tańszy niż 600D. Prędzej zdecydujesz się wymienić w nim filtr niż w droższym aparacie. W mojej ocenie 1100D to najlepszy wybór lustrzanki pod astrofoto obecnie biorąc pod uwagę cenę i możliwości. (ewentualnie używany 450D). Inne marki mimo dobrych matryc niestety mają słabe wsparcie w oprogramowaniu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez ostatnie kilka lat używam jednej lustrzanki z kitowym obiektywem i żyję :) Biorę aparat na raty i pewnie przez dłuższy czas nie będzie mnie stać na rozszerzanie zestawu. Chcę po prostu uzyskać lepszą jakość zdjęć, niż dzięki aparatowi, który mam teraz. Oczywiście wiem, że wymiana szkiełek jest ważna, lecz ja na początek muszę skupić się na tym co dostanę w oferowanym zestawie.

 

Kiedyś pewnie będzie mnie stać na kupno jakiegoś długoogniskowego obiektywu, a jak na razie podłączam aparat do SW70/500

Edytowane przez Agatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

 

Decyzja już zapadła i Canon 600D wrócił wczoraj ze mną do domu :) . Jak na razie jestem bardzo zadowolona.

 

Na poniższym zdjęciu widać, jak się od razu zaprzyjaźniliśmy

 

P8230592.JPG

 

A to zdjęcie pokazuje jaki mam zlew na jego poprzednika :P

 

IMG_0195.JPG

 

Czarno-biały kolor oddaje dramatyzm sytuacji :szczerbaty:

 

Zdecydowałam się na ten model z kilku względów i mam nadzieję, że czas pokaże, iż był to dobry wybór.

 

Dziękuję wam, wszystkim za pomoc, zasługujecie na wielkiego plusa (choć czasami mieszaliście mi w głowie ;) )

 

Pozdrawiam

 

Agatek

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z odpowiadającego mi tytułu tematu mam pytanie a właściwie prośbę o pomoc. Dziś chciałem się pobawić w długaczasowe fotki wszystko przygotowałem tzn. mojego canona 350d pod laptop przez dwa kable rs i usb. Wcześniej już tak robiłem i było dobrze a dziś ku mojemu ździwieniu w guidemasterze aparat jest wykrywany ale po kliknięciu początku ekspozycji nic się nie dzieje, czas w programie leci ale aparat zdj nie robi.

 

Pokombinowałem i okazało się że normalnie mogę sterować z laptopa tylko gdy kabel usb jest odłączony, a gdy tylko go podłącze to nic się nie dzieje.

A dodatkowo gdy podłączam usb, to aparat cyka jedną fotkę, mimo nie uruchomionego żadnego programu, a gdy odłączam kabel usb to cyka fotki dopóki pamięć mu się nie przepełni i dopiero wtedy przestaje.

Szczerze powiedziawszy to ja już dziś zgłupiałem. Myślałem że po pracy się odprężę a tu taki numer...

Może ktoś się z czymś takim spotkał, lub chociaż ma jakiś pomysł jak zaradzić temu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja już zapadła i Canon 600D wrócił wczoraj ze mną do domu :) .

 

Jednym z pierwszych akcesoriow, jakie bedziesz potrzebowac do astrofotografii jest wezyk spustowy. Na szczescie w przypadku Canona do wyzwolenia migawki wystarczy zewrzec ze soba dwa wtyki w micro-jacku. Wezyk spustowy mozna sobie wiec samemu zlutowac w domu za << 10zl. Potrzebujesz przelacznik hebelkowy, plastikowe pudelko (np po witaminach czy tez pudelko po kliszy), cienki (gietki) kabel glosnikowy oraz wtyk stereo micro-jack.

 

By wyzwolic migawke wystarczy zewrzec przelacznikiem pierwszy wtyk z ostatnim. Srodkowy sluzy do ustawienia ostrosci, mozna go pominac.

 

http://www.doc-diy.net/photo/eos_wired_remote

 

Canon_EOS_wired_remote_control.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też niedawno kupiłem 600D i jestem na tym samym etapie, co Ty. :)

 

Mam wężyk spustowy, podstawowy model z ustawianiem ostrości i blokadą spustu, przyszedł wczoraj pocztą. Jak pogoda pozwoli, dziś pierwsze testy na szerokim kadrze. Mam zwykły statyw, więc nie zaszaleję raczej - zobaczymy.

 

Ciekawą opcją wydaje się ten program na telefony, który widziałem bodaj gdzieś wyżej. Tylko trzeba skombinować sobie kabel mini USB - micro USB. Testował ktoś sterowanie Canonami na telefonach LG? U mnie byłaby to para Canon 600D - LG L9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam przepraszam że wcinam się do wątku ale myśle ze nie ma sensu zakłądać nowego tematu :)

 

planuje zakup EOSa 700d ktoś coś może onim powiedzieć? dodam że w większosci bedzie słuzył do astrofoto, podłaczony do teleskopu

Edytowane przez michaelus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawą opcją wydaje się ten program na telefony, który widziałem bodaj gdzieś wyżej. Tylko trzeba skombinować sobie kabel mini USB - micro USB. Testował ktoś sterowanie Canonami na telefonach LG? U mnie byłaby to para Canon 600D - LG L9.

 

zrobiłem kilka kabelków do sterowania Canonem ze smartfona ale nie przez USB tylko przez wyjście słuchawkowe

sporo fotek tym zrobiłem dopóki nie przeszedłem na interwałometr

w zasadzie wszystkie telefony nadają się do tego celu. Problem jest z niektórymi wersjami iPhone'a bo mają wzmacniacz o ograniczonym wzmocnieniu. W tym przypadku potrzebny jest specjalny kabelek. W sieci jest tego trochę np. sprzedaje go nasz forumowy kolega razem z oprogramowaniem na Androida http://iguanamill.com/

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawą opcją wydaje się ten program na telefony, który widziałem bodaj gdzieś wyżej. Tylko trzeba skombinować sobie kabel mini USB - micro USB. Testował ktoś sterowanie Canonami na telefonach LG? U mnie byłaby to para Canon 600D - LG L9.

 

Wg strony http://dslrcontroller.com/devices.php 600D jest wspierany, ale nie potrafię znaleźć Twojego modelu telefonu. Ale jest darmowa wersja aplikacji do przetestowania. Faktycznie program wygląda dość potężnie - praktycznie można nim wszystko http://dslrcontroller.com/about.php :)

Edytowane przez jolo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.