Skocz do zawartości

Newton 8 i jeden jedyny okular - jaki?


TomAss83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Krótka piłka - jedziecie na bezludną wyspę na powiedzmy miesiąc. Niebo jest doskonale ciemne. Możecie zabrać Syntę 8 (1200mm) i JEDEN tylko okular - dowolnie wysokiej klasy dostępny na rynku. Co to będzie - chodzi mi głównie o ogniskową - jaka ogniskowa najbardziej by wam odpowiadała, gdyby to miała być ta jedna jedyna?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co chcesz tą synta z jedynym okularem obserwowac? Świetliki pomiedzy palmami, Cassiniego w piercieniach Saturna , jasne rozlege komety, czy mikre galaktyczki? Nie ma odpowiedzi na tak postawione pytanie. Okular dobiera sié do teleskopu ale i obiektu. Czy Porshe to najlepszy pojazd? Do lansu na Krupówkach pewnie cakiem niezły, do przewiezienia bandy siedmiolatek na kolonie juz nie koniecznie, lepszy byłby Autosan z klimatyzacją, a do zaorania pola? A tu to już przykładowe Porshe nawet nie tyle będzie gorsze co zupełnie nie podoła.

 

http://www.celestia.pl/Jak_dobra%C4%87_okulary

http://www.celestia.pl/Typy_okular%C3%B3w

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co chcesz tą synta z jedynym okularem obserwowac? Świetliki pomiedzy palmami, Cassiniego w piercieniach Saturna , jasne rozlege komety, czy mikre galaktyczki? Nie ma odpowiedzi na tak postawione pytanie. Okular dobiera sié do teleskopu ale i obiektu. Czy Porshe to najlepszy pojazd? Do lansu na Krupówkach pewnie cakiem niezły, do przewiezienia bandy siedmiolatek na kolonie juz nie koniecznie, lepszy byłby Autosan z klimatyzacją, a do zaorania pola? A tu to już przykładowe Porshe nawet nie tyle będzie gorsze co zupełnie nie podoła.

 

http://www.celestia.pl/Jak_dobra%C4%87_okulary

http://www.celestia.pl/Typy_okular%C3%B3w

 

Pozdrawiam.

 

Pytanie zadałem bardzo konkretne - chodzi o JEDEN okular. Wiem że jeden woli planety a inny szerokie pola i że nie ma okularów uniwersalnych. Pytanie jest raczej z przymrużeniem oka. Chcę wysondować kto co lubi. Sam oczywiście mam swoje preferencje, ale jestem ciekaw preferencji innych.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym zoomem to cwane ; )

Dla mnie optimum przy syncie 8 byłoby chyba powiększenie około 100 razy. Widać już wyraźnie pojednycze gwiazdy w większych kulkach tak do połowy średnicy i jednocześnie środek nie jest jeszcze tragicznie ciemny.

Ja osobiście celowałbym chyba w Ethosa 13mm (bo nie ma 12mm).

To już sensowne powiększenie także do księżyca, coś tam widac na planetkach, dobre do kulek, dobre do małych mgławic i galaktyczek. Większość gromad otwrtych zmieści się w polu widzenia w całości.

Co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie takie same pytanie zadałem kiedyś full profesjonalnemu i bardzo doświadczonemu astro-amatorowi ZbyT-owi

podczas pobytu na miejscówce pod ciemnym niebem.

Ja w owym czasie rozważałem powszechnie obecny w sklepach astro zestaw < "luneta" SC5 z powerem 50x na jedynym dołączanym okularze >

 

Zadałem pytanie typu: "jaki power w astronomii (abstrahując od sprzetu na tyle na ile można - czyli pomijamy ekstrema)

jest najlepszy jeśli nie chce nam się lub nie możemy wymieniać okularów"

 

Odpowiedż Zbyszka była bardzo konkretna .

Nadmienię, że ja wtedy, ciut wcześniej, sugerowałem Zbyszkowi, że twórcy owego zestawu chyba znają się na rzeczy

i nie bez powodu dali okular na 50x i że mi się też taki wydaje najlepszy jako jedyny.

On moje naciski intelektualne uwzględnił "połowicznie odwrotnie" i rzekł:

 

Sto razy! {100x}

 

Po czym opowiedział dlaczego. Detali (dlaczego) już nie pamietam ale ta "porażka" utkwiła mi w pamięci :)

 

Pozdrawiam


p.s.

Dodam, że Zbyszek miał wtedy ze sobą ATM 7 calowego Newtona na Dobsonie nazywanego "Gucio"

czyli pozostajemy w obszarze "luster" jeśli dla kogoś to ma jakieś znaczenie.

A zaglądał, nie raz, do teleskopów wielu, wielu ludzi. Nawet do mojego, 3 calowego, Newtona na Dobsonie ;)

... ten mój to już raczej ekstremalny :(

 

p.s.2.

Niekiedy to może być po prostu kwestia kasy (rzutem na taśmę kupujemy

i mamy brak szans na dokupienie czegoś w bliskim czasie)

 

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie uzupełniające do Autora wątku: jeżeli Twój samochód bezwzględnie nie może być wyposażony w skrzynię biegów, jakie stałe przełożenie wybierasz, aby poruszać się po dowolnej drodze? :)

Pozdrawiam

Edytowane przez rokita
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ja mam pytanie uzupełniające do Autora wątku: jeżeli Twój samochód bezwzględnie nie może być wyposażony w skrzynię biegów, jakie stałe przełożenie wybierasz, aby poruszać się po dowolnej drodze? :)"
Genialne porównanie :D

Ja i tak mimo wszystko brałbym zoom :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie wcale nie jest takie niestrawne - załóżmy, że posiadamy teleskop "stałkę" z niewymiennym okularem, wówczas można zastanawiać się na jakie powiększenia się

zdecydować. Osobiście mając taki teleskop ;) wybrałbym okular dający power rzędu 60-70x, po prostu większość obiektów DS w tym powiększeniu jest dobrze widoczna

w 8".

 

Okular taki będzie za długi do planet (ale poglądowo coś się tam zobaczy) i za również za długi do gromad kulistych (ideał to power ok 100-120x) - (ale też w tych

największych jasnych "kulkach" powinien być akceptowalny), również nie spełni się w dużych (kątowo) obiektach rozciągłych DS. za to do "wszystkiego innego" - jak znalazł :)

Więc optowałbym za szerokim okularem rzędu 18- 20 mm. Wyłącznie szerokim...Raczej 18 niż 20.

A.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ja mam pytanie uzupełniające do Autora wątku: jeżeli Twój samochód bezwzględnie nie może być wyposażony w skrzynię biegów, jakie stałe przełożenie wybierasz, aby poruszać się po dowolnej drodze? :)"

Genialne porównanie :D

 

Ja i tak mimo wszystko brałbym zoom :)

 

To zależy jaki byłby w tym samochodzie silnik.

Jeśli coś z wypłaszczoną charakterystyką mocy (jak nowoczesny diesel lub turbo benzyna) - czyli dużym momentem przy niskich obrotach, i szerokim zakresem obtorów z mocą zbliżoną do maksymalnej to pewnie coś co pozwoliłoby się rozpędzić do 100-120 kmh osiągając obroty odcięcia.

Jesli klasyczna niedoładowana beznynka to raczej 80-90km/h.

 

Aczokolwiek porównanie nie do końca trafione - w samochodzie potrzebujesz różnych biegów nawet dla tej samej prędkości - powiedzmy jadąc spokojnie 60km/h używasz szóstego czy piątego biegu, ale chcąc dynamicznei się rozpędzić od 60 redukujesz na 3 albo i na 2.

W telskopie dla obserwacji danego obiektu (co zapewne miało być analogią prędkości samochodu) masz zazwyczaj jeden optymalny power i koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie wcale nie jest takie niestrawne - załóżmy, że posiadamy teleskop "stałkę" z niewymiennym okularem, wówczas można zastanawiać się na jakie powiększenia się

zdecydować. Osobiście mając taki teleskop ;) wybrałbym okular dający power rzędu 60-70x, po prostu większość obiektów DS w tym powiększeniu jest dobrze widoczna

w 8".

 

Okular taki będzie za długi do planet (ale poglądowo coś się tam zobaczy) i za również za długi do gromad kulistych (ideał to power ok 100-120x) - (ale też w tych

największych jasnych "kulkach" powinien być akceptowalny), również nie spełni się w dużych (kątowo) obiektach rozciągłych DS. za to do "wszystkiego innego" - jak znalazł :)

Więc optowałbym za szerokim okularem rzędu 18- 20 mm. Wyłącznie szerokim...Raczej 18 niż 20.

A.

 

Skoro o kulkach mowa to to pytanie ma też drugie dno.

Jaki widok powiedzmy m13 będzie dla was lepszy w Syncie 8.

W powiększeniu 90x i jeszcze w miarę jasno, czy w powiększeniu np. 150x - wyraźniejsze rozbicie ale jednak już dużo ciemniej?

Chodzi oczywiście o subiektywne preferencje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W telskopie dla obserwacji danego obiektu (co zapewne miało być analogią prędkości samochodu) masz zazwyczaj jeden optymalny power i koniec.

 

Analogia dotyczyła przełożenia nie prędkości.

Twoje twierdzenie jest (zazwyczaj :) ) nieprawdziwe, z powodu zbyt dużego uogólnienia, istnieje wiele kryteriów optymalizacji.

Czego dowodzi choćby Twój późniejszy wpis:

 

Skoro o kulkach mowa to to pytanie ma też drugie dno.

Jaki widok powiedzmy m13 będzie dla was lepszy w Syncie 8.

W powiększeniu 90x i jeszcze w miarę jasno, czy w powiększeniu np. 150x - wyraźniejsze rozbicie ale jednak już dużo ciemniej?

Chodzi oczywiście o subiektywne preferencje.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie zadałem bardzo konkretne - chodzi o JEDEN okular. Wiem że jeden woli planety a inny szerokie pola i że nie ma okularów uniwersalnych. Pytanie jest raczej z przymrużeniem oka. Chcę wysondować kto co lubi. Sam oczywiście mam swoje preferencje, ale jestem ciekaw preferencji innych.

Pozdr

 

Wątek jest z przymrużeniem oka. ;)

 

Wcześniej było o bezludnej wyspie.

Z takiej wyspy po miesiącu czasu mogliby zapomnieć Cię zabrać umówieni ludzie (albo coś by im wypadło).

Generalnie dyskutujemy - jak widzę - po prostu o jednym okularze "na stałe".

I bedę bronił poglądu Zbyszka bo przemawia za nim także argument ściśle naukowy {sic!}

 

Otóż większy power (np 100x, a nie taki z okularu 18mm, czyli dokładnie: 66.6666... x jaki zaproponował Łysy)

daje ("praktycznie" - w wizualu) dostęp do większej liczby obiektów na niebie.

Co ważne, można, chociażby, rozbijać więcej układów wielokrotnych.

Mając bardzo dużo czasu na bezludnej wyspie na pewno, z czasem, pragnęlibyśmy jak najwięcej obiektów zobaczyć!

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.