Skocz do zawartości

Nowy dział astrofoto


Nowok76

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

 

Oglądając zdjęcia na tym forum , naszła mnie myśl żeby że fajnie by było wejść w dział astrofoto z DSL.

Jeżeli chodzi o mnie to wiem że nigdy nie kupie kamerki za kilka "klocków" , już nie mówię w euro :-)

Ponieważ fotografuję lustrzanką wygodniej byłoby mnie , i myślę że innym też lusterkowcom oglądać i porównywać swoje fotki

do wykonanych podobnym sprzętem.

 

Pozdrawiam.

Darek

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a widzieliście na prawdę porządne fotki wykonane DSLR'ami?

Śmiem twierdzić, że w wielu przypadkach to "lenistwo" ludzi zaczynających pałać się astrofotografią i tłumaczenie sobie "mam lustrzankę to nie zrobię zdjęcia jak z kamery ccd" bierze górę.

 

Owszem lustrzanki mają swoje ograniczenia ale nimi też można zrobić na prawdę świetne zdjęcie - niejednokrotnie przewyższające jakością zdjęcia z kamery CCD - trzeba tylko cierpliwości i wytrwałości, czego Wam życzę.

Na łatwiznę to nikt nigdy nie zrobił zdjęcia (szczególnie w naszych warunkach).

 

A jeśli chcecie wyróżnić zdjęcia to dodajcie taga "DSLR" do fotki. Ze swojej strony (moderatora) obiecuję dodawać takie tagi jak zobaczę zdjęcie z dslr.

popieram pomysl. tez fotografuje lustrzanka i dlatego najbardziej interesuja mnie poczynania astrofanow wykonujacych zdjecia prostymi lustrzankami / szerokie kadry, przez teleskop /.
Galerię szerokich kadrów masz.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zerknij na to zdjęcie: http://astropolis.pl/topic/42560-dziewczyny-na-wydaniu/

 

było robione... lustrzanką i sam byłem przy procesie akwizycji.

 

Ja też nie mam kamerki za 5 czy 9 tysięcy euro i powiem Ci, że ta co mam wystarcza mi w 100% a lustrzanki są od niej droższe.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadłem na taki pomysł bo jak widzę nie które fotki to mi szczęka opada. Oczywiście okazuje się że robione kamerką za 5 lub 9 tyś euro :-)

 

Pozdrawiam szczęśliwych posiadaczy takowych :-)

 

mój EOS też kosztował ponad 7 tys i aż wierzyć się nie chce że nie może robić wspaniałych zdjęć astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój EOS też kosztował ponad 7 tys i aż wierzyć się nie chce że nie może robić wspaniałych zdjęć astro

 

Twój EOS może robić świetne zdjęcia.

 

Podpisując się pod tym uważam, że argument, że kamerki ccd są droższe od DSLR jest "zbędny". Oczywiście jak tutaj zaczynamy rozmawiać o kamerach z wysokiej półki (np FLI) które to w naszym kraju występują w sztuk 2 to 90% posiadaczy kamer bardziej budżetowych może również chcieć własnej galerii.

 

Bzdurą natomiast jest konkursowe porównywanie kamer za ogromne pieniądze z lustrzankami czy budżetowymi kamerami.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój EOS może robić świetne zdjęcia.

 

Podpisując się pod tym uważam, że argument, że kamerki ccd są droższe od DSLR jest "zbędny". Oczywiście jak tutaj zaczynamy rozmawiać o kamerach z wysokiej półki (np FLI) które to w naszym kraju występują w sztuk 2 to 90% posiadaczy kamer bardziej budżetowych może również chcieć własnej galerii.

 

Bzdurą natomiast jest konkursowe porównywanie kamer za ogromne pieniądze z lustrzankami czy budżetowymi kamerami.

 

P.

 

Nie wiem.....ale wydaje mi się że jest to duży problem dla moderatora czy tam kogoś żeby zrobić osobny dział.

Ja dałem za swoją siódemkę siedem koła :-) ( nie wiem czy ma to jakieś znaczenie ) Ma przebieg prawie 400000 fotek.

kupiłem swoje aparaty ze względu na pracę. Do astro wróciłem po dziesięcioletniej przerwie.

I nie mam zamiaru kupować astrokamery.

Wtedy takie plejady robiłem na kliszy z przyklejonym przez 30 minut okiem jako guider do teleskopu UNIWERSAŁA.

Bez obrazy dla "astrofachowców" , wtedy to była sztuka zrobić dobrą astrofotkę .

 

Pozdrawiam wszystkich lusterkowców :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozdrabniajmy za bardzo forum. Jak dodamy dział dla Dslr, to dlaczego nie zdjęcia robione eq6 i wyżej oraz heq5 i poniżej.
Osobiście jak mnie zdjęcia z filtrami waskopasmowymi nie interesują to nawet do nich nie zaglądam, a wiadomo że ich Dslr raczej nie robi ;)

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez bamus
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie moderatorzy i administratorzy, proszę mi przedstawić jakiś super sposób na znalezienie fotografii wykonanych np. Canonem 40D albo nie - Canonem 5D z obiektywem 50mm f/1.4, albo nie - Canonem 6D z obiektywem 24-105mm f/4. Widzicie czego się czepiam ? Tagowanie zdjęć to nie wszystko.

Nie chodzi o cenę sprzętu, którym fotografujemy, tylko o porządne zgrupowanie fotografii ze sprzętu DSLR - wsio.

 

Kurcze jest prosty podział:

- kamery dedykowane DS

- kamery dedykowane planetarne

- dslr (którymi można fotografować, nagrywać)

 

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozdrabniajmy za bardzo forum. Jak dodamy dział dla Dslr, to dlaczego nie zdjęcia robione eq6 i wyżej oraz heq5 i poniżej.

Osobiście jak mnie zdjęcia z filtrami waskopasmowymi nie interesują to nawet do nich nie zaglądam, a wiadomo że ich Dslr raczej nie robi ;)

 

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

 

Zapomniałem - forum jest z betonu i dodanie czegokolwiek wywoła apokalipsę i frustrację administratorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej krótkiej historii astrofoto robiłem fotki trzema różnymi lustrzankami i dwoma kamerkami CCD. Lustrzanki były każda za mniej niż 1kpln, kupione używane i sam w nich wymieniałem filtry. To co mnie cieszyło w lustrzankach to duża matryca (dlatego w końcu zrezygnowałem z Atika 314L+) i całkiem fajne efekty. I też uważam że dział DSLR byłby całkiem fajny - nawet niekoniecznie jedynie galeria ale również obróbka i akwizycja bo wg mnie procesy te są jednak nieco różne dla fotografowania lustrzankami i astrokamerkami.

Przykładowo na CN są osobne działy dla tych tematyk i zawierają praktycznie tyle samo postów i tematów, więc może to być całkiem fajny pomysł.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie moderatorzy i administratorzy

Krzysiek z pierwszym członem musze się niezgodzić , my tu możemy tylko podzielić, połączyć ewentualnie usunąć posty albo delikwenta. Operacje na działach można zrobić tylko z poziomu panelu administracyjnego.

 

Admin jak uzna że to potrzebne to założy. :)

 

Ja np. zastanawiam się czy to technicznie wykonalne, mamy przecież wątki gdzie przeplatają się różne systemy focenia, poza tym bardzo często nasze stacki nie mają exifa więc automat na pewno ich nie pogrupuje ,trzeba będzie klepać ręcznie (tydzień roboty)

W sumie to każde zdjęcie należałoby albo otagować i przerzucić wątek do nowego działu.

Tylko że zrobi to jeszcze większy burdel bo z każdego poddziału wypadnie po kilka kilkanaście watków na różne tematy (szeroki kadr, galaktyki, meteory itp) a będą leżeć w jednym miejscu tylko z powodu matrycy.

Niby to też można rozwiązać budując kolejne zduplikowane poddziały dla dsów ,planet, meteorów itp.

 

A za miesiąc ktoś będzie szukał zdjęć mgławic to do jakiego działu ma się skierować? do mgławic z kamer czy mgławic z dslr ?

Zaproponujcie całościowe rozwiązanie , ja tylko tak gdybam.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki sposób o jakim piszecie byłby dobry do galerii, każdy kto wrzucałby zdjęcie musiałby wypełnić pola formularza nt matrycy, obiektywu czy teleskopu i montażu.

Nie wiem czy na forach jest to wykonalne, nigdy nie widziałem.

 

Galerię za to owszem: http://www.astronoce.pl/galeria.php

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie moderatorzy i administratorzy, proszę mi przedstawić jakiś super sposób na znalezienie fotografii wykonanych np. Canonem 40D albo nie - Canonem 5D z obiektywem 50mm f/1.4, albo nie - Canonem 6D z obiektywem 24-105mm f/4. Widzicie czego się czepiam ? Tagowanie zdjęć to nie wszystko.

ale stworzenie nowego działu problemu nie rozwiąże. Jeżeli użytkownicy nie będą sami odpowiednio dokładnie opisywać swoich zdjęć to też ich nie znajdziesz szybko (no może troszkę szybciej bo byłyby te zdjęcia w dedykowanym dziale i byłoby mniej przeglądania).

Lekarstwem na to wszystko byłoby coś podobnego do Astrobin, ale na to to chyba silnik forum nie pozwala.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale stworzenie nowego działu problemu nie rozwiąże. Jeżeli użytkownicy nie będą sami odpowiednio dokładnie opisywać swoich zdjęć to też ich nie znajdziesz szybko (no może troszkę szybciej bo byłyby te zdjęcia w dedykowanym dziale i byłoby mniej przeglądania).

Lekarstwem na to wszystko byłoby coś podobnego do Astrobin, ale na to to chyba silnik forum nie pozwala.

 

Z tym się zgodzę.

Hmmmmm - muszę się z tym przespać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale stworzenie nowego działu problemu nie rozwiąże. Jeżeli użytkownicy nie będą sami odpowiednio dokładnie opisywać swoich zdjęć to też ich nie znajdziesz szybko (no może troszkę szybciej bo byłyby te zdjęcia w dedykowanym dziale i byłoby mniej przeglądania).

Lekarstwem na to wszystko byłoby coś podobnego do Astrobin, ale na to to chyba silnik forum nie pozwala.

Właśnie to samo pisałem, ale jak zwykle chciałem epopeję napisać i zauważyłem, że Adam napisał krócej :-)

 

Gdyby dało się dodać do postów galeryjnych pola do uzupełnienia:

rejestrator:

obiektyw/teleskop:

montaż:

 

to bardzo by to ułatwiło szukanie odpowiednich sprzętów.

 

P.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakimś rozwiązaniem jest używanie googla.

Wystarczy wpisać:

 

astropolis.pl: model aparatu ogniskowa

 

i nieźle działa - niestety niektóre osoby mają model aparatu i/lub typ obiektywu w stopce i wyszukiwarka listuje też posty osób posiadających taką stopkę :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę poprzeć Pawła ( pav1007). Nie widzę potrzeby podziału forum ASTROFOTOGRAFICZNEGO ze względu na rodzaj wykorzystywanego sensora. Za chwilkę pojawi się wniosek o podział na sprzęt do 1000 PLN i powyżej, Za chwilkę na tych co nie wyjeżdżają z Polski i na tych co wyjeżdżają.

Tagi pozwalają wyszukać zainteresowanemu potrzebna frazę. Wielokrotnie ( np. przy okazji regulaminu konkursu Master of Processing) taka dyskusja się zaczynała i wystarczy poszukać sobie w necie przykładów fotek z DSLR żeby przekonać się że jest zupełnie bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcą :). Można wymyślać różne podziały np. zdjęcia z terenu czy zdjęcia z obserwatorium. Jak potrzebuję zobaczyć zdjęcia z konkretnego sprzętu to otwieram Astrobin itp. Na forum może wystarczy dodać Regulamin działu, albo łagodniej nazwane "Dobre praktyki publikacji zdjęć" jako przyklejony wątek z zasadami odnośnie dodawania i tagowania zdjęć. Uważam, że większość osób się dostosuje i wyszukiwanie po tagach będzie skuteczniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapewne Ci milosnicy astrofoto ktorzy sa przeciwni zalozeniu nowego dzialu to milosnicy bardzo zaawansowani i majacy juz sprzet dedykowany i zarazem bardzo drogi. ok. ale wystarczy napisac post ze ma sie lustrzanke inna niz Canon a juz posypia sie gromy, zeby kupic dedykowana lustrzanke do astrofoto / CANON/ albo od razu dedykowana kamerke za kilka tysiecy pln. ale niestety nie kazdego na to stac.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.