Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ale jest to na pewno przyczyna nieostrości. A wyciąg nie przysłania ci światła wewnątrz tuby? Poza tym im dalej od punktu ostrości, tym takie dziwne rzeczy będą większe.

Raczej nie przesłania.

 

 

Ustawienie ostrości w tym sprzęcie to zakrawa na pomstę do nieba. Przesunięcie pokrętła mikro-ruchów o milimetr powoduje drastyczną zmianę ostrości na zdjęciach. Ale aby bujnąć wyciąg to trzeba przesunąć o 3 mm.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to była pierwsza klatka po ostrzeniu

No więc co stało się pomiędzy ostrzeniem, a pierwszą klatką?

 

Raczej nie przesłania.

W tym "zawodzie" nie robi się założeń :) Sprawdź czy wyciąg nie wjeżdża do tuby, to zwykły GSO i jeśli drawtube nie było cięte pod astrofoto to będzie rzucać cień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc co stało się pomiędzy ostrzeniem, a pierwszą klatką?

ciekawe jest to że zawsze tak się dzieje

 

 

W tym "zawodzie" nie robi się założeń :) Sprawdź czy wyciąg nie wjeżdża do tuby, to zwykły GSO i jeśli drawtube nie było cięte pod astrofoto to będzie rzucać cień.

sprawdziłem organoleptycznie i wyciąg nie przesłania LG i nie wystaje do wew. tuby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając troszkę czasu staram się wyeliminować wszelkie prawie nie wyczuwalne ale widoczne na zdjęciach ugięcia wyciągu, tuby, i innych rzeczy.

Postanowiłem wszystko połączyć na gwinty ale tu pierwszy problem :D a mianowićie nie mogę odkręcić pierścienia w wyciągu (zaznaczony na czerwono na zdjęciu).

GSO.jpg

Może tego ustrojstwa nie można wykręcić? Jeżeli ktoś posiada taki wyciąg Crayford 2" Linear Bearing z mikrofocuserem i redukcją 1,25" to proszę o info czy to jest możliwe.

Względnie oczekuję inne propozycje usztywnienia mojego zestawu który posiadam.

Dziękuję i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Może tego ustrojstwa nie można wykręcić? Jeżeli ktoś posiada taki wyciąg Crayford 2" Linear Bearing z mikrofocuserem i redukcją 1,25" to proszę o info czy to jest możliwe.

 

Ten "pierścień" jest wraz z rurą wyciągu wykonany z jednego kawałka aluminium, nie da się tego niestety wykręcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten "pierścień" jest wraz z rurą wyciągu wykonany z jednego kawałka aluminium, nie da się tego niestety wykręcić.

To by było na tyle z połączeniami gwintowanymi :D

 

PS

Znów mi się nasuwa stwierdzenie że lepiej mogłem na początku kupić refraktor - raz, że wyszło by taniej a dwa, byłoby lepiej do astro

 

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tam, przesadzasz, że już po gwintach. Wyciągasz drawtube z wyciągu, wysyłasz do Płeszki (zazwyczaj) razem z korektorem, on Ci w drawtubie robi gwint i do tego złączke wyciąg-korektor. I jest miodzio ;)

Jeśli opłaca się inwestować w ten wyciąg i teleskop to daj mi namiar do Płeszki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To by było na tyle z połączeniami gwintowanymi :D

 

PS

Znów mi się nasuwa stwierdzenie że lepiej mogłem na początku kupić refraktor - raz, że wyszło by taniej a dwa, byłoby lepiej do astro

Refraktor taniej niż reflektor? Hmmm chyba raczej odwrotnie, o ile nie myślałeś o SW 80/400 ;)

 

Gwint na drawtube i złączka do korektora komy to podstawa. Ja to robiłem akurat u mitka, mam nadzieję że u Janusza pójdzie Ci podobnie sprawnie. Jak nie dasz rady wyciągnąć samego drawtube (mi się nie udało, mamy podobne wyciągi) to polecam odkręcić całą tubę wyciągu (u podstawy powinieneś mieć jeden albo dwa imbusiki trzymające jaskółczy ogon tuby wyciągu). Oczywiście poczekaj na pełnię z modyfikacją :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor taniej niż reflektor? Hmmm chyba raczej odwrotnie, o ile nie myślałeś o SW 80/400 ;)

 

Gwint na drawtube i złączka do korektora komy to podstawa. Ja to robiłem akurat u mitka, mam nadzieję że u Janusza pójdzie Ci podobnie sprawnie. Jak nie dasz rady wyciągnąć samego drawtube (mi się nie udało, mamy podobne wyciągi) to polecam odkręcić całą tubę wyciągu (u podstawy powinieneś mieć jeden albo dwa imbusiki trzymające jaskółczy ogon tuby wyciągu). Oczywiście poczekaj na pełnię z modyfikacją :D

 

Refraktor taniej bo za TS65Q (model z flatnerem) plus złączka zapłacisz 2500zł i już możesz focić a newton plus korektor komy plus złączki to koszt 2300zł a doliczając do tego mój czas i cierpliwość :D to wiele drożej mnie to kosztuje :D.

Zresztą cały czas mam zamiar kupić sobie TS65Q lub TS80Q i do tego OAG ale jeszcze muszę z kimś pogadać na ten temat bo jak zawsze mam kilka problemów :D.

 

Już rozkręcałem swój wyciąg i nie problem bym to zrobił jeszcze raz :D A na pełnie muszę czekać bo szkoda mi każdej nocy :D.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolejnym suszeniu teleskopu postanowiłem na szybko zrobić grzałkę :D. Czas to 3 min i kolejne 3 min na przymocowanie do teleskopu. Przymocowałem zaraz przy wylocie teleskopu i działa świetnie bo lustro wtórne i główne nie zaparowało :D, ale..., ale w okolicach 1/3 wysokości teleskopu od środka pojawiła się rosa. Czy to jest normalne? Czy może trzeba zamocować jeszcze jedną grzałkę na wysokości LG? (Grzałka ma około 14W).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolejnym suszeniu teleskopu postanowiłem na szybko zrobić grzałkę :D. Czas to 3 min i kolejne 3 min na przymocowanie do teleskopu. Przymocowałem zaraz przy wylocie teleskopu i działa świetnie bo lustro wtórne i główne nie zaparowało :D, ale..., ale w okolicach 1/3 wysokości teleskopu od środka pojawiła się rosa. Czy to jest normalne? Czy może trzeba zamocować jeszcze jedną grzałkę na wysokości LG? (Grzałka ma około 14W).

W przypadku newtona nie ma sensu robić opaski na całą tubę przy wylocie. U siebie mam grzałkę zamocowaną od tyłu LW o mocy ok 2,5W i spisuje się znakomicie. Zazwyczaj pracuje na 30-50% mocy. Nigdy nie zaparowało się LW ani LG. Rosa "wchodzi" do tuby przy większej wilgotności, tak, jak Ty opisałeś (osadza się na wewnętrznej stronie tuby do ok 1/3 głębokości), ale jeszcze nigdy nie miałem takiej sytuacji, żeby ta rosa dosięgła LG (nawet w trakcie mgły, czyli przy maksymalnej możliwej wilgotności). Grzałka na całą tubę wprowadza tylko zbędne turbulencje do obrazu, a tak na prawdę ogrzewać trzeba tylko LW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.