Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji posiadania metalowej obudowy w moim GSO8" i samoistnej zmiany jego rozmiaru podczas zmian temperatury a co za tym idzie utraty ostrości na matrycy postanowiłem zaopatrzyć się w jakiś motofocuser ze sterowaniem USB.

 

Przeglądałem kilka stron i znalazłem w promocji napęd Steeldrive do wyciągów Baader Steeltrack (z pilotem) https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/naped-steeldrive-do-wyciagow-baader-steeltrack-z-pilotem,d2532.html według opisu na stronie delty posiada następujące cechy

cyt: "Precyzyjny motofocuser z kompensacją temperatury przeznaczony do wyciągów okularowych Baader Steeltrack. Napędzany silnikiem krokowym, pozwala na ustawienie pozycji wyciągu z dokładnością 2-3 mikrometrów. Napęd przenoszony jest przy pomocy specjalnego paska przekładniowego na pokrętło mikrofocusera wyciągu. Urządzenie sterowane jest z ręcznego kontrolera z wyświetlaczem LCD, kontroler połączony jest z napędem za pomocą 2m przewodu. Dodatkowo na osobnym przewodzie umieszczono sondę temperaturową pozwalającą na pomiar temperatury z dokładnością 0.01 stopnia C. Kontroler odczytując temperaturę wprowadza poprawki kompensujące efekty związane z rozszerzalnością temperaturową. Napęd sterowany może być również za pośrednictwem komputera PC. Stosowne sterowniki ASCOM załączone są do zestawu"

 

Oczywiście wiem, że Steeldrive jest dedykowany do wyciągu Baader Steeltrack http://astromarket.pl/zmodyfikowany-do-astrofotografii-wyciag-okularowy-baader-planetarium-2-steeltrack-do-teleskopow-newtona.html# , którego nie posiadam ale w takim układzie bym dokupił. Opis ze strony Astromarket cyt: "

Precyzyjny wyciąg okularowy to doskonały dodatek do teleskopów newtona. Wyciągi Baader Steeltrack znane są z bardzo płynnego i precyzyjnego działania. Konstrukcja oparta na łożyskach umożliwia bezproblemowe użytkowanie nawet ciężkich akcesoriów. Dokładną regulację ostrości zapewnia mikrofokuser 10:1. Wewnętrzny system dobrze wyczernionych bafli ogranicza refleksy i zwiększa kontrast obrazów.

Wszystkie metalowe części zaprojektowane były tak, aby mogły pracować precyzyjnie nawet pod dużym obciążeniem. Wysuwana rura została umieszczona w obudowie za pomocą łożysk kulkowych, dzięki czemu zamocowanie nawet ciężkiej kamery nie spowoduje zbędnych ugięć. System przesuwu ma możliwość regulacji każdego z jego elementów.

Pewne mocowanie akcesoriów w standardzie 2 cale zapewnia mosiężny pierścień (clamp ring). Maksymalna długość wysuwu: 30 mm. Uniwersalna podstawa pozwala mocować wyciąg na tubach o średnicy 200 mm i większych.

Modyfikacja wyciagu pozwala podłączać (za pomoca opcjonalnych adapterów) akcesoria w standardzie M48 lub T2 poprzez złącze gwintowe, które zapewnia odpowiednią sztywność połączeń. Możliwa jest też kombinacja dodatkowych akcesoriów, np. umieszczenie wewnątrz wyciągu korektora i podłączenie z zewnątrz detektora z kołem filtrowym."

 

 

Oczywiście jak zawsze mam kilka pytań :D:

1. czy dokładność 2-3 mikrometrów jest wystarczająca?

2. Czy jest to dobre rozwiązanie czy może są lepsze w podobnej cenie?

3. Czy w przyszłości taki zestaw będzie nadawał się do Atik 383

4. co znaczy "NT" w nazwie wyciągu?

Względnie inne sugestię będą mile widziane

 

 

 

 

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego wyciągu nie kupisz już nigdzie nie licząc giełdy, więc ja bym poszukał czegoś innego :)

 

Jak nie?, skoro jest w ofercie i delty i astromarketu?

 

Ma stronie producenta też są w ofercie - przynajmniej tak mi się wydaje http://www.baader-planetarium.de/sektion/s35/s35.htm

 

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie?, skoro jest w ofercie i delty i astromarketu?

 

Ma stronie producenta też są w ofercie - przynajmniej tak mi się wydaje http://www.baader-planetarium.de/sektion/s35/s35.htm

 

W wątku o braku kontaktu z Astromarketem było pisane o tym, że jednak nie mają. Osobiście pytałem o niego przed wakacjami w Astrokraku i dowiedziałem się, że zarówno oni, jak i Delta nie ma na stanie już żadnego egzemplarza, a Baader przestał go produkować.

Nie czytałem tego linku, który wrzuciłeś dokładnie, ale chyba chodzi tam o to, że za niedługo rozpoczną produkcję nowej wersji. Jeśli tak, to pewnie będziesz miał szansę go kupić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wątku o braku kontaktu z Astromarketem było pisane o tym, że jednak nie mają. Osobiście pytałem o niego przed wakacjami w Astrokraku i dowiedziałem się, że zarówno oni, jak i Delta nie ma na stanie już żadnego egzemplarza, a Baader przestał go produkować.

Nie czytałem tego linku, który wrzuciłeś dokładnie, ale chyba chodzi tam o to, że za niedługo rozpoczną produkcję nowej wersji. Jeśli tak, to pewnie będziesz miał szansę go kupić :)

A miałem go zamiar kupić by pracował z nim steeldrive bo w przeciwnym razie nie mam co kupować.

Jest stosunkowo tani i podobno dobry - pech (biednemu wiatr zawsze w oczy :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że gdzieś przeoczyłem, ale nie myślałeś o focuserze robionym przez jolo?

 

Myślałem - nawet pisałem w wątku o fokuserze by Jolo o chęci kupienia (niestety Jolo nie przewiduje sprzedaży w najbliższym czasie). Nie zmienia to faktu, że muszę kupić dobry wyciąg a jak już wyciąg to czemu nie całość ze sterowaniem nie kupić :). A jeszcze fajnie by było jak bym miał jeden wyciąg do wszystkich kolejnych urządzeń (nie tylko newtona) w przyszłości :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu zamówiłem w Delta Optical i Astromarket.pl kolejne urządzenia do mego sprzętu :) czyli napęd Steeldrive do wyciągów Bader oraz sam napęd Badera (modyfikowany).

 

Wczoraj w godzinach rannych jako pierwsza dotarła przesyłka z Delty Optical z napędem :). Delta Optical dołożyła wszelkich starań by produkt był należycie zabezpieczony na czas transportu i dostarczony w nienaruszonym stanie. Samo urządzenie też ładnie zapakowane w oryginalne pudełka Badera, które wyłożone były gąbką (pełen profesjonalizm). Prócz napędu z pilotem, kablami, instrukcją i płytą, w paczce dodatkowo znalazłem fakturę zakupu, karty katalogowe Badera i co mnie zaskoczyło książeczka "Mini poradnik astronomiczny - Lornetki, Teleskopy i Akcesoria Astronomiczne" firmowanej przez Delta Optical - taki malutki bonus :).

Samo urządzenie robi wrażenie bardzo solidnie wykonanego bez zbędnych bajerów :). Na płycie załączono standardowe sterowniki 32 i 64 bitowe, oprogramowanie do sterowania focuserem, instrukcję w pdf oraz pliki ASCOMPlatform6SP1. Osobiście sterowniki pobrałem ze strony producenta bo były nowsze.

 

Całości nie mogę jeszcze dokładnie sprawdzić gdyż czekam na dostawę wyciągu z Astromarket.pl. i dopiero wówczas wszystko podłączę i podepnę pod Newtona by opisać jakie mam wrażenia. Na dzień dzisiejszy mogę patrzeć jak ładnie leży na półce :)

 

Po powrocie do domu zamieszczę zdjęcia :)

 

 

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zapewnienie Jazz-a, że wyciąg został zamówiony (w poniedziałek) i wczoraj (czwartek) miał zostać wysłany na mój adres. Warunkiem zakupienia motofocusera było 100% dostarczenie wyciągu, bo w przeciwnym razie bym nie kupował.

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam sie że trochę sobie poczekasz:

 

This product was completely redesigned. First deliveries start at begin of November 2014. This first line of production is already reserved however. Next deliveries will start in January 2015.

http://www.baader-planetarium.de/sektion/s35/s35.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych miniporadników, to ja mam chyba z 10 :) Taka książeczka "promocyjna".

 

Gratuluję zakupu sprzętu i mam nadzieję, że faktycznie nowy wyciąg dotrze do Ciebie tak szybko, jak obiecuje sklep :) Szkoda, że nie załapałeś się na akcję Jolo, bo zaoszczędziłbyś kupę kasy na napęd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych miniporadników, to ja mam chyba z 10 :) Taka książeczka "promocyjna".

Moja pierwsza książeczka :D

 

 

Gratuluję zakupu sprzętu i mam nadzieję, że faktycznie nowy wyciąg dotrze do Ciebie tak szybko, jak obiecuje sklep :)

No sprzęt wygląda super, a sklep obietnice złożył więc czekam :)

 

 

Szkoda, że nie załapałeś się na akcję Jolo, bo zaoszczędziłbyś kupę kasy na napęd.

Niestety :( ale zakupu i tak nie żałuję :)

 

 

Sprzęt już podłączyłem do maxima i widać, że działa mimo, że nie wiem o co biega :D (ale silnik się kreci )

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D Dziś dotarła kolejna paczka (zamówienie zrealizowane przez Astromarket.pl i tak jak obiecał Jazz dostawa dotarła zgodnie z umową). Tu warto wspomnieć, że mimo dostarczonego towaru jeszcze nic nie płaciłem gdyż cała zapłata ma nastąpić po zrealizowaniu zamówienia w momencie kiedy klient jest zadowolony :D.

 

Do rzeczy :) paczka należycie zabezpieczona na czas transportu (opakowanie - pudełko kilkakrotnie większe od samej przesyłki) i znów pełen profesjonalizm.

 

W paczce ukazał się wyczekiwany wyciąg "radocha", i pierwsze wrażenie to to, że jest świetnie wykonany.

Bardzo dobra konstrukcja oparta na łożyskach i dość ciężka. Wszystko chodzi perfekcyjnie (brak prężenia podczas manipulacji pokrętłami co w GSO było normalne). Wszelkiego rodzaju połączenia gwintowane wykonane z należytą starannością co doskonale widać na zamieszczonych zdjęciach.

wyciag0002.jpgwyciag0003.jpgwyciag0004.jpgwyciag0005.jpg

 

W paczce też słodka niespodzianka :D (żelki)

cukierki006.jpg

 

Jest też drobne ale: mam wrażenie że wyciąg musi chodzić w określonej pozycji (pokrętła w górnym położeniu) bo w przeciwnym razie się ugina co nie jest wskazane w przypadku astrofotografii. Może się mylę ale jeszcze to dokładnie sprawdzę.

 

Mimo plusów jakie dostrzegam jako kupujący jest małe ale bo z wyciągiem nie dostarczono podstawy do Newtona, specjalnego pierścienia na gwint drawtube/M48 oraz specjalnej przedłużki między podstawą a wyciągiem (bez której nie można zamontować motofocusera). Pozostaje mi czekać na dosłanie brakujących elementów.

 

Ogólnie jestem bardzo zadowolony z zakupu :) jednak na pełne testy jeszcze muszę troszkę poczekać.

 

Dzięki uprzejmości Jazz-a, który ze stoicką cierpliwością wszystko mi tłumaczy :) sklep "astromarket.pl" zobowiązał się dostarczyć brakujące elementy, które to Bader nie dostarcza w komplecie.

 

Na dzień dzisiejszy podłączyłem wyciąg do podstawki GSO by w razie pogody móc robić zdjęcia :D

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda nadal nie dopisuje więc czas wykorzystuję na dopracowanie wszystkiego w sprzęcie.

Wcześniej pisałem że mam problem z odpowiednią odległością korektora komy od matrycy canona.

W piątek otrzymałem zamówione od kolegi kudi145 podkładki, które teraz pozostaje założyć i sprawdzić :D no właśnie sprawdzić tylko jak :D skoro pogody już od 6 tygodni brakuje.

Pozostaje z nudów tylko poskręcać i czekać :)

 

pierścień-01.jpg

pierścień-02.jpg

pierścień-03.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie złączka T2/Eos jest za gruba. Według moich doświadczeń powinna mieć 9-10mm grubości. A przy tak jasnym Newtonie f4 z Canonem nie pokryjesz idealnymi gwiazdkami 100% klatki.

 

PS a jak by się okazało inaczej to koniecznie napisz dla potomnych bo z każdym sprzętem może być inna różnica.

Edytowane przez Alien7101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie złączka T2/Eos jest za gruba. Według moich doświadczeń powinna mieć 9-10mm grubości. A przy tak jasnym Newtonie f4 z Canonem nie pokryjesz idealnymi gwiazdkami 100% klatki.

 

PS a jak by się okazało inaczej to koniecznie napisz dla potomnych bo z każdym sprzętem może być inna różnica.

 

Mam 2 złączki canon/M48 oraz canon/T2 przy czym ta pierwsza bardzo przybliża korektor do matrycy. Mając 2 rodzaje podkładek M42 i M48 postaram się tak dobrać odległość i konfigurację by zniekształceń było jak najmniej. Ale potrzebuję pogody :)

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.