Skocz do zawartości

Wokół Alnitaka w Orionie


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Jeden z najpiękniejszych obszarów nieba - pas Oriona i jego okolice.

To był cel mojego wypadu do Broku w piątek.

Opis poniżej.

Setup OS Veloce RH 200, STL 11000, EM-200.

LRGB: 120:60:60:60 min, Ha 6x20 min.

 

Around Alnitak small.jpg

 

Around Alnitak opis.jpg

 

Mój setup wygenerował wspaniałe spajki obejmujące pół obrazka, tylko nie wiem od czego. Jako bonus zarejestrował się piękny refleks od Alnilama,

środkowej gwiazdy Pasa Oriona.

Najwięcej problemów miałem ze spacyfikowaniem potężnego halo od Alnitaka. Setup F3 generuje potężne problemy przy rejestracji obrazów jasnych gwiazd.

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie wyszło ... widzę teraz co u mojego konia z kolorami nie haloo ...

A nie wiem, czy czasem na tych największych gwiazdach, środek nie jest za mocno wygaszony ... może jakieś zmiękczenie , albo do kolorować :sunsmiley:

A ja już lecę swojego rumaka malować , co by od stada nie odstawał ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz drugi widzisz taką kolorystykę, no chyba że nie widziałeś M78. Co do gwiazdek to mam sprzeczne uczucia, bo ja tych ciemnych środków nie widzę. Przyciemnione - owszem, ale one mają wyzszą luminancję niż otoczki. Niebieskie są wypalone w środku, no ale to jest F3, sprzęt raczej się nie nadający do fotografowania jasnych gwiazd. Coś za coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem M78, i tam jest ok, tutaj koń raczej jest zalany meksykańską czerwienią :D

to jakoś do mnie nie przemawia,

 

no ale to sprawa gustu.

 

Z gwiazdami nie wydaje mi się aby to był problem F3- np gwiazda w VDB52 nie wypala matrycy, a jest tam tak jakby jej nie było....

 

Nie oceniam warsztatu, bo nie jestem ekspertem;

to moje sugestie, dotyczące mojego odbioru tej pracy.

 

 

 

 

Edytowane przez piotr_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Detal piękny, ale z tymi gwiazdami coś jest ewidentnie nie tak. Do tej pory na Twoich fotkach było z tym bez problemów. Gwiazdy są "wyprane", czyli za mocno przygaszone, pozbawione kontrastu. To widać szczególnie na gwiazdkach na tle mgławicy na około Konia. Do tego na wielu gwiazdach widać pociemnienie w środku. Rzuca się to w oczy szczególnie na tej jasnej pomarańczowej gwieździe poniżej Płomienia, nie mówiąc już o VdB 52, gdzie zamiast gwiazdy jest czarna dziura :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem te gwiazdki.

No, teraz to jest prawdziwa fotka :) Nie dość, że poprawiły się nieładne gwiazdy, to jeszcze pojawia się cała masa nowych. To wygląda, jakby obróbka dotykała tylko niektórych gwiazdek - tych średnio-małych i dużych. Na dużych robił się ciemny środek, a średnio-małe po prostu znikały :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę się przyczepić do opisu.

NGC 2023 = vdB 52. Zakładam, że w miejscu opisanym przez Ciebie jako NGC 2023 chciałeś umieścić napis IC 434?

Racja. Z opisów w TriAtlasie wynikało źe to jest ta czerwona kurtyna w tle, no ale widać zapomniałem zapytać wujka Google. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem te gwiazdki. Chyba o to Ci Piotrze chodziło, był zbyt duży blur?

 

attachicon.gifAround Alnitak small.jpg

 

Tak, dziękuję ;D

Choć prawdę mówiąc, popatrzyłbym na kolory gwiazd jeszcze raz - może marudzę, ale kolory wydają mi się takie nienaturalne...

 

Nie zdążyłem Ciebie dzisiaj zapytać o kolor Ha (ta meksykańska czerwień)

Widzę że nie zmieniałeś jej, więc zakładam że to jest zamierzone.

Pozostaje mi się tylko przyzwyczaić.

Edytowane przez piotr_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz. Dostosowałem tą fotkę do Twoich wymagań, w granicach rozsądku oczywiście :) Z gwiazdkami jest tam mały problem - pływają w mgławicy pyłowej i stąd takie brunatne zabarwienie.

 

Around Alnitak small.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz. Dostosowałem tą fotkę do Twoich wymagań, w granicach rozsądku oczywiście :) Z gwiazdkami jest tam mały problem - pływają w mgławicy pyłowej i stąd takie brunatne zabarwienie.

 

attachicon.gifAround Alnitak small.jpg

 

Ooooo. Dzięki ci.

 

O to mi chodziło!

 

Już ląduje na tapecie - czas na zmianę :D

Do tej pory miałem spadające gwiazdy Dzikiego.

Czas na Wessela!

Edytowane przez piotr_a
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już jest taki koncert życzeń, to mnie rażą tylko 3 rzeczy w tym dobrym zdjęciu: kadr (dla mnie rzecz gustu i uwarunkowań typu nie chce mi się już zmieniać kadru, co sam czasem stosuję :) choć podobno oficjalnie to nie rzecz gustu), słaby kontrast - blady płomień (rzecz gustu) i histogram - mało niebieskiego (rzecz gustu)

 

pozdrawiam, Bartek

Edytowane przez maquu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maquu i pozostali uczestnicy koncertu życzeń. Dziękuję za uwagi, proszę wziąć pod uwagę że to zdjęcie samo w sobie jest tylko półproduktem. Moim celem jest mozaika Oriona której zalążek pokazałem tutaj. A to wymaga kompromisów ...i szczególnie uwaga dotyczaca kadru i niebieskiej części histogramu w tym sensie jest nie do uwzględnienia.

@Hamal-nic nie kombinuję, po prostu czasem wychodzi lepiej, a czasem inaczej :)

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Nauka , nauka, nauka... Zdobyłem nową wiedzę ( i plugin :D ) jak wyciągać detale bez degradacji jakości, tzn podbicia szumów . Przećwiczyłem na Alnitaku i okolicach. Widać efekt na Koniu i niebieskich VdB poniżej. Lepiej widać na pełnej rozdzielczości.

 

http://www.astrobin.com/full/89879/0/

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.