Skocz do zawartości

Guidng - same problemy


Loki

Rekomendowane odpowiedzi

Pomóżcie proszę zanim osiwieję lub wyrwę resztkę włosów.

 

Guiduję Maxim-em, kamerką Orion StarShoot i szukaczem 50x180mm.

 

Niby działa, ale nie osiągam należytej dokładności. W osi X wykres skacze w zakresie ± 1 pikseli (lub więcej), co przy skali setupu guidującego rzędu 7,5 arcsec, jest stanowczo zbyt dużo.

Zwykle wykres w osi X wygląda tak:

2013-11-01 01.08.46.jpg

 

 

albo co gorsza tak:

2013-10-31 21.21.40.jpg

 

Odrębny problem to oś Y.

Ma potężny backlash i żeby zrobić kalibrację muszę "Cal Time" ustawiać na 60 (dla osi X wystarcza 10). Generalnie na osi Y wykres jest płaski, ale czasami - raz na godzinę - nagle dostaje strzał na -8 pikseli. Dosłownie ze zdjęcia na zdjęcie. Jest dobrze, a trzy sekundy później trójkącik już nie pojawia się na wykresie bo jest poniżej skali. Co jeszcze ciekawsze - nie chce wracać. Ustawi się na tych -8 (albo -10) i jedzie sobie tam równiutko, ślicznie, przez kilkanaście minut. A po tych kilkunastu minutach powolutku zaczyna wracać, aż zaś wejdzie na oś i będzie po niej równo jechać, aż do następnego strzału. Skoro potrafi wrócić, to dlaczego nie koryguje od razu? Dlaczego dopiero po kilkunastu minutach?

 

Najbardziej mnie dziwi, że NIC, ale to KOMPLETNIE NIC nie pomaga zmiana jakichkolwiek parametrów. Ani agresywność, ani nawet zmiana prędkości ustawianych podczas kalibracji. Szymek próbował telefonicznie doradzać, wprowadziłem wszystkie sugerowanego przez niego zmiany i dupa. Żadnej różnicy. (Szymku dzięki za cierpliwość i przepraszam, że zawracałem Ci głowę).

 

W końcu odpaliłem wczoraj wykres ale bez sterowania montażem. Chciałem zobaczyć jak wyglądają zmiany na osiach, gdy montaż nie jest w ogóle sterowany. Wyszła elegancka sinusoida o amplitudzie 5 pikseli czyli jakieś 18 arcsec (± 9 arcsec). To sporo, ale tragedii chyba nie ma.

 

Proszę, pomóżcie. Szymek sugeruje, żeby zaglądnąć do montażu - może wymaga jakiejś regulacji czy konserwacji. Sam tego nie zrobię. Dwie lewe ręce. Jak rozbiorę, to już nie złożę. Znacie kogoś, kto pomoże przy Takahashi?

 

Bardzo liczę na jakieś rozsądne rady, bo czterysetka leży odłogiem, ale do niej potrzebuję naprawdę stabilnego prowadzenia.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Trzeba nagrać logi do szczegółowej analizy - tak z godzinę przynajmniej.

2. Ile naświetlasz gwiazdkę w szukaczu ?

3. Jeżeli masz gigantyczny luz w osi Y to nie powinieneś się dziwić że przy próbie korekty zaczyna się kiwać - trzeba usunąć luz albo mocno przeważyć oś w jedną stronę (tak na próbę) - no i oczywiste ze bez sterowania idzie jak po maśle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Trzeba nagrać logi do szczegółowej analizy - tak z godzinę przynajmniej.

2. Ile naświetlasz gwiazdkę w szukaczu ?

3. Jeżeli masz gigantyczny luz w osi Y to nie powinieneś się dziwić że przy próbie korekty zaczyna się kiwać - trzeba usunąć luz albo mocno przeważyć oś w jedną stronę (tak na próbę) - no i oczywiste ze bez sterowania idzie jak po maśle.

 

Nagram log przy jakiejś okazji. Gwiazdki naświetlam różnie, ale zwykle po 3 sekundy.

W osi Y przeważę - ale mi przede wszystkim dokucza oś X. Bez sterowania odpaliłem tylko po to, żeby zobaczyć czy jest jakaś różnica między wykresem sterowanym, a nie sterowanym, przyszło mi bowiem do głowy, że skoro nie ma reakcji na zmiany parametrów, to może komendy guidujące nie docierają do montażu. Różnica jednak jest, czyli sterowanie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi wykres ma skoki o około jeden pixel (7,5 arcsec) więc raczej guiding tego nie zlikwiduje. Prawdopodobnie jest to kwestia regulacji montażu. Zakładam, że sprawdzałeś też wyważenie. Jeżeli są luzy (backslash) ważne aby montaż ciągnął a nie popuszczał (w tym celu wskazane jest lekkie niewyważenie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam maxima do wszystkiego z wyjątkiem guidingu :) Do tego bardzie przypadł mi PHD. Maxim ma jak dla mnie zbyt skomplikowaną obsługę guidingu, choć tak na prawdę nie próbowałem się na niego nigdy przerzucić :)

 

Jeśli chodzi o backlash w osi Dec, to ja też mam z tym problem, ale znacznie mniejszy, a mam tylko głupiego HEQ5. U Ciebie coś jest nie tak. Ja też mam takie nagłe piki w Dec, ale guiding próbuje je prawie od razu eliminować, co zajmuje mu jakieś 10-20s, a nie kilka min! Twój montaż powinien mieć na tyle dokładne przekładnie, żeby dało się znacznie zbić backlash w Dec. U mnie jest to niemożliwe, bo ślimacznica i ślimak są mimośrodowe i w różnych położeniach mają różny luz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję.

Nie mam pojęcia jak "sprawdzić wyważenie". Jak dotąd starałem się na obydwu osiach tak ustawić przeciwwagę i sprzęt, żeby w każdej pozycji były stabilne. Z Waszych słów wynika, że w przypadku dużego backlasha warto przeważyć na którąś stronę.

Poprawcie mnie jeśli się mylę:

oś X czyli RA, to jest ta, na której wisi przeciwwaga. W zależności od ustawienia na obiekt (przed, czy za meridianem), przeważyć trzeba wschodnią stronę. Duży backlash mam w osi Y, czyli Dec. Na niej wisi optyka i kamery. Jak należy przeważyć tą oś? Jest jakaś zasada?

 

W sumie, to piki w Dec mogą wynikać z wyważenia. Przy dużym backlashu, przy zmianie pozycji w trakcie naświetlania, sprzęt na osi może pojechać o wartość wynikającą z luzu na ślimakach. To może dać pik. Sęk w tym, dlaczego Maxim tego nie likwiduje (chyba, że próbuje, ale luz kasuje komendę).

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guidujesz przez ST4 czy ASCOMa. Ja w PHD miałem tego typu problem, że guidując przez ASCOMa na fabrycznych jego ustawieniach i regulując parametry w PHD w ogóle nie mogłem nad guidungiem zapanować. Pomogło dopiero gdy zacząłem grzebać w ustawieniach pulse guide w EQModzie.

Edytowane przez wtw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślne ustawienia są takie jak na załączonym obrazku czyli 0.1 dla RA i DEC. Tutaj http://eq-mod.sourceforge.net/testimages/ jest stronka ze zdjęciami wykonanymi różnym sprzętem i z różnymi parametrami oraz z użyciem różnego oprogramowania guide, można sobie dla przykładu popatrzeć

PGEQM.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po piewsze błąd jest w osi RA a nie Dec. Loki dobrze ustawił na polarną i błąd Dec jest pomijalny. Po drugie skoro jest luz - mam nadzieję że mówimy o luzie wyczuwalnym ręką- to trzeba go zlikwidować i juź. Nie ma co kombinować z softem, bo Maxim na presetach prowadzi kazdego Takahashi jak po maśle.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagraj log jak możesz i wklej go tutaj. Z wykresów które dałeś w pierwszym poście wynika jakby montaż nie reagował na korekty prawidłowo...

Gwiazdkę do guidowania zaznaczasz manualnie czy automatycznie dajesz wybierać? Jeśli automatycznie to masz zaznaczone pole 'Small stars' w opcjach w Maximie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po piewsze błąd jest w osi RA a nie Dec. Loki dobrze ustawił na polarną i błąd Dec jest pomijalny. Po drugie skoro jest luz - mam nadzieję że mówimy o luzie wyczuwalnym ręką- to trzeba go zlikwidować i juź. Nie ma co kombinować z softem, bo Maxim na presetach prowadzi kazdego Takahashi jak po maśle.

 

Raczej nie ma luzu wyczuwalnego ręką. Nie sprawdzałem tego specjalnie, ale podczas ustawiania i wyważania niczego takiego nie stwierdziłem. Sprawdzę jeszcze.

 

 

Gwiazdkę do guidowania zaznaczasz manualnie czy automatycznie dajesz wybierać? Jeśli automatycznie to masz zaznaczone pole 'Small stars' w opcjach w Maximie?

 

Gwiazdkę do guidowania zaznaczam myszką. Opcja "Small stars" jest odznaczona (ale ona dotyczy tylko funkcji Anti-stiction, której próbowałem używać, ale nie było różnicy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślne ustawienia są takie jak na załączonym obrazku czyli 0.1 dla RA i DEC. Tutaj http://eq-mod.sourceforge.net/testimages/ jest stronka ze zdjęciami wykonanymi różnym sprzętem i z różnymi parametrami oraz z użyciem różnego oprogramowania guide, można sobie dla przykładu popatrzeć

 

W moich okienkach Ascoma takich opcji nie widziałem. Mógłbyś wrzucić screen całego okna?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdkę do guidowania zaznaczam myszką. Opcja "Small stars" jest odznaczona (ale ona dotyczy tylko funkcji Anti-stiction, której próbowałem używać, ale nie było różnicy).

 

To opcja z algorytmu usuwania hot pikseli - nie dotyczy jedynie funkcji anti stiction. Jeśli ogniskowa guidera jest mała (jak w Twoim przypadku) to gwiazdki będą miały bardzo mały rozmiar (porównywalny z rozmiarem hot pikseli) i algorytm musi o tym wiedzieć żeby nie odrzucać obrazów gwiazd jako hot pikseli.

Ale jest bardzo mało prawdopodobne żeby akurat ta opcja powodowała Twoje problemy, choć warto to okienko zaznaczyć guidując szukaczoguiderem :) U mnie się sprawdzało, a masz ten sam instrument :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moich okienkach Ascoma takich opcji nie widziałem. Mógłbyś wrzucić screen całego okna?

Poniżej masz wygooglowanego screena wersji 1.23 najnowsza jest 1.24, nie pamiętam jaką wersję mam ja, ale na pewno jedną z nowszych. Jestem w pracy więc jak wrócę do domu to sprawdzę.

EQMOD_1.jpg

Edytowane przez wtw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak 'paczę ' w to okienko, to widzę, że "guide rate" jest ustawiony na 0,25X. U mnie niemal na pewno jest 0.9X, blisko cztery razy mniejsza prędkość guidowania.

Insza inszość, żem zmieniał prędkość tyle, że nie w okienku sterownika, a w okienku Maxim. On tam w procesie kalibracji determinuje o ile pikseli na sekundę przemieszcza się montaż w osi X i Y.

Zwykle w osi X wychodzi ok 1,5 px/s a w osi Y różnie (z powodu backlasha) od 0,2 do 1.5

 

A jeszcze insza inszość, że w oś X wpisywałem wartości z przedziału 0.7 do 6.0 i wykres ani sie nie wygładzał, ani nie stawał się widocznie gorszy. Przy 0.7 powinien dostawać naprawdę solidne korekty, a przy 6.0 korekty byłyby malutkie, bo impulsy krótkie. Różnica powinna być widoczna, a nie jest.

 

Tak Wam szczerze powiem, że ja tego guidingu nie kumam. Mam sporą skalę 7.5 arcsec na piksel. Na każdym zdjęciu gwiazdka wygląda odrobinę inaczej. Podgląd guidingu z krzyżem mam na powiększeniu 800% i widzę, że generalnie gwiazda jest w środku i dajmy na to, wygląda tak:

 

gw1.JPG

 

a potem seeing, albo jakieś inne niedokładności obrazowania "urwie" jedno ramię i na kolejnym zdjęciu gwiazda wygląda tak:

 

gw2.jpg

 

Program stwierdzi, że środek obrazu gwiazdy przesunął się pół piksela i wyśle korektę do montażu. Ale pół piksela to 3,75 arc secundy, a ja mam skalę z 400mm 2.74 i dupa. Zdjęcie pojechane.

Fakt, że u Was to działa to jakaś magia :)

Czy obraz na kamerze guidującej nie powinien być np. lekko rozogniskowany, żeby rozmycie obrazu eliminowało taki efekt, czy może szukam dziury w całym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a potem seeing, albo jakieś inne niedokładności obrazowania "urwie" jedno ramię i na kolejnym zdjęciu gwiazda wygląda tak:

 

Ale przy naświetlaniu np. 3 sekundowym wpływ seeingu powinien się uśrednić na gwieździe. Bo guidując seeing będziesz tylko rzucał montażem na wszystkie strony i rozmywał wynikowy obraz.

 

Czy obraz na kamerze guidującej nie powinien być np. lekko rozogniskowany, żeby rozmycie obrazu eliminowało taki efekt, czy może szukam dziury w całym?

 

Na pewno gwiazda nie może być przesaturowana, ale jak będzie delikatnie nieostra, to nic złego nie powinno się stać. Chyba, że przyjdzie jakaś mgła, albo będzie to bardzo słaba gwiazda, będziesz miał na niej niski SNR i wtedy też guiding może robić dziwne rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy obraz na kamerze guidującej nie powinien być np. lekko rozogniskowany, żeby rozmycie obrazu eliminowało taki efekt, czy może szukam dziury w całym?

 

Tak powinien - lekko. No i gwiazdka powinna być w miarę słaba - absolutnie nie może być przepalona.

Edytowane przez .zombi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotychczas starałem się wybierać gwiazdy mocniejsze, wyraźnie widoczne na obrazku, zatem ich środek był zapewne przepalony. Nie wybierałem gigantów takich jak Alnitak w Orionie, ale plamka gwiazdki była mocna choć swobodnie mieściła się w krzyżu w okienku podglądu Maxim-a. Zwykle wybieram gwiazdki, których FWHD zawiera się w przedziale 2.5 - 4. Cholewka, czy dobór gwiazdy może dawać takie odchyłki guidingu?

 

 

Ale przy naświetlaniu np. 3 sekundowym wpływ seeingu powinien się uśrednić na gwieździe. Bo guidując seeing będziesz tylko rzucał montażem na wszystkie strony i rozmywał wynikowy obraz.

 

Obraz mam z pewnością lekko rozogniskowany, bom się do ostrzenia specjalnie nie przykładał, mimo to takie deformacje, jak pokazana na schematycznym rysunku zdarzają się często. Masz rację Ilu, że ekspozycja uśrednia seeing - nie pomyślałem o tym.

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.