Skocz do zawartości

Jowisz 2014


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Męczyłem ostatnio księżyce Jowisza i powiem tak. Za każdym razem na tarczy wychodził jakiś detal, jednak wystarczyło przy stackowaniu wybrać inne klatki aby detal wychodził inny. Mam teraz mieszane uczucia po tym jak wyszło ze granulacja nasza kochana i artefakty ostrzenia piękne detale na tarczach dają. Pewnie gdyby cień na tarczy Jowisza zestackwać też pewnie by się coś pojawiło. Nie neguje jednak że Wam coś wyszło :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jeden Jowisz po godz. 21, tym razem wykorzystałem mocno wyostrzony stack z AS2!. Pomogło mi to w dalszej obróbce. Dzisiaj również Rik mnie oświecił, że szum w mojej kamerce można łatwo zmniejszyć, wyłączając globalną migawkę - pomogło, dzięki :).

 

 

Jup_20140223_210150.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Męczyłem ostatnio księżyce Jowisza i powiem tak. Za każdym razem na tarczy wychodził jakiś detal, jednak wystarczyło przy stackowaniu wybrać inne klatki aby detal wychodził inny. Mam teraz mieszane uczucia po tym jak wyszło ze granulacja nasza kochana i artefakty ostrzenia piękne detale na tarczach dają. Pewnie gdyby cień na tarczy Jowisza zestackwać też pewnie by się coś pojawiło. Nie neguje jednak że Wam coś wyszło :)

Nie jednak to artefakt u Piotra jest to samo na Io . Myślę że jest to zarysowany jasny punkt w przypadku kiedy seeing figluje zatacza przy księżycu takie tańce . Czasem widac jakby 3 albo nawet 4 tarcze księżyca a miejsce w środku jest białe i dlatego po stacku mamy efekt białej kropki na księżycu. Najważniejsze to wyciągnąć obiektywne wnioski . Kolejna lekcja odrobiona hi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jednak to artefakt u Piotra jest to samo na Io . Myślę że jest to zarysowany jasny punkt w przypadku kiedy seeing figluje zatacza przy księżycu takie tańce . Czasem widac jakby 3 albo nawet 4 tarcze księżyca a miejsce w środku jest białe i dlatego po stacku mamy efekt białej kropki na księżycu. Najważniejsze to wyciągnąć obiektywne wnioski . Kolejna lekcja odrobiona hi

 

Temat nie taki prosty niestety.

 

Astrokosmo, genialne zdjęcia ! a przecież to tylko 8-ka. Ja uroczyście stwierdzam że Atiki z Waszymi kamerkami jednak nie mają szans :ermm: ale cieszę się Waszym szczęściem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj utrwalałem Jowisza w podobnym czasie do Wojtka, stąd postanowiłem porównać mojego webcama do kamerki z innej półki cenowej i jakościowej. Jeszcze liczę na jakąś poprawę po dołożeniu filtra ir/uv. Oczywiście i bez niego jestem zadowolony z budżetowego foto Jowisza :)

 

porownanie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj utrwalałem Jowisza w podobnym czasie do Wojtka, stąd postanowiłem porównać mojego webcama do kamerki z innej półki cenowej i jakościowej. Jeszcze liczę na jakąś poprawę po dołożeniu filtra ir/uv. Oczywiście i bez niego jestem zadowolony z budżetowego foto Jowisza :)

 

W kolorowej kamerce zwłaszcza na Jowiszu strasznie ważne jest gdzie IR cut odcina podczerwień. I tak filtr GSO tnie za wcześnie, Jowisz wychodzi za zielony, IR/UV Baader już lepiej ale nadal tyci za wcześnie, najlepiej wypada filtr z obiektywu kamerki ToUcam, idealnie balansuje pomiędzy czerwonym a zielonym. W tym przypadku to ma niebagatelne znaczenie bo to nie tylko kwestia balansu kolorów tylko to co się na danych pixelach nie złapie potem już nie wyciągniesz i detal w kanale czerwonym ucieka. Bez filtra natomiast jest za czerwono a przecież to zielone mają pokrycie matrycy 50% i to one potem głównie rysują detal.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamówiony IR/UV Baadera. Na filtr z ToUcama nie ma szans :) Jak będę miał filtr to popracuję nad lepszymi kolorami. Na razie zmieniłem montaż z az4 na eq5 i optymalizuję ustawienia zgrywania. Kiedyś może dokupię napęd, ale na razie jakoś sobie radzę bez niego.

Z tym czerwonym masz rację. Wszędzie go pełno :)

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie wyszło, mnie tylko raz się udało coś sensownego z IR/UV cut. To teraz strzel proszę jeszcze dużym Cassegrainem.

 

Dziękuję.

Cassegraina nie mam pod ręką, ale sam jestem ciekawy porównania. Niestety jest zapakowany do skrzyni i w tym sezonie chyba nie będzie okazji do jego wykorzystania. Myślę jednak, że w przeciętnych warunkach (a to był główny powód odstawienia go do magazynu) efekt uzyskany byłby gorszy od tego na zdjęciu, bo trafiły mi się wyjątkowe warunki.

Cały montaż od Cassegraina (a jest to w całości amatorska konstrukcja) wykorzystuję do prowadzenia innych instrumentów w tym potencjalnie do MAKa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsza walka z Jowiszem . smile.png Seeing poprawiał się z minuty na minutę lecz wycieczka do pracy na 3 zmianę zmusiła mnie do kapitulacji.

Jowisz 23.02.2014 19:02 UT oraz 18:50UT

 

To naprawdę nieźle wygląda. Moim zdaniem, musisz znaleźć tylko równowagę między ostrzeniem a estetyką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.