Skocz do zawartości

Jowisz 2014


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Spoko spoko ;)

 

 

Co do czystej optyki w planetach tak jak pisałem w moim temacie zwierciadłach też jest ważna i wypowiedzi typu że zakurzone półrocznie lustro nie ma wpływu na obraz nie ma racji bytu, bo przecież każdy kurz i pył to też dyfrakcja a dyfrakcja to spadek jakości obrazu gdzie przy pracy na granicy rozdzielczości zwierciadła każdy czynnik ma znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wrzucam swoje wypociny tym razem z chameleona bo większa skala.

 

Kolor może wrzucę później. Fotka w dwóch wersjach.

 

Wojtek ten twój to drizzle ?

Jednak dobrze było Ciebie Adam namówić na sesje.seeing ok ale te chmury to koszmar.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze rozumiem, że żaden z Was nie robi ręcznego odsiewu klatek z tych tysięcy zebranych przez kamerę? Trudno mi sobie wyobrazić ręczną selekcję tylu kadrów. Jeśli moje wrażenie jest prawidłowe, to jakim softem jest to robione i czy macie jakieś doświadczenia, który z nich robi to naprawdę dobrze?
Dotychczas używałem Registaxa. Tam też jest funkcja "Limit" - zapewne do tego właśnie służy, ale zastanawiam się jakim to jest algorytmem robione i czy macie doświadczenia, który program robi to najlepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyczna selekcja klatek dobrze pracuje ze zdjęciami o w miarę dobrej jakości. Dla kamer się świetnie sprawuje. Natomiast z lustrzanką zawsze miałem z tym problem, bo program nie był w stanie prawidłowo ocenić jakości zdjęć (bo w zasadzie wszystkie były do bani). Potrzebny jest kontrast. Klatki z kamery stackuję też w Autostakkert2 i jest moim zdaniem genialny. Nie próbowałem w nim jednak stackować zdjęć z aparatu. Registaxa używałem z aparatem, ale wtedy nawet nie wiedziałem, że autostakkert istnieje. Generalnie Registax jest moim zdaniem przeciętny, a szczególnie słabo napisany i podatny na errory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemo dawaj swoją fotkę, ludzie będą ząbki zbierać :D

Bez przesady. Tak dobrze to nie jest. Juz jestem w luzku. O 4:50 pobudka. Jutro fotka bedzie. Co ciekawe dzis przekonalem sie ze jednak jak ma sie filtry z ròźnej parafii trzeba kazdy kanał osobno ostrzyć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe dzis przekonalem sie ze jednak jak ma sie filtry z ròźnej parafii trzeba kazdy kanał osobno ostrzyć

 

Tylko te lepsze komplety filtrów są parafokalne, ale i tak nie do końca, więc coś tam zawsze trzeba poprawiać. Dodatkowo na planetach, które nie są za wysoko dochodzi dyspersja atmosferyczna, która rozłazi punkty ostrzenia poszczególnych kolorów, tak jak aberracja chromatyczna.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wycelowałem dzisiaj w Jowisza. Żałuję, że wypędziły mnie chmury, bo z każdą chwilą seeing się poprawiał.

 

Sprzęt MAK 180, DMK 21AU618 po 1000 klatek na kanał RRGB.

Świetny wynik ! Pozostałe też oczywiście. Patrzyłem dziś jak się sprawdza Wojtka pomysł z żółtym filtrem i faktycznie jest efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeden z dzisiejszych

 

attachicon.gifJup_220343_Y8castr_6.jpg

 

to już 6 nocka w tym miesiącu i 6 raz dobry seeing, ciepło i stabilne warunki

dawno nie było takiego lutego

kiedy ja obrobię te 180 avików ;)

nagrałem chyba całą tarczę Jowisza

 

pozdrawiam

Spróbuj przy obróbce przeplatać więcej drobnego ostrzenia ale umiejętnie aby kasza nie wyszła to spokojnie wyciągniesz drobniejszą kreskę detalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz procesowanie ostatniego filmiku.

 

Jak widać chyba histogram ustaliłem na zbyt niskim poziomie, obrzeża

pozostawiają sporo do życzenia. Druga większa fotka ze skalowaniem i mniejszą

agresywnością obróbki.

 

 

 

 

 

 

poprawka18022014.jpg

poprawka18022014A copy.jpg

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj przy obróbce przeplatać więcej drobnego ostrzenia ale umiejętnie aby kasza nie wyszła to spokojnie wyciągniesz drobniejszą kreskę detalu.

 

muszę zacząć od wymiany monitora bo mój EIZO kończy żywot ;)

nagrywam klipy na laptopie i tam też robię na bieżąco wstępną obróbkę co pozwala mi ocenić ostrość itp.

gotowe fotki obrabiam na komputerze stacjonarnym już po sesji

zauważyłem, że to co na laptopie wygląda dobrze na stacjonarnym jest mdłe, a to co wygląda dobrze na stacjonarnym, na lapku jest przeprocesowane

podobnie z detalem. Na laptopie jest go dużo, a na stacjonarnym gdzieś ginie i nie mogę go wyciągnąć ... stąd tendencja do agresywniejszej obróbki

 

pozdrawiam

 

EDIT

 

tak wygląda zdjęcie z lapka. Obróbka to tylko automatyczny stack i wavelety w Registax5

 

Jup_210832_Y8castr.jpg

Edytowane przez ZbyT
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.