Skocz do zawartości

Cholerny meridian flip


Loki

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę, wytłumaczcie jak głupiemu.

Co to jest meridian flip i do czego służy, to wiem. Czasami mam jednak takie sytuacje (jak choćby dzisiaj), że ustawiony jest na Lwa, który jest już dawno po przejściu meridianu. Chcę się przesunąć odrobinę w bok, a sterownik montażu pyta, czy chcę zrobić meridian flip. A ja nie chcę i nie ma takiej potrzeby. To przesunięcie nie przekroczy meridianu, dalej będzie o wiele, wiele stopni od niego.

Na dodatek, skoro się ciul pyta, czy chcę wykonać meridian flip, a ja mu grzecznie mówię "nie" to on nic nie robi. Nie przesuwa montażu w zadaną pozycję. Dlaczego? Pyta się mnie, czy chcę flipa - mówię mu nie - to chyba powinien przesunąć bez flipa, a nie rezygnować z polecenia przesunięcia.

 

Nie mam pojęcia jak sobie z tym poradzić. W ustawieniach sterownika montażu i Maxim-a przeglądałem wszystkie możliwe opcje, chciałem mu w ogóle wyłączyć chętkę na meridian flip, ale nic nie pomogło. Jak się durny uprze, to chce montaż przerzucać z lewa na prawo, choć przeciwwaga jest na zachodzie, tuba na wschodzie, obiekt na południowym zachodzie i nie ma potrzeby zmieniać położenia.

 

Potrzebuję mu jakoś do rozumu przemówić, bo miałem już takie sytuacje, że obiekt był tuż przed przejściem meridianu. Załóżmy, że robię coś, co jeszcze jest na wschodzie nieba, ale wkrótce przekroczy meridian i 90% sesji będzie już na południowo-zachodniej ćwiartce. W takich sytuacjach montaż ustawiam od razu, jakby obiekt był na zachodzie (czyli przeciwwagi na zachód, OTA na wschód), ale ponieważ durny montaż myśli, że jest odwrotnie, to chce mi robić flipa przy każdej próbie przesunięcia montażu z użyciem mapki, a ja tylko chcę wykadrować do zdjęcia.

 

Możecie mi to ktoś jakoś, jak głupiemu wyjaśnić? Co muszę ustawić, zaznaczyć, odznaczyć, żeby się od mnie z flipami odflipaczył?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wszystko jest dobrze skonfigurowane, to montaż przy każdym GOTO dba, żeby pozycję docelową osiągnąć od odpowiedniej strony. Czyli, jeśli mu każesz się przesunąć w miejsce, które wymaga wykonania flipa, żeby osiągnąć je z dobrej strony, to montaż zawsze go wykona. Nie masz wyjścia, GOTO musi być z dobrej strony meridianu, możesz tylko nie pozwolić na robienie czegokolwiek (od tego jest to pytanie, w zasadzie zamiast NIE powinna być opcja ANULUJ, to by było bardziej wymowne). Jedynie przy korzystaniu z funkcji Point Telescope Here montaż olewa meridian, bo ta funkcja nie bazuje na współrzędnych, a jedynie na "manualnym" sterowaniu.

Tak już musi być, że jak np. obiekt przejdzie meridian, a Ty każesz montażowi się ustawić w nawet to samo miejsce, gdzie celuje, to on tak musi zrobić meridian. Nie ma zmiłuj się :) Przynajmniej ja się nigdy nie spotkałem z tym, że można to zmienić, ani nie znalazłem takiej opcji.

 

Ja mam taką metodę, że jak chcę focić coś, co będzie przez 90% czasu na zachodzie, a teraz jest jeszcze na wschodzie, to podjeżdżam GOTO od zachodu przed meridian i ręczenie klawiszami patrząc na mapkę dojeżdżam na docelowe miejsce i dokadrowuję poprzez Point Telescope Here.

 

Tak to już jest, że montaż jest dla nas za opiekuńczy :P A u Ciebie, to chyba jest taki problem, że setup masz mały i nie wymaga on flipa, a montaż ma wolne GOTO? Rozumiem Twój ból :)

 

Ale jak wszystko jest ok, to nawet 1" od meridianu flip powinien się aktywować, gdy trzeba. Tu nie powinno być niedokładności.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W EQMODzie jest opcja 'Force flipped goto' po której zaznaczeniu najbliższe polecenie GoTo będzie wykonane bez flipa niezależnie od położenia montażu, ale z tego co pamiętam to Ty nie masz montażu ze stajni SkyWatchera i chyba EQMODa też nie stosujesz :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Montaż oczywiście jest zsynchronizowany z niebem. Mam Taka EM-10. W moim "EQmodzie" nie ma takiej funkcji, ale już widzę, że prostej odpowiedzi nie będzie, a liczyłem, że mnie wyśmiejecie, i wyjaśnicie co i jak :)

Uspokoje Cię - sterowniki Taka nie przewidują takiej opcji. Po prostu trzeba polubić albo.... robic flipa . Co to w końcu przeszkadza przy dokładności GoTo w Takahashi? Mnie to nie spędza snu z powiek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flipa trzeba robić w takie noce, gdy obiekt przechodzi przez południk w czasie focenia, wiec w niektóre krótsze noce może nie być wymagany. Oczywiście, gdy obiekt tylko lekko przekroczył meridian, to również nie ma sensu. Dla deklinacji w okolicach równika większość montaży nie zawadza praktycznie bez flipa, więc w takim wypadku ja również flipa nie robię. Zawsze przed foceniem sprawdzam sobie ile godzin po meridianie montaż zawadzi i robię flipa odpowiednio wcześnie bądź wcale, jak nie trzeba.

W Maximie nie ma automatu, który robi flipa. Można by napisać skrypt do tego, ale trzeba tu zadbać o kilka rzeczy np. plateslove i poprawkę pozycji oraz przy gnącym się telepie o ponowne ostrzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Flipa trzeba robić w takie noce, gdy obiekt przechodzi przez południk w czasie focenia, wiec w niektóre krótsze noce może nie być wymagany. Oczywiście, gdy obiekt tylko lekko przekroczył meridian, to również nie ma sensu. Dla deklinacji w okolicach równika większość montaży nie zawadza praktycznie bez flipa, więc w takim wypadku ja również flipa nie robię. Zawsze przed foceniem sprawdzam sobie ile godzin po meridianie montaż zawadzi i robię flipa odpowiednio wcześnie bądź wcale, jak nie trzeba.

W Maximie nie ma automatu, który robi flipa. Można by napisać skrypt do tego, ale trzeba tu zadbać o kilka rzeczy np. plateslove i poprawkę pozycji oraz przy gnącym się telepie o ponowne ostrzenie.

To nie do końca prawda. Jest w Maximie wymuszenie flipa tyle że to tylko dotyczy montażu, tzn tak jak napisałes bez skryptu nie ostrzy i nie poprawia kadru, nie kompensuje rotatora itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny tytuł :)

Uzywajac NJP spotkałem się dokładnie z tym samym i poki co nie znalazlem rozwiazania ale ja sobie tak radze ze na podgladzie (w CdC) sam sobie robie slew recznie do punktu aby obejsc jego nieszczesne zabezpieczenia.

Niby tam są parametry (uzywam ASCOMowego dedykowanego do Taka) ktore ocieraja sie o flipa ale nie do konca je zrozumialem i nie mialem parcia na to ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uspokoje Cię - sterowniki Taka nie przewidują takiej opcji. Po prostu trzeba polubić albo.... robic flipa . Co to w końcu przeszkadza przy dokładności GoTo w Takahashi? Mnie to nie spędza snu z powiek...

 

Mi w sumie też. Wczoraj robiłem balkonową sesję testową i myślę, że zamieszanie z meridianem wynikało z badziewnego ustawienia polarnej (byłem w trakcie PAM-owania, bo polarnej z balkonu nie widzę).

Zdziwiło mnie, że głupek chce robić flipa tak daleko od meridianu. Przy ustawianiu kadru posługuję się przyciskami sterownika, żeby wymusić ruch montażu w zadane miejsce.

Nawiasem mówią Maxim nie wymusza flipa podczas guidingu, tylko przy goto.Jak już ustawię, to jedzie z koksem i tylko pilnować muszę, żeby się o nogę montażu nie oparł.

 

Flipa nie chcę robić z jednego powodu. Musiałbym ręcznie obrócić aparat o kąt 90 stopni po flipie, żeby kadr był taki sam. Nie chcę tego robić, bo szkoda czasu w trakcie sesji, bo nigdy nie wyrobię łapą dokładnego kąta obrotu i kadr będzie nieznacznie inny, i żeby nie ryzykować, że bełtanie przy sprzęcie przesunie mi polarną i trzeba będzie się bawić w korektę. Czyste lenistwo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....Flipa nie chcę robić z jednego powodu. Musiałbym ręcznie obrócić aparat o kąt 90 stopni po flipie, żeby kadr był taki sam. Nie chcę tego robić, bo szkoda czasu w trakcie sesji, bo nigdy nie wyrobię łapą dokładnego kąta obrotu i kadr będzie nieznacznie inny, i żeby nie ryzykować, że bełtanie przy sprzęcie przesunie mi polarną i trzeba będzie się bawić w korektę. Czyste lenistwo :)

Przy akwizycji Maximem program zapamiętuje kadr i sam go obraca podczas składania. Bynajmniej tak robi jak robiłem aling zdjęć za pomocą metody astrometrycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSS też obraca, ale tu pewnie chodzi o stratę czasu na flipa (troszkę), możliwe niedokładności kadru po flipie (troszkę) (więc utrata części pola) + kwestia wyważenia montażu i gorszego prowadzenia po flipie (troszkę) (ja mam zawsze delikatnie przeważony na wschód). 3 x troszkę = za wiele ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekajcie, bo ja czegoś nie kumam. Co Wam obraca? Przecież jak mam aparat ustawiony w pozycji W-E, gdy zmienię pozycję montażu na E-W i wyceluję w to samo miejsce na niebie, to matryca będzie obrócona o kąt 90 stopni w stosunku do poprzedniego kadru i trzeba ją o taki kąt zaś obrócić, że FOV pokrywał ten sam obszar.

Dla okrągłego pola obrazowego nie ma to znaczenia, obserwator nic nie musi obracać, ale prostokątna matryca musi zostać obrócona. Czy ja coś mieszam, czy mam rację? Zawsze miałem problem z wyobraźnią przestrzenną. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Jak masz matrycę w położeniu WE( dłuższa oś) to po flipie będzie obrócona o 180 stopni a nie o 90 :). I dlatego nie kumam problemu flipa - w zasadzie jedynym ograniczeniem jest konieczność stosowania równych kątów położenia kamery tzn. 0 stopni - landscape lub 90 stopni-portret. Są one zachowane po flipie bez użycia rotatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.