Skocz do zawartości

Łabądek ustrzelony nieco na siłę


Loki

Rekomendowane odpowiedzi

Robert, tam jest jakaś niebieskość, która pomieszana z wodorem daje na wielu zdjęciach fiolecik. U mnie bardziej niebieskie, bo matryca słabego wodoru nie wychwyci przy tej ilości materiału. Tylko co mocniejsze obłoki się zarejestrują i dlatego z fioleciku robi się niebieskość.

 

Montaż faktycznie prowadził pięknie (jak dla mnie), paczyłem na wykres i serce się radowało, a Adamo za serwis miałem ochotę wycałować rosyjskim obyczajem. Dopiero gdy montaż się ustawił poziomo w osi Y zaczęły się pojawiać odchyłki, ale to pochodna dupnego ustawienia na polarną i skopanego wyważenia. Ale to były drobne sprawy, nie zepsuły żadnej klatki, przez większość czasu wykres wyglądał tak:

Tracking.jpg

 

Bardzo Wam dziękuję za ciepłe słowa. Mam nadzieję, że niebawem z Austrii dojdzie mobilny SW i do kolekcji dorzucę kilka ultraszerokich kadrów. Pora ku temu wyśmienita i nie mogę się doczekać, żeby w końcu wycelować Samyanga w Mleczną Drogę.

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prowadzę szukaczem o ogniskowej 180mm w parze ze starą kamerką Orion Starshoot Deep-Space niestety kolor. Kamerka stara, działa tylko pod XP, ale ma chłodzenie i to duża zaleta.

 

Edit:
Znalazłem fotkę gdzieś kiedyś publikowaną na forum. Tak wygląda zestaw z założoną 400-tką:

http://astropolis.pl/uploads/post-5583-0-00083100-1388605542.jpg

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loki... w Ameryce nie ma "niebieskości"... jest tylko wodór.

W przypadku kolorowych matryc to mogą wychodzić "przebicia" między pikselami, bo ten obszar ma bardzo słabą jasność powierzchniową i zdecydowanie widać, że na najciemniejszych elementach masz niebieski a na jaśniejszych czerwony.

 

Ogólnie bardzo fajne zdjęcie :-) Dobrze, że przypominasz o sobie :-)

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, polemiki nie podejmę, bo się nie znam, ale znam swój workflow i ciekawym, dlaczego Ameryka zawsze wychodzi mi taka zaniebieszczona, podczas gdy Kalifornia jest klasycznie magentowa na niemodyfikowanej matrycy. W obydwu przypadkach - za Twoją radą - ściągam selektywnie cyan z kanału magenty, więc w gruncie rzeczy "w paśmie wodoru" zabieram niebieskość. To jedyna modyfikacja kolorystyczna jaką robię - wyłącznie w kanale magenty. Poza tym oczywiście używam Hasta la vista green i wyrównania kanałów w cieniach. Kalifornia po takiej obróbce staje się z magentowej, czerwona, a w Ameryce ściągnięcie cyanu niebieskości nie odbiera. Coś musi być (IMHO) na osi, że te dwie wodorowe mgławice (Ameryka i Kalifornia) tak różnie wychodzą na zdjęciu z tej samej kamery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prowadzę szukaczem o ogniskowej 180mm w parze ze starą kamerką Orion Starshoot Deep-Space niestety kolor. Kamerka stara, działa tylko pod XP, ale ma chłodzenie i to duża zaleta.

 

Edit:

Znalazłem fotkę gdzieś kiedyś publikowaną na forum. Tak wygląda zestaw z założoną 400-tką:

http://astropolis.pl/uploads/post-5583-0-00083100-1388605542.jpg

Mam do Ciebie prośbę. Zrób zrzut jak wygląda Twoja gwiazdka do guidowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja podejmę i przez chwile będę bronił niebieskiego uzyskanego z tego zestawu. To jest niemodyfikowany canon z tego co wyczytałem z to oznacza ze mam dużo niebieskiego w stosunku do czerwonego po podbiciu - nie bez przyczyny w końcu modyfikuje się canony.

 

Popatrzcie tutaj : http://www.astronomersdoitinthedark.com/images/product/images/NGC7000-200-450D-NoFilt-400--2013-0608-0805-0811--217x300--640x.jpg

To jest modyfikowany canon 200 x 5min( ! ) Ściągnijcie z tego czerwień i przesuńcie w kierunku cyjan i niebieskiego. Zostaną wam same najmocniejsze rejony/pasy czerwieni - reszta ucieka od czerwonego a USA :) robi się blada i słabo niebieskawa.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja podejmę i przez chwile będę bronił niebieskiego uzyskanego z tego zestawu. To jest niemodyfikowany canon z tego co wyczytałem z to oznacza ze mam dużo niebieskiego w stosunku do czerwonego po podbiciu - nie bez przyczyny w końcu modyfikuje się canony.

 

Popatrzcie tutaj : http://www.astronomersdoitinthedark.com/images/product/images/NGC7000-200-450D-NoFilt-400--2013-0608-0805-0811--217x300--640x.jpg

To jest modyfikowany canon 200 x 5min( ! ) Ściągnijcie z tego czerwień i przesuńcie w kierunku cyjan i niebieskiego. Zostaną wam same najmocniejsze rejony/pasy czerwieni - reszta ucieka od czerwonego a USA :) robi się blada i słabo niebieskawa.

 

Z czego być może należałoby wnioskować, że Kalifornia wali po matrycy z mocą podobną (lub większą) do jaśniejszych fragmentów Ameryki, dlatego cała się rejestruje w kanale magenty (czyli zaniebieszczonym czerwonym), a w Ameryce większość jest słabiuchna, niebieski wygrywa i tylko Floryda i inne południowe stany są bardziej czerwone :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to były drobne sprawy, nie zepsuły żadnej klatki, przez większość czasu wykres wyglądał tak:

Loki, jak pokazujesz wykres, to podaj też skalę guidera, bo inaczej jest on prawie bezużyteczny. Z podanych przez Ciebie danych policzyłem skalę, która wynosi ok 9,7"/pix. Przy takim wykresie warto też sobie rozciągnąć skalę, żeby lepiej go widzieć (jest wtedy mniej piękny :) ). Po spojrzeniu przez pryzmat skali wychodzi, że Twój wykres jest tylko trochę lepszy od mojego z HEQ5, no ale ja mam tam molocha ze skalą 1,11"/pix :) Faktem jest, że prowadzi bardzo gładko, co u mnie jest ciężko osiągnąć. Nie ma szarpnięć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problemy z guidem i podejrzewam, że przez niekształtną gwiazdkę.

 

Miałem podobnie. Jak się okazało, problem był w montażu. Jego nieskoordynowane ruchy deformowały gwiazdkę. Nie mam niestety screenów, ale robiłem rysunki poglądowe w tym wątku:

http://astropolis.pl/topic/43596-guidng-same-problemy/page-2

 

Na kształtność gwiazdki pomoże także chłodzenie i dark (którego mi się nigdy nie chcę robić), ale montaż, który potrafi w ciągu kilku sekund przeskoczyć o jeden piksel kształtu gwiazdki też nie poprawia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateuszu. Skala wynosi 7,5 sekundy na piksel. Zauważ proszę, że ja nie pieję na temat wyższości Takahashi nad innymi montażami. Zachwycam się jedynie stanem obecnym i poprzednim. Wcześniej wyglądało to tak:

 

http://astropolis.pl/uploads/post-5583-0-74793400-1388352747.jpg

Ja nie chciałem absolutnie umniejszać takahashi, sorry, jak to tak zabrzmiało :) Skoro masz 7,5, to różnica jednak robi się już spora :) Możesz podać link do tej kamerki? Bo ja znalazłem pewnie coś innego i dlatego skala mi inna wyszła. Gratuluję okiełznania sprzętu :)

 

EDIT: Ale zaraz, o jakiej skali psiałeś? Aparatu, czy guidera? :)

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateuszu,

Nie zrozum mnie źle. Absolutnie nie bronię "honoru" Takahashi. Kupiłem nastoletni montaż, sprawiał mi problemy, po wielu perturbacjach udało się nad nim zapanować i fikam koziołki z radości, bo w końcu jest nadzieja, że guiding przestanie mnie frustrować. A frustrował solidnie...

 

7,5 arcsec na piksel to skala guidera. W zestawie Canon 5DmII i obiektyw 400mm mam skalę 3,3 arcsec/piksel.

 

Parametry kamerki guidującej:

 

Sony® ExView HAD™ ICX259AK color CCD sensor
1/3" CCD sensor size
6.50µm (H) × 6.25µm (V) pixel size
752 x 582 pixel array (437,664 total pixels)
.002 sec to 9.3 hrs exposure range
16-bit A/D conversion
12V thermoelectric cooling
Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.