Skocz do zawartości

Astrozagadki


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

52 minuty temu, Szarlej napisał(a):

To może ja zapodam kolejną zagadkę.

 

Na mapie świata jest n państw, których polskie nazwy kończą się na "stan" i m państw, których polskie nazwy kończą się na "landia".

W których gwiazdozbiorach znajdziemy obiekty z katalogu Messiera:  M(2n), M(2m), M(n+m), M(n-m)?

Czy te obiekty coś łączy?

Państw kończących się na "stan" naliczyłem 7, a tych kończących się "landia" 5 (Holandii nie wliczałem po zmianie z 2020 roku).

Tym samym dla n=7 i m=5, obiekty to:
- M14 => Wężownik
- M12 => Wężownik
- M10 => Wężownik
- M2 => Wodnik

Wszystkie obiekty to gromady kuliste.
 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, dobrychemik napisał(a):

Ależ Holandia w języku polskim to nadal Holandia, tu się nic nie zmieniło.

To prawda, ale dla "ładnego" domknięcia odpowiedzi, bardziej pasowała nazwa Niderlandy (Królestwo Niderlandów) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Andrzej Lach napisał(a):

Tym samym dla n=7 i m=5, obiekty to:
- M14 => Wężownik
- M12 => Wężownik
- M10 => Wężownik
- M2 => Wodnik

Wszystkie obiekty to gromady kuliste

 

Wszystkie obiekty leżą w gwiazdozbiorach zaczynających się na W, a kończących na nik.

Deklinacja wszystkich obiektów jest bliska zeru (od 0 do -5 stopni).

🙂

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedną szybką astro-zagadkę.

 

Na świecie są tylko dwa państwa podwójnie śródlądowe. Ze wspólnych liter polskich nazw tych państw utworzyć można nazwę pewnej dyscypliny sportu.

Co ma wspólnego ten sport z sokołem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio chodzi o rakietę ? 

Tutaj bym się nie domyślił, choć dyscyplinę odgadlem, i choć w poprzednim znalazłem więcej wspólnych cech hehe.

 

7 godzin temu, Andrzej Lach napisał(a):

mam :P, rebus / grę słów

Hej, czy na pewno na trzecim obrazku ma być M78 a nie M42 ?

(pytam, bo chodzi mi po głowie jedno rozwiązanie, ale M78 w nim nie pasuje, heh)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, stratoglider napisał(a):

Serio chodzi o rakietę ? 

Tutaj bym się nie domyślił, choć dyscyplinę odgadlem, i choć w poprzednim znalazłem więcej wspólnych cech hehe.

 

Na 100% nie wiem, co autor miał na myśli, ale trudno byłoby udowodnić tezę przeciwną moim zdaniem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, chodzi o rakietę.

 

Państwa podwójnie śródlądowe to Lichtenstein i Uzbekistan.

Wspólne litery: e,i,n,s,t --> tenis

Sokół to po angielsku Falcon. 

Teraz chyba wszystko jasne 😎

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, stratoglider napisał(a):

Serio chodzi o rakietę ? 

Tutaj bym się nie domyślił, choć dyscyplinę odgadlem, i choć w poprzednim znalazłem więcej wspólnych cech hehe.

 

Hej, czy na pewno na trzecim obrazku ma być M78 a nie M42 ?

(pytam, bo chodzi mi po głowie jedno rozwiązanie, ale M78 w nim nie pasuje, heh)

Tak, M78 jest zamierzone jako cześć rebusu, choć jest tylko przykładem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla uporządkowania wątku - autor poprawnej odpowiedzi zadaje kolejne pytanie. Trzymajmy się tego schematu :)

 

W dniu 4.05.2024 o 14:18, Andrzej Lach napisał(a):


Trochę mi to zajęło ale mam :P, rebus / grę słów.

Frame2(3).thumb.png.62df15f676ee5a51008f9d7fa3c9c2a8.png

 

 

Przyznam, że mocno intryguje mnie ten rebus :D

Imbryk, jak się domyślam ten ze Strzelca, z μSgr, ale bez strzały. Przenosimy się na drugą stronę nieba do Oriona. M78 chyba nie ma żadnej potocznej nazwy, więc chodzi o numer tejże? Odejmujemy mgłę i ryby...mgiełkę w Rybach? M74? Jakim kluczem to złożyć? :scratchhead:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czajnik w Strzelcu + gwiazda uSgr to w zasadzie łuk ze strzałą, strzałę odejmujemy to zostaje łuk. Jest takie coś jak łuk relfeksyjny ale nie pasuje mi to rozwiązanie, szukałem czegoś z nazwą Polis (nazwa uSgr), potem dzieliłem mgłe przez ławicę a na końcu mi się przypomniało, że jestem w pracy xD

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Qbszon napisał(a):

czajnik w Strzelcu + gwiazda uSgr to w zasadzie łuk ze strzałą, strzałę odejmujemy to zostaje łuk. Jest takie coś jak łuk relfeksyjny ale nie pasuje mi to rozwiązanie, szukałem czegoś z nazwą Polis (nazwa uSgr), potem dzieliłem mgłe przez ławicę a na końcu mi się przypomniało, że jestem w pracy xD

Akurat to jest prawidłowe (zamierzone przez autora) rozwiązanie :)
Chodziło o łuk refleksyjny.

Imbryk / czajnik to asteryzm w Strzelcu. Wraz z gwiazdą μSgr tworzy ŁUK ze STRZAŁĄ.
Odjęcie STRZAŁY, daje ŁUK. Następny zestaw obrazków to M78, MGŁAWICA REFLEKSYJNA.
MGŁA + ŁAWICA, to w dużym uproszczeniu MGŁAWICA, odjęte od mgławicy refleksyjnej, daje REFLEKSYJNA.
No i tu mam miejsce kolejne uproszczenie / skrót :) czyli ignorujmy odmianę - co daje ŁUK REFLEKSYJNY

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hah, no dobra :D to rozumiem, że teraz ja, na to nie byłem akurat przygotowany, ale macie ;) natomiast mogłem odpłynąć ciut za daleko. Rozwiązaniem jest nazwa katalogowa nieoczywistego obiektu, który jednak co lato pojawia się w galerii i zawsze zbiera dużo lajków ;)

 

image.png.cb82c3201984af800b2ea7b28e349dea.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Qbszon napisał(a):

Rozwiązaniem jest nazwa katalogowa nieoczywistego obiektu, który jednak co lato pojawia się w galerii i zawsze zbiera dużo lajków ;)

 

Obiekt byłby baaaardzo nieoczywisty, ale wychodzi mi gwiazda WR 103 :g:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Qbszon napisał(a):

Hah, no dobra :D to rozumiem, że teraz ja, na to nie byłem akurat przygotowany, ale macie ;) natomiast mogłem odpłynąć ciut za daleko. Rozwiązaniem jest nazwa katalogowa nieoczywistego obiektu, który jednak co lato pojawia się w galerii i zawsze zbiera dużo lajków ;)

 

image.png.cb82c3201984af800b2ea7b28e349dea.png


Będę strzelał :)

Segin-Ruchbah-Navi-Schedar-Caph to Kasjopeja i charakterystyczny układ litery W.
Epsilon Boo to Izar, a bohaterką Lalki była Iza. Izar - Iza = R

Mgławica Krab to M1 + Rudy 102 = 103

Rozwiązaniem może być WR 103
https://www.universeguide.com/star/88287/hip88287?utm_content=cmp-true

Czy jest jednak częstym gościem galerii to nie wiem :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no mogłem inaczej narysować dodawanie mgławicy do czołgu, wybaczcie, to mój debiut ;) ale już wszystko w zasadzie odgadliście i kręcicie się blisko, teraz tylko wpiszcie domniemanie rozwiązanie w googla z dopiskiem 'astropolis', jak wyskoczą zdjęcia, to chodziło o to 😛

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.