Skocz do zawartości

Astrozagadki


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

 

Dokładnie tak, to jedna z nich :) Znajduje się około 4 minuty kątowe od ekliptyki, co sugeruje nam, że Ziemia miałaby inklinację orbity równą 89.933 stopnia. Podstawiając te dane do symulatora tranzytów, otrzymamy coś takiego :) Teraz Twoja kolej!

 

Tranzyt Ziemi.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i właśnie tu pojawia się konflikt ze względu na niedokładnie określoną długość roku galaktycznego :) Ile milionów lat przyjąłeś na jeden obieg Słońca wokół centrum galaktyki?

 

Zdecydowana większość zakresu daje 19 lub 20 więc spoko. Zasłużenie wygrałeś.

Natomiast Łysy i Ziemia powstały (w zdrzeniu dwóch wcześniejszych planet) w zaledwie kilkadziesiąt mln lat po początkach US, więc to niewiele matematycznie ma szansę zmienić.

Dlatego zadawaj pytanie.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o rezonans, te trzy księżyce wykazują stosunek 1:2:4. Można by rzec, że po czterech obiegach znajdą się w tej samej pozycji względem Jowisza. Prawdopodobieństwo, że akurat wypadnie to podczas rzucania cieni na tle Jowisza, to około 1%. Ponieważ nie słychać o takim zjawisku, akurat wypada to w pozostałych 99%. Wygląda na to, że odpowiedź brzmi - nie. Jednak, skoro okresy orbitalne wynoszą dokładnie:

1.769 dnia, 3.551 dnia i 7.155 dnia

To dzieląc okazuje się, że występują pewne odchyłki (być może związane z obecnością Callisto) i nie są to idealne stosunki 1:2:4. Po wielu latach przesunięcie będzie już dość duże, dlatego ustawienie "trzech linii w jednym kierunku" będzie się zmieniać. Kiedyś pewnie wpadnie w końcu na Jowisza.

 

Mam nadzieję, że ta odpowiedź będzie wystarczająca.

 

EDIT: Sprawdziłem w Stellarium, że tego przesunięcia tam nie ma. Ciekawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kojarzy mi się ze światłem.

Odbija się lub przechodzi / załamuje na granicy (nieznanych mi) ośrodków zależnie od kąta padania.

Światło! Zgadza się, to jest prawidłowa odpowiedź :) Co to 13-tki i 14-tki to już tłumaczę: było to po to aby zmylić i utrudnić zagadkę. Należy spojrzeć na układ okresowy pierwiastków i odpowiednio masa atomowa 13 (Glin) i 14 (Krzem). No i już wszystko układa się w jedną całość :)

 

Aqhara, poprosimy o zagadkę :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.