Skocz do zawartości

Astrozagadki


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

W poniższej wykreślance ukryłem 34 nazwy obecnych gwiazdozbiorów. Są ułożone pionowo, poziomo, na skos i wspak. Po wykreśleniu wszystkich, z niewykorzystanych liter powstanie hasło. Należy je odczytać w poziomych rzędach. Rozwiązaniem zagadki jest podanie tego hasła :)

 

Gwiazdozbiory.png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rankiem 12 lutego grupa ratowników TOPRu wybrała się wspinać na Filar Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego,

potocznie zwanego Mięguszem lub po prostu MSW. Po dojściu pod ścianę dostrzegają na jednym z pierwszych wyciągów,

tej samej drogi którą chcieli pokonać, wiszącego na linie wspinacza. Szybko dochodzą do niego, niestety, stwierdzają zgon.

Warszawski taternik wybrał się na solowy wspin tego samego dnia nieco wcześniej, odpadł i zawisł na linie asekuracyjnej.

W Wyniku upadku i odniesionych obrażeń albo uduszenia zmarł.

Toprowcy proszą o pomoc kolegów z centrali. Startuje śmigłowiec. Z pokładu Sokoła dwójka ratowników desantowała się na

półce w kominie, w pobliżu miejsca wypadku, po zapakowaniu ciała do noszy przeniesiono je na linie na Morskie Oko,

a następnie przetransportowano do Zakopanego.

Pojutrze mija dziewiąta rocznica tych smutnych wydarzeń. R.I.P.

topr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,

jest to Mechanizm z Antykithiry, dzieło starożytnych Greków, wyłowione z wraku statku, zatopionego na morzu Egejskim.

Lepiej pasuje nazwa mechanizm lub kalulator niż komputer, ponieważ nie dało się tego programować ale medialnie lepiej brzmi.

Twoja kolej LibMar

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gwiazdozbiorze Lwa znajduje się planeta pozasłoneczna K2-27 b, która może przechodzić na tle tarczy gwiazdy:

http://exoplanet.eu/catalog/k2-27_b/

 

Badania metodą radialną nie wykryły istnienia innej masywnej egzoplanety (K2-27 c), która miałaby zaburzać ruch K2-27 b na skutek siły grawitacji. Przyjmujemy, że jej rzeczywisty okres obiegu wynosi dokładnie 7.00000 dnia, aby łatwiej było wyznaczyć.

 

15 września 2016 roku (w czwartek), o godzinie 20:00:00 (czas letni w Polsce, UTC+2) nastąpił tranzyt. O której godzinie (można pomylić się maksymalnie o minutę) nastąpi tranzyt dokładnie pół roku później (16 marca 2017 roku, nastąpi też w czwartek)? Wynik podaj w czasie zimowym w Polsce (UTC+1).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 18:44:00?

Rozmiar średnicy orbity ziemi wyrażony w minutach świetlnych wynosi około 16 minut. Obserwacja odbywała się w przeciwstawnych położeniach Ziemi na orbicie - bliżej wiosną i dalej jesienią.

 

PS. edytowałem trzy razy. Teraz już jestem skołowany, ale myślę, że to ostateczna odpowiedź.

Edytowane przez Loxley
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również i ja się pomyliłem :D Widząc tok myślenia, od razu postanowiłem zaliczyć odpowiedź. Ale nie zapisałem sobie czy tranzyt nastąpi 16 minut później, czy wcześniej.

 

Tak, będzie to godzina 18:44. We wrześniu, planeta pozasłoneczna jest za Słońcem, więc jesteśmy trochę dalej. W marcu jest jakby w opozycji, a odległość zmniejszyła się o 16 minut świetlnych. To spowodowało, że światło dociera 16 minut szybciej, czyli o 18:44.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję.

 

Zagadka związana z Księżycem - jakżeby miało być inaczej. :D

 

Mare Orientale - ma długą historię odkrywania i również długą zapominania. Pytanie - kto pierwszy użył tej nazwy? Rok nie jest wymagany, ale być może pomoże ustalić dodatkowo chronologię historii nazewnictwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.