Skocz do zawartości

neq6 prowadzenie


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

nie, dokkladnie 620s, bo espozycja szla 1000s ale ja przerwalem.

ale zobacz jakie pojechane totalnie gwiazdki!!

 

Już tak nie panikuj z tymi gwiazdkami, bo nie są totalnie pojechane :-)

 

zastanawia mnie również jakość tych gwiazdek w połączeniu z ogniskową teleskopu i montażem neq6... powiedz mi - jaki masz rejestrator, lub chociażby jaką masz skalę na piksel.

 

Plus jedno zasadnicze pytanie - czy powyższe zdjęcia robiłeś w trakcie jednej sesji? bo na jednych masz rozciągnięcie w poziomie a na drugich (dłuższych) w pionie.

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

alkor + mizar i m51 sa z roznych dni. rozjechanie w roznym kierunku zapewne spowodowne jest inaczej obkreconym aparatem.

 

czy do neq6 jest kit podony jak w heq5, zeby przerobic zembatki na paski?

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo przerobienie na paski i tak nie zastąpi ci guidingu. Myślę ,że od tego powinieneś zacząć. Pamiętaj że PE montażu klasy NEQ-6 wynosi coś około +-15arcsec więc przy dłuższych ogniskowych bez quidingu się nie obejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

zrobilem animowany gif z bledu w prowadzeniu. wczorajsza noc.

klatka 41x60s

widac dryf w prawo, ale i skakanie gora dol.

dryf to blad w ustawieniu na polarna, a przeskoki blady montazu w DEC?

Dobrze mysle?

 

jak w formie wykresu moge sprawdzic bledy w prowadzeniu montazu?

(kliknij aby odtworzyc animacje)

neq6-blad w prowadzeniu.gif

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

zrobilem animowany gif z bledu w prowadzeniu. wczorajsza noc.

klatka 41x60s

widac dryf w prawo, ale i skakanie gora dol.

dryf to blad w ustawieniu na polarna, a przeskoki blady montazu w DEC?

Dobrze mysle?

Źle myślisz.

 

Najłatwiej to sprawdzić włączając naświetlanie klatki (powiedzmy 10 sek) i ruszenie montażem (silnikami) w osi DEC lub RA. Będziesz miał wtedy informację w jakiej osi masz błąd.

Wg mnie dryf sugeruje błędne ustawienie na polarną a skoki to nic innego jak błąd okresowy. Nie spodziewaj się po NEQ6 prowadzenia jak w ASA (bo mam wrażenie, że tego oczekujesz).

Po to stosuje się guiding by to zminimalizować.

 

jak w formie wykresu moge sprawdzic bledy w prowadzeniu montazu?

Posiadając guiding.

 

Wiele czynników może wpływac na takie zachowanie - wyważenie, ustawienie na polarną, wiatr czy nawet złe wyregulowanie montażu.

 

Wg mnie Twój montaż zachowuje się w granicach normy. Zainwestuj w guiding a problem zniknie.

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie jest max obciazenie montazu do astrofoto?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć, ale praktyka mówi, że maksymalna tuba do astrofoto z guidingiem na NEQ6 to newton 8", a ogniskowa to 1000 mm i kropka. Czasami zdarzają się ambitne próby walki z czymś większym, ale najczęściej jest to walka ze sprzętem i na dłuższą metę nie ma sensu. Sam długo myślałem, że 8" na HEQ5 to dobry zestaw (miałem taki przez 2 lata), ale w końcu sam stwierdziłem, że nie ma się co męczyć i przesiadłem się na NEQ6, co był strzałem w dziesiątkę. Teraz zamiast mniej więcej dobrych klatek mam po prostu dobre. Obserwując błędy prowadzenia NEQ6 z guidingiem stwierdzam zdecydowanie, że mój zestaw (ze skalą 1,1"/pix) wyczerpuje już z zapasem możliwości prowadzenia tego montażu. To znaczy, że większa skala niczego tu nie da, bo i tak błędy montażu są na większym poziomie.

 

Zdecydowanie na Twojej animacji widać dryf w Dec w prawo (złe ustawienie na polarną, choć tak na prawdę poprawne i wystarczające, gdybyś miał guiding), oraz błąd okresowy góra dół - czyli to, czym ma się zając guiding. Potwierdza się tu moje zdanie, że nawet NEQ6 nie pociągnie stabilnie (z uzyskiem 100%) więcej, jak 30 s.

Jaka tu była ogniskowa i skala na tej animacji?

 

Ja orientację animacji sprawdziłem w 30 s w stellarium :) Włączas widok paralaktyczny i kręcisz strzałkami góra dół - one wyznaczają kierunek płn płd.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to pytanie trudno odpowiedzieć, ale praktyka mówi, że maksymalna tuba do astrofoto z guidingiem na NEQ6 to newton 8", a ogniskowa to 1000 mm i kropka.

 

Mam newtona 250, 1200mm na eq6 i powiem że to już jest powoli limit. 8" powinien prowadzić bez zająknięcia. Chociaż mam wrażenie że w obserwatorium, osłonięty od wiatru poprowadzi i większe tuby.. Mit ogniskowej można spokojnie wywalić do kosza. Sama ogniskowa bez informacji o rozmiarze piksela nie mówi dosłownie nic. Zupełnie inaczej wygląda metr ogniskowej w newtonie z pikselem 4,5u i 1,5m w ODK z pikselem 9u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdza się tu moje zdanie, że nawet NEQ6 nie pociągnie stabilnie (z uzyskiem 100%) więcej, jak 30 s.

Jaka tu była ogniskowa i skala na tej animacji?

 

==================================================

 

animacja klatka 41x60s SW ED80/510mm+eos50d, przycieta klatka ok75%

oryginalna wielkosc, ale zrobiony resize 50%.

L_0117_ISO1600_60s_23-18-34__20C.jpg

 

 

ostatnio robilem M5, ktora jest blisko rownika i max co mogle naswietlic to 30-35s.

L_0125_ISO1600_35s_00-31-28__20C.jpg

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam newtona 250, 1200mm na eq6 i powiem że to już jest powoli limit. 8" powinien prowadzić bez zająknięcia. Chociaż mam wrażenie że w obserwatorium, osłonięty od wiatru poprowadzi i większe tuby.. Mit ogniskowej można spokojnie wywalić do kosza. Sama ogniskowa bez informacji o rozmiarze piksela nie mówi dosłownie nic. Zupełnie inaczej wygląda metr ogniskowej w newtonie z pikselem 4,5u i 1,5m w ODK z pikselem 9u.

Tak, osłonięcie od wiatru sporo daje, to on najczęściej psuje zdjęcia z bardziej "wyżyłowanych" zestawów. Niestety większość osób nie ma obserwatorium i jest na niego skazana. Oczywiście masz rację z rozmiarem piksela, ja nie chciałem się już wdawać w szczegóły, bo większość "przeciętnych" fotografów ma lustrzankę/kamerkę z pikselem rzędu 5-5,6um i dla takiej wartości podałem ogniskową. Z mojego doświadczenia wynika, że nawet ten 8" nie prowadzi aż tak bez zająknięcia, zdarzają mu się lepsze i gorsze dni. Ale to chyba jest właśnie mniej więcej optymalne połączenie i sądzę, że większej bardzo trudno byłoby wykorzystać. Tym bardziej, że seeing jest u nas na poziomie 2-4", wiec bardzo rzadko nawet tą moją skalę 1,1"/pix mogę wykorzystać (widać to, jak focus max ustawia ostrość).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Musisz znaleźć co mechanicznego w montażu posiada okres pulsowania. Czy to jest ślimak czy może jakaś zezowata zębatka od silnika wtedy znajdziesz przyczynę. Guidowanie problem zminimalizuje, ale jego walka z tym wpłynie negatywnie na detal, chyba że nie będziesz nigdy robić większej skali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.