Skocz do zawartości

kamera do guidingu


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

chcialem kupic do guidingu ALccd5L-II.

niestety nigdzie nie moge jej dostac.

wszysyscy twierdza, ze powinna byc kolo czerwca,ale.....

 

co proponujecie w zastepstwie, tak aby nie powodowala konfliktow i problemow sprzetowych z WIN7+NEQ6

wstepnie do prowadzenie bede uzywal PHD2.

 

przedzial cenowy do 1,500zl, max 1,7000zl

 

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO nie ma co się pchać w tak drogie kamery. 500-600 zł na kamerę do guidingu wystarczy.

 

Generalizujesz. Zależy od setupu. Pokaż mi kamerę za 500 zł, z którą realnie można podziałać z OAGiem.

Edytowane przez Agent Smith
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaczął jednak od tej zewnętrznej tubki, skoro ją już masz i QHY5/SSAG z giełdy. Na pewno wystarczy w obecnym zestawie. A jak zmienisz na newtona, to zmienisz na oaga. Na razie opanuj sam w sobie guiding i nie marnuj czasu na dodatkowe problemy z oagiem.

Chociaż ta oferta na giełdzie to bardzo atrakcyjna sprawa, wiec może jednak jest to sensowne wyjście :)

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co mnie moze czekac ciekawego.....?

jak w ogole ustawia sie ostrosc kamerki podlaczonej do oag?

 

Jeżeli kamera nie będzie dość czuła to możesz mieć problem ze znalezieniem gwiazdy którą będzie widział guider. Nie możesz osobno sterować polem widzenia guidera jak by to było z zewnętrznym guiderem.

 

Ostrość ustawia się na oko ;) Ostrzysz kamerę główną, a następnie ręcznie ustawiasz ostrość na guiderze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

a co mnie moze czekac ciekawego.....?

jak w ogole ustawia sie ostrosc kamerki podlaczonej do oag?

Po pierwsze musisz dorobić sobie odpowiednie złączki, wyliczone co do mm. Musisz zachować odpowiednia odległość między flattenerem a matrycą, a z drugiej strony zapewnić, aby ognisko na "nóżce" oaga wypadło na dobrej wysokości (umożliwiającej wyostrzenie guidera). Musisz dobrać odpowiednią głębokosć ustawienia pryzmatu, aby był oświetlony, a nie właził w kadr.

A w czasie sesji musisz bawić się z niewygodnym ostrzeniem (najpierw ostrzysz główny detektor, potem guider). W TSOAGu, któy chyba planujesz kupić ostrzy się bardzo prymitywnie. Jest taka "nóżka" po której przesuwa się złączka mocująca kamerkę. Luzujesz śrubkę i przesuwasz złączkę. Żadnego pokrętła, żadnej przekładni. Oczywiście do ostrzenia musisz mieć w miarę jasną gwiazdę (żebyś ją widaiał, jak jest rozostrzona), a trafianie czymś do oaga to całkowita loteria - "a przesuńmy teleskop trochę w tą stronę, może coś trafię".

Po wyostrzeniu pozostaje sprawa złapania gwiazdy. W Titanie to pewnie nie będzie problem, choć w słabszych kamerkach na niektórych obszarach nieba jest trudno coś znaleźć.

 

Do tego w sumie trochę obawiałbym się wieszania Titana na tym wątłym oagu. Bo złączka, która ślizga sie po nóżce nie trzyma się jakoś mocno i obawiałbym się o ślizganie. Ale skoro sprzedawca tego używał, to pewnie jest ok. Ja mam tam lekką kamerkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.