Skocz do zawartości

VIXEN VC200L


JustinSullivan

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś po kilku dniach od dokonanej transakcji dotarł wreszcie do mnie VC200L. Do tego sprzetu przymierzałem się już od dobrych kilku miesięcy. Na początku lipca zamówiłem u M.Matouska tubę optyczną VC200LDG z obiecanym terminem dostawy na koniec sierpnia. Niedawno jednak na stronie www.dalekohledy.cz ukazała się informacja, że dostawa Vixena został wstrzymana wobec czego należało szukać sprzętu second hand. Kilka tygodni temu na angielskiej internetowej giełdzie astro pojawiła się oferta tego sprzetu, lecz PTL był ode mnie szybszy :)

Na szczęście niedawno pojawiła się podobna oferta i tym razem okazję wykorzystałem . Po kilkunastu mailach z właścicielem sprzętu Ianem Kingiem (polecam wszystkim stronę www.ianking.darkhorizons.org ) ustaliliśmy warunki transakcji, zrobiłem przelew i cierpliwie czekałem na przesyłkę. Gdy dziś pudło dotarło przeraziłem się jego rozmiarami (wyglądało jakby zawierało 40 cm RC). Zawierało jednak "tylko" teleskop wraz z kilkoma akcesoriami i mnóstwo styropianowych kulek. Sprzęt dotarł w bardzo dobrym stanie, tuba optyczna można powiedzieć utrzymana idealnie. Optyka na pierwszy rzut oka też bez zarzutu.

Na swoją premierę Vixen jednak jeszcze poczeka do końca tygodnia, do momentu gdy dojdzie montaż GP-DX. Na razie wrzucam kilka szybkich fotek. Szczegółowa recenzja dopiero po premierze.

5.JPG

 

4.JPG

 

3.JPG

 

2.JPG

 

1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No panie Sullivan - wreszcie udaje ci sie kompletowac sprzecior. GPDX w drodze... pieknie. Vixen prezentuje sie lepiej niz myslalem. Robi wrazenie na fotkach, a co dopiero live. Nie moge sie doczekac testow na GPDX.

 

A jak ten wyciag - co PTL na niego narzekal...

 

PS. Jaka on ma ogniskowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, no, no...........Tarnów "rośnie w siłę" :astrobrac: :D

Gratuluję zakupu JustinSullivan!!! - "robi" wrażenie :shock:

 

O rany jak dobrze że mieszkasz tak daleko  ;) .Wg zasady to zakituje niebo na cale tygodnie !!! i jeszcze ten GPDX !!!! no to do mikolaja mamy po obserwacjach !!!

 

Dave : JAK MOŻESZ??? - "wycofaj "," wypluj " to" :mad2: :pistol:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nuuu... Gratuluje panie kolego :D . Za tydzien zacznie sie niezla zabawa, ja poluje narazie na GP-DX, jak sam wiesz. Z tego co widze ten VC200L lepiej wyglada w Twoich rekach niz na fotach producenta :wink: . Z niecierpliwoscia bede czekac na fotki nieba zrobione tym cudem.

 

Pzdr :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ten wyciag - co PTL na niego narzekal...

 

PS. Jaka on ma ogniskowa? .

 

 

Ogniskowa 1800mm a więc f/9. Co do wyciągu okularowego to na razie niewiele mogę powiedzieć dopóki nie sprawdzę go w praktyce. Nie miałem dotychczas kontaktu ze Starlightami ani wyciągami Takahashi, ale wyciąg zrobił na mnie dobre wrażenie. Chodzi płynnie i z pewnością można go okreslić jako dobrze wykonany. Mogę go porównac jedynie z wyciągiem Astrokraka, który posiadam i zdecydowanie stwierdzam, że wyciąg Vixena jest o wiele lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ja gratuluje!!!

 

Piekna zabawka. Ja mam wersje ze stala szyna na dole a Ty z pierscieniami. Z doswiadczenia wiem ze tuba jest bardzo ciezka z tylu, a srodek ciezkosci jest doslownie 8-10cm od konca. Ja bede musial dodac jakas przeciwwage na przod bo nie moge wywazyc teleskopu na moim dluzszym (18cm) siodelku.

 

Wyciag jest dobry ale wymaga okresowej regulacji - przed i za sruba blokujaca sa dwie male srubki ampulowe regulujace docisk specjalnej listwy do tuby wyciagu. Zobacz czy nie ma luzow po pelnym wysunieciu. Srubki musza byc regulowane z wyczuciem i obie dac w miare rownomierny docisk.

 

Ja ze swojege teleskopu jestem bardzo zadowolony. Wizualnie obrazy gwiazd nie sa tak dobre jak w refraktorze i kontrast jest nieco mniejszy, ale przy srednicy 20cm i pod ciemnym niebem naprawde mozna poszalec z DSO. Planet jeszcze nie obserwowalem.

 

Podstawowa zaleta to praktycznie idealnie plaskie i bardzo rownomiernie oswietlone pole ogniskowe - idealne do foto i CCD.

 

Bedziesz zadowolony!

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ja gratuluje!!!

 

Wyciag jest dobry ale wymaga okresowej regulacji - przed i za sruba blokujaca sa dwie male srubki ampulowe regulujace docisk specjalnej listwy do tuby wyciagu. Zobacz czy nie ma luzow po pelnym wysunieciu. Srubki musza byc regulowane z wyczuciem i obie dac w miare rownomierny docisk.

 

Ja ze swojege teleskopu jestem bardzo zadowolony. Wizualnie obrazy gwiazd nie sa tak dobre jak w refraktorze i kontrast jest nieco mniejszy, ale przy srednicy 20cm i pod ciemnym niebem naprawde mozna poszalec z DSO. Planet jeszcze nie obserwowalem.

 

Wyciąg w moim egzemplarzu wydaje się być dobrze wyregulowany. Przy maksymalnym wysunięciu nie wyczułem żadnych luzów. Co do kontrastu to nie spodziewałem się że obraz będzie taki jak w refraktorze, kupując wziąłem na to poprawkę. Nie spodziewam się także rewelacji jeśli chodzi o planety (wiadomo duże przesłonięcie lustra przez zwierciadło wtórne) ale też nie do tego sprzet ma służyć. Z tego co się orientowałem to sprzęt lepiej spisuje się na DSO, ale przede wszystkim przeznaczony jest do foto. Jak to się często określa "VC200L to RC dla ubogich". No powiedzmy dla ubogich, bo cena niska nie jest. Z tego co wiem to w porównaniu z Twoim egzemplarzem minusem mojego jest lunetka celownicza 6X30. Jestem ciekawy czy kolimowałeś już swojego Vixena? Ciekaw jestem doświadczeń i w razie czego oczekuję rad.

Teraz mam jeszcze tylko kilka zmartwień. Jakie okulary dobrać? Jaki napęd do GPDX-a. Na razie zamówiłem jedynie montaż bez napędu, gdyż musze się odkuć finansowo a ponieważ mam okazję to sprowadzam jeszcze Canona 300d z USA. Przez jakieś 2 miesiące zatem napędu na pewno nie będzie. Na razie myślę o silniczkach MT-1 ze sterowaniem Boxdorfera SDI. Nei wiem tylko czy zainwestować w SDI czy uboższą wersję. Ostatnie aktualizacje softu do SDI posiadają emulację protokołu LX-200 (z laptopem GOTO?). Byc może rzecz warta grzechu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to gratuluję super sprzętu! Dlaczego uważasz, że do planet nie specjalnie się przyda? Wizualnie rafraktory są lepsze ale nie od dziś wiadomo, że przy fotografowaniu planet stackowanie i obróbka filmów kompensuje spadek kontrastu i częto pozwala uwidocznić szczgóły, które trudno dostrzec okiem. Wszystkie dobre zdjęcia planet pochodzą z dużych luster i to ze sporym ekranowaniem. Czy ten Vixen ma 2" wyciąg? A jeśli tak to jakie ma płaskie i pozbawione winietowania pole?

 

W moim klewzowie czyste pole to zaledwie jakieś 25 mm. O rozległych DS mogę tylko pomarzyć. Na szczęście takich dużych jest ledwie kilka. Ale ja centum-miastowy więc dla mnie i tak tylko planety i gwiazdy podwójne. Mam działeczkę pod miastem ale jakoś nie mogę się zebrać na nocny wyjazd.

 

Jeszcze raz gratuluję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ja już sobie z Matouskiem dałem spokój i zamówiłem na www.teleskop-service.de

Cena jaka jest taka jest (975E) ale trudno, bez sensu żeby tuba leżała. Mimo wszystko radzę monitorować giełdy astro. Płaciłem kartą kredytową

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się porządną firmą, ja kupiłem u nich filtr mgławicowy, są elastyczni w kontaktach ja płaciłem przelewem, paczki wysylają UPS-em więc można sprawdzić na stronie www co się dzieje z paczką . Ale cena pod gpdx widnieje 1029 euro, skąd te 975 ?

 

Jak dobrze poszukasz w cenniku to znajdziesz cenę 975 E :D

Np: http://www.teleskop-service.de/Aktion/Mont.../montierung.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do napedu, jezeli planujesz autoguiding rzeczywiscie system MTS bedzie OK, ponadto o ile pamietam ma on funkcje PEC wiec jak raz nagrasz dobrze bledy montazu, prowadzenie bedzie jeszcze lepsze.

 

Standardowy naped na dwie osie sprawuje sie dobrze do wizuala i ma sensowne szybkosci korekt (o ile pamietam x0,5, x 4 i x32) ale nie ma wejscia autoguidera. Jednak wejscie takie da sie pewnie dorobic, z tym ze wymaga to z kolei zastosowania ukladu przekaznikow typu "relay box".

 

Komunikacja LX200 jest wygodniejsza bo po prostu laczysz kompa ze sterownikiem kablem "null-modem".

 

Do silniczkow MT-1 mozna tez dorobic naped typu Mela Bartelsa, ktory ma sporo funkcji (GOTO, PEC, backlash) ale wymaga osobnego PC do sterowania. Moj CG-5 z silnikami Synty, z normalnym napedem x8, z "Melonem" osiagal GOTO okolo 70x - nie jest to szybkosc swiatla ale wystarczy do lokalizacji slabych obiektow.

 

Mozesz tez porozmawiac z Leszkiem Jedrzejewskim - on robi takie "custom-made" napedy.

 

Inna opcja to silniczki Astromeccanica z napedem MTS lub Melon Bartels. Mialem taki system zainstalowany na EQ-6, pozwala na szybkie GOTO rzedu 400x.

 

No i opcja ostatnia - Sky Sensor 2000 ;-)

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.