Skocz do zawartości

Jowisz 2015/2016


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

PS. ZWRÓĆCIE UWAGĘ na Księżyc Ganimedes, (1z prawej) widać wyraznie jak również wychodzi z cienia, na początku szary pózniej jasny.

 

Piękna animacja, również jest silne wrażenie przestrzeni!

Ale Marcin, z cienia (cienia Jowisza) wychodzi pierwszy z lewej (Europa), w cieniu czego byłby Ganimedes? Chyba, że czegoś nie rozumiem...

Wydaje mi się, że Ganimedes najpierw jest szary, bo znajduje się na tle jaśniejszego Jowisza i tak go odbieramy (a potem jest na tle czarnego nieba, to my i detektor odbiera go jako jaśniejszy, czy tak?)

I jeszcze jedno - taka świetna animacja, ale mam wrażenie że trochę zmieniłeś proporcje planety - fakt, że Jowisz jest spłaszczony (średnica równika jest większa od średnicy południków), ale chyba nie aż tak?

Pozdrawiam,

Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldek jak zwylke - pojawił się i pozamiatał jakością swoich fotek. Przepiękne!

 

Nareszcie jakaś dobra fotka.

 

Ostro. Gdybym był autorem jednej z fotek na ostatnich dwu stronach tego wątku, to chyba po takim komentarzu był się lekko zbulwersował... :naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja dorzucę coś od siebie. Nie jest to oczywiście mistrzostwo świata. Zastanawiam się na ile to co widać to kwestia webcam'a a na ile mojej nieudolności:) Strasznie trudno mi ustawić ostrość...

Zestaw to MAK 180 i MS Lifecam Cinema HD.

 

Będę wdzięczny za uwagi.

 

PS. Kupno ASI 120 w planach:)

 

post-29322-0-10563000-1458305480.jpg

post-29322-0-28223900-1458305483.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się na ile to co widać to kwestia webcam'a a na ile mojej nieudolności:) Strasznie trudno mi ustawić ostrość...

 

kamerką kolorową znacznie trudniej ustawić ostrość, a tej właśnie zabrakło

w Maku 180 lustro dość mocno się kiwa, a na pewno znacznie mocniej niż w Maku 127, co też utrudnia ostrzenie

kup sobie dodatkowy fokuser, a będzie łatwiej ustawić ostrość (brak kiwania lustra i jego bezwładności)

 

co do obróbki to wcale nie potrzeba jakichś niezwykłych umiejętności. Już z samego AS2 zdjęcia wychodzą całkiem przyzwoite

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to dokupić wyciąg z napędem. Wtedy nie ma kompletnie żadnych drgań i można idealnie ustawić ostrość, pod warunkiem, że kolimacja prawidłowa. Jeżeli seeing jest słaby, to nie ważne jaki mamy teleskop a fotki i tak będą niezadowalające. Patrząc na Twoje fotki, to nie jest źle. Zabrakło ostrości i za grubo wyostrzyłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się na ile to co widać to kwestia webcam'a

 

Powyżej Twojego zdjęcia wrzuciłem zdjęcie z tego samego webcam'a - MAK 127

ps. Pamiętaj, że w MAKach i nie tylko, bardzo ważne jest wychłodzenie teleskopu.

Edytowane przez BlackAdder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mak 180 fotki powinny być zdecydowanie lepsze, trochę szkoda do takiego sprzętu tego typu kamerki, ASI 120 i jedziesz.. :)

Wyciąg jak koledzy pisali - motofocuser również raczej niezbędny.

 

Tak, zdaję sobie sprawę, że nie jest to optymalne zestawienie. Avikowanie zaczyna wyprzedzać u mnie visuala więc i sprzęt zmienię w najbliższych tygodniach.

Wyciąg i focuser będą następne w kolejce - koszty, koszty, koszty...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ciekawego zjawiska i do tego w dobrych warunkach nie mogłem pominąć

GSO 300/1500

DMK 21 AU618, Barlow 3x

 

Pozdrawiam

Waldek

Zastanawia mnie coś co zauważyłem również na swoich fotografiach. Księżyce w tle z Jowiszem są rozmyte lub wyglądają jak poruszone (szczególnie), czy to ze względu na mała kontrastowość ? Jakiemu zjawisku optycznemu przypiszemy ten fakt ?

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie coś co zauważyłem również na swoich fotografiach. Księżyce w tle z Jowiszem są rozmyte lub wyglądają jak poruszone (szczególnie), czy to ze względu na mała kontrastowość ? Jakiemu zjawisku optycznemu przypiszemy ten fakt ?

 

Edytowane przez maciekkacper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po takich zdjęciach naprawdę długo się zastanawiałem, czy pokazać swoje wypociny :) Inna sprawa, że Jowisz ten powstał wczoraj tj. 2016-03-17 ok 20:27 w Astrobazie Inowrocław i jej LX-200 14'' oraz mojej przerobionej kamerce Microsoft LiveCam Studio. Jest to stack 40% z 1300 klatek. Wiem, że obróbka pozostawia wiele do życzenia a ostrość mógłbym poprawić ale dosyć to trudne, bo Jowisz kręci figury na ekranie ponieważ astrobaza znajduje się w pobliżu dosyć ruchliwej drogi i każdy przejazd wywołuje ostry taniec obraz, ba co tam przejazd w trakcie nagrywania staramy się nie chodzić bo ten pieropodobny element pod teleskopem, wybudowany prawdopodobnie z cegieł na stropie astrobazy szczytem stabilności nie jest, zwłaszcza dla 3,5m teleskopu... Ale jak się nie ma co się lubi ...to i tak się cieszymy że jest gdzie się spotkać i popatrzeć przez taki fajny sprzęt..

Jowisz.jpg

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz z dnia pięknych tranzytów. 16.03.2016 godz. 21:10.

SCT 8cali z barlowem 2x ( efektywna 4 m) , ZWO ASI 120 MC.

 

 

3f9bbf10f78ebaabf59425b2b107556f.1824x0_

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem obrabiać materiał - poniżej kompilacje zdjęć z różnych momentów tranzytu.

Wybrałem i obrobiłem pięć najlepszych avików.

Teraz pozostaje czekać na kolejne zjawisko i kolejny tak dobry seeing :)

 

attachicon.gifjupiter tranzyt poziomo 80%.jpg

 

attachicon.gifkompilacja 80%.jpg

 

attachicon.gifrgb pojedynczy.jpg

 

Aż się prosi animacja..:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.