Skocz do zawartości

Zamarzanie matrycy STL-11000


AWE

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Po wczorajszej sesji pojawiło mi się coś takiego na matrycy

Ameryka_H_B1_M35_1200S_036_mini.jpg

Pojedyncza klatka 1200s Ha wyciągnięta i zmniejszona

Było to na każdym filtrze wniosek że to szybka kamery. Obserwowałem przez pewien czas nie schodziło. Wyłączyłem chłodzenie po dłuższym czasie znikło. Wydaje mi się że trzeba zregenerować osuszacz w komorze kamery. Dzisiejszej nocy wilgotność była olbrzymia wszystko spływało wodą a później zamarzło. Problem ten pojawił się po włączeniu chłodzenia kamery.

Co radzicie zrobić

- zregenerować discount

- co jeszcze ?

Czy jest może jakiś sposób aby zmniejszyć to zjawisko? Specjalny sposób odpalania kamery?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi to wygląda na szron na matrycy. Ja mam QHY8 i u mnie po kilkunastu minutach szron (jeśli się pojawi) zejdzie całkowicie. Wystarczy osuszyć dobrze komorę matrycy. I nie powinno się już tak robić. W każdym razie, nie ma powodów do obaw. Wszystko da się bez komplikacji naprawić.

 

Wysłane z mojego Nexus 5 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mam qhy8l i przy chłodzeniu na początku wybieram opcje manual 15%, bo auto chłodzenie daje 100% i graulki mogą nie wyrobic odciagac wilgoc. Dopiero kolo 5stopni do zadanej temp wlaczam auto.

Kup sobie osuszacz zmieniający kolor pod wpływem wilgoci. Mój zmienia sie z różowego na zielony.

Ogólnie schłodzone matrycy zajmuje mi ok 15min, 2stC/1min.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wilgoć jest w komorze to skropliny a później szron pojawiają się wpierw na matrycy, wtedy zdecydowanie należy wymienić lub zregenerować discount

Jeśli problem pojawia się na zewnątrz komory, to jakaś grzałeczka na pewno by pomogła.

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regeneracja pochłaniacza powinna rozwiązać problem. Jak w moim Atiku zaczyna się roszenie, to regeneruję i po sprawie. Mniej więcej raz na rok trzeba. Nie muszę się bawić w stopniowe chłodzenie, od razu odpalam max i nic nie rosi, jak przestrzegam tego regenerowania co rok.

U mnie niby ten szron wygląda nieco inaczej, jest "ostry" i zaczyna się zbierać od rogu, a nie środka. Ale to może kwestia specyfiki kamery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanąłem przed tym samym problemem, w weekend będę przystępował do regeneracji desykantu. Przerzuciłem kilka tematów na ten temat i najrozsądniejszym sposobem wydaje mi się ten który stosuje jolo. Potrzebujesz hermetycznego pojemnika w którym swobodnie zmieści się kamera oraz silika żel który wysuszy powietrze w pojemniku.

 

Desykant z kamery wyprażasz w piekarniku, a otwarta kamera suszy się w szczelnie zamkniętym pojemniku. Dmuchanie gorącym powietrzem do wnętrza kamery wepchnie tylko pył i na pewno nie osuszy wnętrza! Im cieplejsze powietrze tym wyższą pojemność wilgoci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę sensu zamykania kamery z jeszcze jakimś osuszaczem na czas prażenia. Ja wkładam kamerę tylko do woreczka foliowego. Wnętrze kamery osuszy się od wyprażonego pochłaniacza, który wsadzisz do środka. Nawet jak byś przechowywał kamerę na czas prażenia z pochłaniaczem, to i tak na czas wkładania pochłaniacza do środka musisz rozstrzelnić pojemnik i wilgoć tak, czy siak wejdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zła pogoda więc przystąpiłem do dzieła

Operacje sprzętowe

1. Wyprażanie desiccant'a 4h x 175C

2. Kamera do worka z pochłaniaczem wilgoci

 

I operacje programistyczne:

Modyfikacja Łapacza tak aby zmieniał temperaturę kamery stopniowo tak co minutę obniżamy o dwa stopnie uniemożliwi to zbyt szybkie obniżanie temperatury. Niestety w SBIG nie ma możliwości ustawienia mocy chłodzenia tylko temperaturę (setpoint)

Dzięki za rady, napiszę jaki to dało efekt

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie śledzicie forum . Temat juź był maglowany kilka razy. To jest szron na ZEWNETRZNEJ płaszczyznie szybki matrycy - za dużo wilgoci w komorze filtrowej STL11000. Ostatnio Marcin Paciorek z tym walczył. Lekarstwem są dodatkowe dwie grzałki w komorze filtrów. Poszukajcie mojego temaru sprzed kilku lat na ten temat. Generalnie problem znany i rozpoznany.

Sbig montuje jedną grzałkę, ale to jest dobre na pustynię Nevada a nie na nasze bagna.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się go nie tykam. Moja zaczęła "szaleć" w czasie letnich upałów. Niby suche powietrze znad Afryki a tu niespodzianka sierpniowa.

 

Co zrobiłem ? Pierwotnie miałem instalować dodatkowe podgrzewanie ale ostatecznie znając swoje zdolności obszedłem problem i dodałem opaskę grzewczą na body. Na razie się sprawdza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku,

Przeszukiwałem forum ale nie znalazłem tych wątków. Przeszukiwanie astropolis.pl to koszmar.

Dokładnie obejrzałem wnętrze kamery i rzeczywiście jest do komory matrycy przymocowana jedna grzałka. Wewnątrz znajdują się dwie złączki a do jednej jest podłączona grzałka. Czyli można podłączyć drugą grzałkę bez modyfikacji kamery. Czy taką grzałkę można zakupić? Pewnie w USA.

Na razie przymocowałem do obwodu kamery grzałkę może pomoże.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowe grzałki łączymy równolegle do istniejącej. Trzeba tylko uważać przy ich rozmieszczeniu żeby ani grzałki ani kabelki nie ograniczały ruchu migawki. Sposób Marcina u mńie działa równolegle do grzałek - opaska grzejna na tubusie pomiędzy kamerą a focuserem plus trzy grzałki w komorxe filtrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.