Skocz do zawartości

Nieziemsko duża mozaika Księżyca


bartoszw

Rekomendowane odpowiedzi

Ile paneli było? I ile siedziałeś nad obróbką? :)

177 fragmentów. Teoretycznie można by się zmieścić w jakichś 100, ale wolałem nadrobić trochę pracy dla pewności, że nie pominąłem żadnego kawałka tarczy.

 

Obróbka trwała łącznie jakieś 12 godzin, ale większość jest zautomatyzowana, więc na szczęście nie musiałem przez cały ten czas siedzieć przed monitorem i klikać w kółko w jedne i te same przyciski ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle, kilometrowe kratery wyłapane (na czerwono obramowałem dwukilometrowy ale łatwo dostrzec na fotce liczne dwa razy mniejsze)

ale idealnego seeingu chyba nie było?!

 

[kilometowy krater to około 5 sekund kątowych <=> 57*60*60*arcustangens(1/384000)]

 

Ciekawy "wzorzec" słynnej Rupus Recta dałem z:

http://blog.moonzoo.org/2010/07/24/the-moon-has-its-faults/

Pozdrawiam

p.s.

rozdzielczość (formalna zdjęcia w sensie km/pix) wychodzi 1km/4pixele => 0.25 km/pix = 250 metrów na piksel

 

Z parametrów całej mozaiki wychodzi podobna (około 3000km Łysego/ około 10000 pixeli łysego na zdjeciu)

kkk.jpg

rr.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mega skala, świetny detal, widać że trafiłeś na dobry seeing, co oczywiście za nic nie umniejsza Twojej pracy i warsztatowi. Ile czasu zajęło Ci zabranie materiału?

Dzięki. Mozaika powstała w jakieś 40 minut. Seeing był rzeczywiście znakomity, a co najważniejsze, utrzymał się przez cały czas fotografowania. Jedynie kilka fragmentów na wschodniej części tarczy ma trochę słabą jakość.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mega zdjecie!!!

Czym skladales mozaike?

Jak wyglada zbieranie materialu - recznie ustawiasz teleskop na wszystkich fragmentach Ksiezyca czy jest jakies wsparcie softowe do tego?

 

Mozaika składana w Photoshopie. Pozycja teleskopu zmieniana za pomocą pilota.

 

EQ Mosaic

 

Mam na koncie blisko 40 mozaik Księżyca w rozdzielczości kilkudziesięciu megapikseli i nigdy nie odczuwałem potrzeby wspierania się tego typu rozwiązaniami programowymi ;)

Wystarczy dokładne wyrównanie kamerki w wyciągu - jeśli naciskamy na pilocie strzałkę w lewo/prawo, to obraz powinien przemieszczać się dokładnie poziomo, a nie pod skosem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Recznie skladales panele w PS? Szacunek! :)

Nie, nie. W Photoshopie jest moduł o nazwie Photomerge, który robi to automatycznie :)

Jest to w sumie najprzyjemniejszy etap całego procesu tworzenia fotki, bo wystarczy wybrać zdjęcia i kliknąć OK - reszta leci z automatu. Po paru godzinach przetwarzania mamy gotową mozaikę. Problem jest tylko wtedy, gdy program nie poradzi sobie ze składaniem i pojawią się błędy w dopasowaniu poszczególnych fragmentów. Czasem tak jest, gdy sąsiednie kawałki nakładają się na zbyt małej powierzchni. Wówczas trzeba się trochę napocić przy wprowadzaniu korekt. Na szczęście w przypadku powyższego zdjęcia nie trzeba było nic poprawiać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprawdzałeś, czy panorama zachowuje geometrię Księżyca? W sensie, czy nie uległ on zniekształceniu, wygięciu? Ja kiedyś składałem panoramę w Autopano Giga i program chciał być za mądry i zrobił coś, jakby wyprostowanie dystorsji. W efekcie Księżyc stał się jakby bardziej płaski :) Na pierwszy rzut oka nie było tego widać, dopiero porównanie z pojedynczym zdjęciem całości uwidoczniło zniekształcenie. Dlatego składam teraz w ICE, który jest znacznie prostszym programem i nawet nie umie zmieniać geometrii zdjęć. On je tylko przesuwa i obraca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprawdzałeś, czy panorama zachowuje geometrię Księżyca? W sensie, czy nie uległ on zniekształceniu, wygięciu? Ja kiedyś składałem panoramę w Autopano Giga i program chciał być za mądry i zrobił coś, jakby wyprostowanie dystorsji. W efekcie Księżyc stał się jakby bardziej płaski :) Na pierwszy rzut oka nie było tego widać, dopiero porównanie z pojedynczym zdjęciem całości uwidoczniło zniekształcenie. Dlatego składam teraz w ICE, który jest znacznie prostszym programem i nawet nie umie zmieniać geometrii zdjęć. On je tylko przesuwa i obraca.

 

Właśnie sprawdziłem. Jest idealnie okrągły.

Przy okazji zmierzyłem dokładnie średnicę Księżyca na zdjęciu - wynosi ona 12426 pikseli, co przy fizycznej średnicy równej 3475 km daje skalę 280 metrów na piksel ;)

post-30064-0-87766400-1453683405_thumb.png

Edytowane przez bartoszw
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o okrągłość mi chodziło. Z tym akurat nie miałem problemu.

Efekt o którym pisałem polegał na tym, że jakby środek tarczy się skurczył. To tak, jakbyś wziął balon i go spłaszczył ręką na środku. Zakłamało to głównie proporcje wielkości między środkiem, a brzegami. Ale u Ciebie raczej nie ma tego efektu, porównałem na szybko z innymi zdjęciami :)

Jak uda mi się znaleźć to zdjęcie, o którym mówię, to wrzucę. Ale chyba je wywaliłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genialne zdjęcie !! Chyba nie widziałem większego, ani astro zdjęcia ani nawet "zwykłego". Domyślny pogram sobie nie poradził z otwarciem go :D Paint dał radę :) Przyjrzałem się nieco kraterowi Plato i na podstawie tego http://www.lpod.org/coppermine/albums/userpics/Plato_Craterlet_diameters_LO4127.jpg na moim kompie najmniejszy ma 1,3 km :whaaaaa: Ale między tymi dwoma największymi są kraterki 1,06km i 1,21 km ale się zlewają ze sobą. Pewnie widać i 1 km ale mój komp nie wyrabia chyba :D Przyda się to zdjęcie do obserwacji. Fajnie jak zrobisz kiedyś resztę Księżyca.

Super !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.