Skocz do zawartości

Mocowanie lustrzanki na pręcie przeciwwagi.


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę zamocować lustrzankę z obiektywem do teleskopu, żeby robić szerokie kadry równocześnie ze zdjęciami z teleskopu. Na razie zamocowałem sobie głowicę manfrotto na szczycie tuby, podobnie jak kolega jolo, którego zdjęcie pokazuję:

IMG_7549.JPG

 

Niestety aparat jest daleko od osi obrotu i dość mocno wpływa na wyważenie zestawu. Obawiam się, że może to też mieć wpływ na jakość prowadzenia. Dlatego chciałbym zamocować głowicę foto do pręta przeciwwagi i użyć aparatu zamiast jednej z przeciwwag.

 

Mam wiec do was pytanie, czy macie pomysł jak to najlepiej zrobić? Ja mam dwie koncepcje. Albo zrobię taką "redukcję" z gwintu, który jest na końcu pręta na gwint 3/8" do głowicy, albo zrobię jakiś element, który będzie nakładany na pręt i blokowany z boku śrubą.

Wkręcana redukcja wydaje się najprostsza, ale obawiam się, czy nie będzie się to rozkręcać?

Element zakładany i blokowany śrubą byłby czymś na wzór drugiego siodełka w AZ-EQ6. Czy właściciel tego montażu mógłby się podzielić dokładnym zdjęciem tego elementu i opisać, jak to dokładnie się mocuje? Bo ze zdjęć z netu nie mam pewności. Skoro to utrzymuje cały teleskop, to podobne mocowanie zapewne wystarczy do aparatu.

 

A może ktoś ma inny pomysł? Chciałbym, żeby to było jak najprostsze i za razem porządne. Najlepiej do wykonania na tokarce.

 

Mam jeszcze jedną wątpliwość. Otóż pręt przeciwwagi jest zawsze skierowany bardziej w ziemię, niż niebo. I boję się, że teleskop będzie zasłaniał większość nieba dla aparatu i nic z tego nie będzie. Teraz aparat na szczycie tuby ma zasłoniętą część nieba od dołu, ale tam najczęściej dużo nie traci.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ze powstał ten watek. Z chęcią będę go obserwowal.

 

Mnie ciekawi jedna sprawa: Czy przypadkiem ruch lustra w lustrzance nie będzie wprowadzał drgań do głównego setupu?

 

Pewnie tymi śrubami można regulować jak w montażu azymut, sby móc dokładniej wywazyc setup.

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy w dalszej części? To znaczy, że bardziej w głębi otwór zmienia średnicę na mniejszy gwint? No to u mnie jest ciągle ten duży.

 

Dokładnie tak jak piszesz. Gwint M12 przechodzi w gwint M6. (W przedłużce ramienia przeciwwagi gwintu M6 nie ma)

 

 

 

A jak wygląda to mocowanie tego siodełka dargeo, mógłbyś opisać?

Nakładasz na pręt przeciwwagi i przykręcasz śrubą imbusową M6 do pręta przeciwwagi i dodatkowo blokujesz / ustalasz położenie uchwytu za pomocą dwóch śrub motylkowych (chyba M5).

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już chyba kminię :) A ta śruba imbusowa od dołu, widoczna na zdjęciu Aliena to jak rozumiem taka opcjonalna do dokręcenia, żeby się mocniej trzymało? Bo o niej nie wspomniałeś. Czyli zasadniczo to się trzyma na tej M6? Ok, a te śruby motylkowe to takie justowanie teleskopów.

 

Fajna sprawa, ale 200 zł + 50 wysyłka to trochę słabo.

 

Ok, no to skoro w SW to jest tak prosto mocowane, to pewnie nie będzie problemów z rozkręcaniem również u mnie. W takim razie spróbuję zrobić taką nakładkę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w precie nie ma dodatkowego gwintu. Jest tylko duzy.

 

Mam wrażenie ze to nie czesc o której myślisz, bo ona jest na szaro. To siodełko jest pewnie droższe. U producenta trzebaby poszukac.

 

To z twojego zdjęcia wygląda na przystosowane do wersji azeq6. W neq6 jest cienszy pręt.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie ten AZEQ6 ma grubszy pręt - 25 vs 18.

Mi nie chodzi o siodełko. Ja chcę do pręta przymocować coś, z czego będzie wystawać śruba 3/8", do której przykręcę głowicę foto.

Zastanawiam się tylko, czy adapter przykręcony do tego gwintu na końcu nie będzie miał tendencji do odkręcania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w precie nie ma dodatkowego gwintu. Jest tylko duzy.

 

Mam wrażenie ze to nie czesc o której myślisz, bo ona jest na szaro. To siodełko jest pewnie droższe. U producenta trzebaby poszukac.

 

To z twojego zdjęcia wygląda na przystosowane do wersji azeq6. W neq6 jest cienszy pręt.

Ja akurat posiadam AZ-EQ6-GT i on jest fabrycznie przygotowany do podpicia drugiego siodła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M6 przykręcasz, tą boczną blokujesz.

O, i na Twoim zdjęciu widać kluczową sprawę. Pod tą boczną śrubą jest płaski kawałek pręta. U mnie jest cały okrągły. A skoro masz płaski kawałek, to śruba się ładnie na nim oprze i nie ma szans tego ruszyć. Jak dokręcę śrubę do okrągłego, śliskiego pręta to niekoniecznie będzie to takie dobre. Ale może niepotrzebnie panikuję :) Boczna śruba nie ma np plastikowej końcówki, jak przy przeciwwagach, żeby nie rysować? Nie rysuje ona pręta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, ciekawe. Mi by bardziej pasowała śruba 3/8", skierowana w drugą stronę, ale to też by uszło. A Maro, na jaką średnicę pręta to pasuje?

 

Ja myślałem bardziej o czymś takim:

mocowanie aparatu.jpg

 

Nakręcam całość na pręt, blokuję śrubką z boku i nakręcam głowicę z dołu. Myślicie, że jest możliwe wykonanie czegoś takiego na tokarce? Obawiam się, że nie uda się zrobić tego gwintu M12 w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz nie ma żadnych elementów ochronnych. Sama śruba na wałek też będzie ok choć ja bym ją zaostrzył wtedy z większą siłą punktowo będzie trzymać.

Rysy i wgnioty na pręcie to chyba mniejsze zmartwienie niż optyka i elektronika w spadku swobodnym? :)

Możesz też dać mały wkręt imbusowy obok M12 który będzie spełniał taką samą funkcje ale od czoła.

Edytowane przez MrOD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że pręt przeciwwagi będzie się odkształcał pod wpływem zmian położenia i gwiazdki mogą się nieco rozjechać.

Jeżeli faktycznie coś takiego nastąpi ( w co wątpię) przy ogniskowej 50mm nie będzie miało znaczenia np pręt w heq5 jest dość krótki ( znacznie dłuższy jest w celestronie cg5)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.