Skocz do zawartości

Brak w sprzedaży filtra ND3.8 ?


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na obiektyw? ;)

Na obiektyw moze byc za jasny. Przy f/5 i min czasie lustrzanki 1/4000 jest za jasno. Min to gdzies f/6-f/7.

 

Jesli to prawda z tym wycofaniem ze sprzedazy ND3,8 to jestem zalamany. Dobrze, ze mam taki filtr, ale co jak bedzie trzeba nowy? Drogi klin hershela to nie najlepszy zamiennik. Taki filtr jest absolutnie potrzebny. Ciekawe, ze nie wycofuja w ogole wszystkich teleskopow ze sprzedazy, bo ktos popatrzyl na Slonce bez filtra...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli to prawda z tym wycofaniem ze sprzedazy ND3,8 to jestem zalamany. Dobrze, ze mam taki filtr, ale co jak bedzie trzeba nowy? Drogi klin hershela to nie najlepszy zamiennik. Taki filtr jest absolutnie potrzebny. Ciekawe, ze nie wycofuja w ogole wszystkich teleskopow ze sprzedazy, bo ktos popatrzyl na Slonce bez filtra...

 

Trzeba będzie focić przez folię aluminiową ;)

A poważnie - nie wydaje mi się, żeby to była prawda. To jakby zakazać produkcji samochodów, bo ktoś miał wypadek. Gdyby jednak, w co wątpię, ten news sprawdził się, to zawsze pozostają filtry szklane. Droższe oczywiście od folii, ale tańsze od klina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Trzeba będzie focić przez folię aluminiową ;)

A poważnie - nie wydaje mi się, żeby to była prawda. To jakby zakazać produkcji samochodów, bo ktoś miał wypadek. Gdyby jednak, w co wątpię, ten news sprawdził się, to zawsze pozostają filtry szklane. Droższe oczywiście od folii, ale tańsze od klina.

Folia aluminiowa nie przepuszcza światła - sprawdzałem :P

Filtry szklane to alternatywa dla ND5, a nie 3,8 pod względem jasności.

 

Cholera a ja nie mam na tranzyt

ND5 + Solar Continuum to nie będzie za ciemno w 115/f7?

Niestety będzie ciemno. Choć może bez przesady, taka konfiguracja da jeszcze rozsądny czas exp. Ale tutaj 3,8 pasuje jak ulał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam f/8 ;)

t=8^2/(100*1585) = 0.0004s

1/t = 1/2477s

http://pl.wikipedia.org/wiki/Astrofotografia#Wzory_przydatne_w_astrofotografii

Obiektywy lustrzane maja bardzo slaba sprawnosc, wiec czas sie widocznie wydluzy. Na ISO 100 lustrzance wystarczy zakresu czasow naswietlania, ale:

1. Moze pojawic sie efekt migawki, z widocznym gradientem jasnosci.

2. Bodajze bardzo krotkie czasy naswietlania skracaja zywotnosc migawki.

Z drugiej strony dluzszy czas naswietlania zwieksza degradacje obrazu przez seeing.

ND3.8 jest przydatny, ale z ciemnymi teleskopami, szczegolnie przy zastosowaniu dodatkowych filtrow, np K-Line.

IMHO brakuje filtrow posrednich, miedzy 3.8 a 5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano właśnie Mateusz miała być taka konfiguracja. Hmm w najgorszym wypadku będzie bez filtra SolarContinuum i ND5.0 powinno starczyć.

U mnie przy f/5, OIII i ND3,8 był czas exp ok 0,5 ms. Zakładając więc, że nasze filtry dadzą taką samą jasność wychodzi, że u Ciebie będzie czas 15 ms, czyli ok 1/64. Trochę długo, ale musisz to obczaić doświadczalnie, bo różnie to bywa (dużo zależy od przejrzystości powietrza, wysokości Słońca). Ja fociłem kamerką, więc zapewne saturacja lustrzanki następuje po innym czasie (trudno powiedzieć, czy dłuższym, czy krótszym).

 

1. Moze pojawic sie efekt migawki, z widocznym gradientem jasnosci.

Dlaczego tak uważasz? Migawki szczelinowe mają właśnie to do siebie, że nie powodują takiego efektu, bo szczelina jest nad każdym fragmentem matrycy przez taki sam czas.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś może łopatologicznie wytłumaczyć co mi da w praktyce folia z nd 3.8 na aperturze 8-9 cali w stosunku do filtra szklanego z nd 5.

Skad mam wiedzieć ze nie będzie za dużo tego światła i nie rozwale sobie kamerki.

 

mam nadzieje ze to niezbyt trywialne pytanie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem info w DO, ze folia 3.8 nie jest już produkowana. Podobno poszło o jakąś sprawę w sądzie, że ktoś sobie przez nią wzrok uszkodził.

Szkoda...

Ciekawe czy filtry szklane oferują taką przepuszczalność?

No to lipa bo w niektórych konfiguracjach sprzętowych ND5.0 jest za ciemna. A z drugiej strony folii ND3.8 nigdy się nie stosowało do obserwacji wizualnych wręcz było to zabronione. Była ona przeznaczona do ciemniejszych sprzętów tylko do fotografii.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś może łopatologicznie wytłumaczyć co mi da w praktyce folia z nd 3.8 na aperturze 8-9 cali w stosunku do filtra szklanego z nd 5.

Skad mam wiedzieć ze nie będzie za dużo tego światła i nie rozwale sobie kamerki.

 

mam nadzieje ze to niezbyt trywialne pytanie :-)

ND3,8 jest ok 16x jaśniejsza i daje tyle, że możesz stosować krótszy czas exp (mniej wrażliwy na seeing). U mnie przydaje się do focenia ze światłosiłą >f/10 lub z filtrem OIII przy każdej światłosile. Również do wizuala najlepsza jest 3,8 + OIII lub SC.

Kamerki nie usmażysz nawet jak obraz będzie za jasny, spoko :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Ponawiam temat - czy da się gdzieś kupić kawałek foli (zamiast całego arkusza) ND3,8? Pytam bo okazuje się że ND5 jest za ciemny do obserwacji zachodzącego słońca przez lornetkę 10x50 (przy samym horyzoncie słońce jest tak słabe że nawet obserwacja bez żadnego filtru jest możliwa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.