Skocz do zawartości

Mgławica IC 1396A Trąba Słonia w palecie HST


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Znany obiekt, aczkolwiek wielokrotnie źle opisywany jako VdB 142 podczas gdy VdB 142 to taka malutka niebieska mgławica , takie "oko słonia".

Ta mgławica ma prawidłowe oznaczenie IC 1396A.

Setup: Veloce RH200, ATIK ONE 9M na ASA DDM 60. Nie guidowane. Fitry Baader Ha 8 nm, SII 3 nm i OIII 8 nm.

Ha: 30x1200 sekund, OII i SII 27x1200 sekund każdy.

 

577676a621a9668ee72c9a9f2ffa743a.1824x0_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest jakby wersja podstawowa, taka złożona z czystych kolorów RGB. Mnie się to nie bardzo podoba. Pracuję nad wersją złoto niebieską z nieco zafałszowanym RGB ale dużo bardziej strawną dla oka, przynajmniej mojego oka.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie złość się na mnie, bo 100x łatwiej by było nic nie pisać, lub że jest ok. Ale jest bardzo nie-okej, zwłaszcza jak na Ciebie. Te kolory są paskudne, jakieś magenty i zielenie, turkusowy, może i taki był cel polegający na stworzeniu czegoś innego, nowego, ale wygląda to bardzo dziwnie. Doceń szczerą wypowiedź. proszę :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale ponieważ plusik od Ciebie ma swój walor :D

to proszę

 

No już myślałem ze będę musiał wytaczać ciężkie działa żeby Cie przekonać. Teraz jest poprawnie technicznie i podoba mi się bardziej - co prawda ta wersja ma inny kanał niebieski niż ta z pierwszego posta i tamta fota po wyrównaniu podoba mi się bardziej. Dążąc do doskonałości - gwiazdki w okolicach których mocno ostrzyłeś mocno odstają od całej reszty i można by to poprawić jak również zmniejszyć saturację na gwiazdkach ale to już jak kto lubi ;)

 

Świetna fota, gratulacje.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to wersja końcowa. Ciekaw jestem Waszej opinii.

Wybacz że opinia w formie graficznej ale szybciej idzie to przerobić (30 sek) niż opisać.

Po lewej moja sugestia obróbki Twojego zdjęcia (z godz 13.00), a po prawej Twoja wersja po wyrównaniu kanałów.

 

ic.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i fajnie. Każdy pokazał swój gust :D a ja będę niepoprawny technicznie i pozostanę przy wersji którą opisałem jako ostatnią. Dzięki Przemek za zwrócenie uwagi na obszary ostrzenia, to faktycznie niechlujstwo...

Już następny cel jest przygotowany pod piękne HST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie złość się na mnie, bo 100x łatwiej by było nic nie pisać, lub że jest ok. Ale jest bardzo nie-okej, zwłaszcza jak na Ciebie. Te kolory są paskudne, jakieś magenty i zielenie, turkusowy, może i taki był cel polegający na stworzeniu czegoś innego, nowego, ale wygląda to bardzo dziwnie. Doceń szczerą wypowiedź. proszę :)

No daj spokój, dziękuję! To ćwiczenie to nie dla mnie, ja od razu napisałem że to jest do d..y. Ale młody ( niekomiecznie wiekiem ) narybek nie se popatrzy i zdecyduje co mu się podoba :D i w którą stronę nie iść...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie piękne, chcę jednak zapytać z czego wynika zniekształcenie gwiazd w lewym dolnym rogu? Mi czasem również takie efekty się pojawiają przy fotografowaniu z wykorzystaniem obiektywu Canona mocowanego przez adater Geoptik (w momi przypadku zapewne wynika to z nieosiowości zamocowania obiektywu), natomiast Wessela nie podejrzewam o taką przyczynę :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca płaskie pole astrografu Veloce RH200. Referencyjny spot ma na środku pola 3 um, na granicach 8 um - i to się sprawdza jako idealnie płaskie pole dla matrycy 9 um ( np. FF STL 11000). Ale...kamera ATIK ma piksel 3.69 um no i nawet przy mniejszej matrycy to pole nie jest idealne.. Można z tym żyć :D

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.