Skocz do zawartości

WAWA GOTOWA !!


AGA

Rekomendowane odpowiedzi

Grzegorz. Jak sie nazywal ten programik co nam pokazywales na laptopie ?

 

Stellarium to raczej takie planetarium a nie profesionalna mapa nieba jak CDC. Ale w niektórych sytuacjach może byc całkiem pomocna - no i można sobie nasycić wzrok gwiazdami podczas pochmurnych nocy :szczerbaty:

 

stąd sobie mozna ściągnąć:

 

http://www.stellarium.org/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie zapraszam na ten piknik.

Nowe Miasto i podzamcze od 11 do 20 .

Stoisko 97. to

 

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii O/warszawski

 

U nas możesz:

 

- zrobić zdjęcie przez teleskop (i wysłać mailem do domu)

 

- zmierzyć obwód Ziemi starożytną metodą Eratostenesa

 

- zobaczyć przez teleskop Słońce, Księżyc oraz Wenus w dzień.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.polskieradio.pl/bis/piknik/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy planujecie jeszcze taki wypadzik po pelni ? :Beer:

 

Ja bym wyskoczył.

 

Tylko jak reszta? Grzegorz wyklina brak nocy astronomicznych więc nie wiadomo czy będzie jechał. Reszta pewnie sie podepnie.

 

Ja będę jechał na pewno, bo chce wypróbowac UHC albo UB, zależy co kupie. Ale to najwcześniej w przyszły poniedziałek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Chciałbym zaprosić Was do udziału w bardzo ciekawym wydarzeniu, jakim będą DNI TECHNIK SATELITARNYCH.

Impreza organizowana przez Polskie Biuro ds. Przestrzeni Kosmicznej, połączy konferencje, dyskusje i wykłady, otwarte ekspozycje, demonstracje terenowe, wszystko po to, aby dokładnie zobrazować obecne oraz przyszłe zastosowania technik satelitarnych.

 

DNI TECHNIK SATELITARNYCH odbędą się w dniach 21-24 czerwca 2007 (czwartek - niedziela) w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego oraz na terenie sąsiadującego z nią skweru nadwiślańskiego (Skwer "Cubryny").

 

Dla uczestników przygotowaliśmy wiele atrakcji między innymi:

• Symulacja akcji ratowniczej na Wiśle (wykorzystanie nawigacji satelitarnej w działaniach ratowniczych)

• Pokaz zastosowań miniaturowego bezzałogowego samolotu HOB-bit,

• Pokazy wykorzystania odbiorników GPS na pojazdach terenowych ATV (quady),

• Lot stratosferycznym balonem BOBAS 2,

• Lot śmigłowcem,

• Mobilny Robot SCOUT - "Łatwa inspekcja trudnego terenu"

• Ekspozycje prezentujące obecne i przyszłe sposoby wykorzystania technik satelitarnych i technologii kosmicznych, a także osiągnięcia polskich naukowców i konstruktorów w tej dziedzinie

• Prezentacje multimedialne, pokazy 3D, filmy informacyjne, animacje komputerowe, modele i makiety, stanowiska posterowe, specjaliści udzielający odpowiedzi i objaśnień

Więcej informacji o DNIACH TECHIK SATELITARNYCH znajdziecie na: http://www.dnitechnik.kosmos.gov.pl/

 

Zapraszam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jutro o godzinie 13.00 w Bibliotece Uniwerku Warszawskiego przedstawię prezentację o dokonaniach polskich studentów w SSETI. Na dodatek mam zamiar powiedzieć co nieco o wolnych miejscach w tej organizacji (w ramach zachęty). :)

 

Serdecznie zapraszam!

 

Link:

http://www.dnitechnik.kosmos.gov.pl/index....ink=dni_otwarte

 

PS.

Fajnie Muchozol, że będziesz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taka moja krótka relacja z I dnia dni otwartych.

 

 

Mój plan Dni technik satelitarnych miał obejmować jedynie wykład kanarkusa, jednak po krótkim zastanowieniu się pojechałem wcześniej :) I DOBRZE ZROBIŁEM :D

 

Z kolegą dotarliśmy na miejsce chwile przed 12. Po krótkim zwiedzeniu BUWu i odnalezieniu miejsca ekspozycji oraz wykładów, od razu spotkaliśmy kanarkusa, oraz grupkę studentów z politechniki wrocławskiej, którzy zaprojektowali antenę do promu kosmicznego Columbia :) antenę taką można było sobie podotykać i pooglądać, a pan który nas po tej antenie oprowadzał opowiedział nam wszystko co dotyczy jej działania oraz budowy :).

 

Po obejżeniu tego stoiska, które w zasadzie stało "w drzwiach" weszliśmy do pomieszczenia, które było zastawione innymi stoiskami z różnymi ciekawostkami. A było na co popatrzeć.700-kilogramowy robot do przenoszenia nierozbrojonych bomb, cały najeżony kamerami, a obok niego pan za wielkim panelem sterowania, który przypominał grę wideo. Nie wiem czemu pojazd postawiono na czerwonym żwirze, w otoczeniu czerwonych głazów a całość oświetlono czerwonym światłem. Nawet pan który opowiadał o tym wartym 800k zł sprzęcie powiedział iż nikt normalny tej bestii na marsa by nie wysyłał...

 

Obok, stoisko techmexu. Firmy, która ma dostęp do satelity ikonos. Firma ta robi zdjęcia z dokładnością 80cm/px. Z ich usług korzysta np Zumi. Na podstawie 2 zdjęc zrobionych pod różnymi kątami za pomocą okularów z kolorowymi szkłami można było pooglądać sobie wszystko w 3d.

 

kawałek dalej złoto-tytanowy młotek :szczerbaty: który posłuży do wbicia go w głowę komety. Na tym samym stoisku widzimy także antenę, która znajdzie zastosowanie na ISS. jej rozłożenie polega na przpaleniu sznurka... jak stwierdzil człowiek związany z tym stoiskiem, w kosmosie bardzo dużo rzeczy rozwiązuje się na sznurek :)

 

Na następnym stoisku wielki i cięzki montaż paralaktyczny, wyposażony w 4 obiektywy canona L (sumas powie dokładniej za pewne)oraz matryce 2Mpx. Całość warta 100k zł, jednak kolejny egzemplarz kosztowałby już zaledwie 3/4 tej ceny. Każdy z obiektywów fotografuje obszar o szerokości 20st.

 

No i stoisko Student Space Exploration and Technology Initiative (SSETI), gdzie można było zobaczyć tekturowo-butelkowo-dywanowy model satelity ESMO :szczerbaty:

 

No ale, nie po to tam przyszedłem. Przyszedłem na wykłady, które dzisiaj były 3.

 

Pierwszy - "Program edukacyjny Europejskiej Agencji Kosmicznej" prowadzony przez Hugo Maree, prowadzony był w języku angielskim. Hugo mówił ogólnie po co, z kim i dlaczego.

 

Następnie wykład Krzyśka Kanawki :) "Polscy studenci w programach ESA", który opowiadał o programach prowadzonych przez SSETI (EXPRESS, ESEO, ESMO), Zachęcał również do przystąpienia do SSETI i mówił jak tego dokonać

 

Ostatni wykład doc Marka Banaszkiewicza "Dokąd zmierzamy? Przyszłość astronautyki" - który opowiadał o wszystkim co jest w planach ESA i NASA. Jakie technologie należy opanować, by móc się rozwijać.

 

 

Po wykładach kolejna rundka po stoiskach, w między czasie dostałem jakiś zestawik gadżecików sponsorskich, spotkałem Sumasa, Karola Wójcickiego i of kors Kanarkusa :) Myśle że sumas uzupełni relacyjkę o parę zdjęć.

 

Ogólnie jestem pod duużym wrażeniem, stoiska wielce ciekawe, wykłady również. Naprawdę kto nie był niech żałuje!

 

p.s

 

Kanarkus:

TEN satelita...

 

...teraz już chyba będziesz pamiętał :Beer:

Edytowane przez Muchozol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jakoś Krzysiek dał radę przyjechać :szczerbaty:

 

 

Hehe, TEN Kanarkuspomyłkus jeden tym razem przyleciał nie z Gdańska, a z Lądka - Zdrój do Warsiafki.

 

Generalnie, uznaję całą konferencję za średnio udaną. Niestety nie była zbyt rozreklamowana na mieście i dość mało ludzi ją odwiedziło. Ponadto, część dyskusji panelowych o PECS była zwyczajną paplaniną bez konkretów (wyszło niestety na jaw, że uprzejmie nam rządzący nie za bardzo są zorientowani w sprawie).

 

Wyszło również na jaw, jak Polska jest opóźniona w rozwoju kosmicznym w porównaniu np. z Rumunią, która, pomimo skromnych środków, bardzo ambitnie rozwija swój przemysł, myśl techniczną i snuje bardzo dobre plany na przyszłość. Uczmy się od Rumunów!

 

Na wielki plus uznaję to, że każdy przedstawiciel z ESA, wspominając o naszych dokonaniach, wcześniej czy później powiedział SSETI, jako przykład naszego zaangażowania w projekty satelitarne. (A pamiętajmy, że to tylko projekt studencki - przygotowawczy do ewentualnej dalszej poważnej roboty w kosmosie w ramach ESA).

 

Mam zatem nadzieję, że za rok będzie lepiej! :) Naprawdę przydałoby się stworzyć w Polsce choćby kilka firm z zakresu przemysłu kosmicznego, które radziły by sobie i konkurowały z innymi o kontrakty, misje, obsługę i wykonanie. Jest kilka miejsc, swoistych niszy w nauce, inżynierii i technice, gdzie moim zdaniem, mamy bardzo dużo świetnie wykształconych młodych ludzi* , którzy naprawdę mogą coś niezłego zrobić!

 

PS. Dla zainteresowanych - na sąsiednim forum założyłem wątek o SSETI ESEO, czyli studenckim orbiterze Ziemi. Link ---> http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=10081.0

.

 

PS.2! Sumasie! Wreszcie dane mi było Ciebie poznać! Mam nadzieję, że z autem już wszystko w porządku!

 

*Politechnika Wrocławska! przez Ich zespół COMM w ciągu kilku lat przewinęło się ponad 150 osób! Brawa!

Edytowane przez kanarkusmaximus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.