Skocz do zawartości

Miejscówka Brzeście południe od Wrocławia


teha

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystkim Wrocławianom przypominam, że dzisiaj wieczorem warto o 20.53 czasu lokalnego spojrzeć w górę (69 stopni) w kierunku północno-wschodnim (azymyt 54 st.) i zobaczyc flarę satelity Irydium o jasności -8.4 mag - o ile akurat się niebo przejaśni.

Słońce powinno właśnie w tej samej chwili zachodzić za horyzont. Może ktoś by fotkę pstryknął?

 

Prawdę mówiąc, miałem ochotę wybrać sie na górkę koło cmentarza Grabiszyńskiego, żeby nacieszyć się tym widokiem, ale pogoda jakoś nie zachęca.

 

 

Zegarek nastawiony, jak bedzie pogoda to postaram sie zarejstrować zjawisko .

 

Pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jak, kto oglądał?

Bo mnie się bardzo Irydium podobało. Pojawiło się znienacka tam gdzie powinno, całkiem spore było, leciało dość szybko przez kilkanaście sekund, aż za chmurą się schowało, która na szczęście raczyła trochę się wcześniej odsunąć.

I wiecie co - jak pomyślę, ile takich satelitów szpiegowskich dookoła lata i jakie one mają przyrządy optyczne na pokładzie, to chyba sobie w końcu żaluzje założę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ejże, Iridium to żadne szpiegi :) To są satelity od telefonii komórkowej. A ze szpiegoskich to polecam sputniki z serii Lacrosse. To wielkie amerykańskie kombajny (wielkości autobusu) nafaszerowane teleskopami, radarami i Bóg wie czym jeszcze. Kosztują po parę mld$ sztuka. Niestety nie błyskają, po prostu sobie lecą z jasnością rzędu 3mag. Warto też zapolować na układy NOSS. Też osiągają 3 mag w porywach, ale za to latają w trójkątach. Służa do śledzenia okrętów na oceanach za pomocą interferometrii radiowej, stąd te trójkąty. Jest to widok jedyny w swoim rodzaju!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ejże, Iridium to żadne szpiegi :)

 

No wiem przecież, to był taki przeskok myślowy. I chyba nie od komórkowej, tylko od satelitarnej telefonii właśnie, fakt, że robią połączone aparaty komórkowe z Irydium, ale to tylko dla wygody użytkowników.

Pamiętam jak je wystrzeliwano kilka lat temu, a potem wszystkie gazety pisały, że projekt splajtował i satelity będą spadać do morza jak gruszki. No ale jakoś przeżyły i działają.

 

A taką formację (zapewne) NOSS-ów, tyle że w wersji dwusputnikowej to kiedyś widzieliśmy podczas nocnych obserwacji pod Wrocławiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B) Witam

A propo czy Panom nie pomyliły się miasta bo jak widzę to mamy Kraków i n/n miasto.

Też mam dosyć takiej pogody ale jak widać wedle wszystkich prognoz to w przyszłym tygodniu ma być coraz lepiej .

Miejmy nadzieję ,że tak będzie !.

 

:helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wie ktoś może czy we Wrocławiu znajduje się sklep ze sprzętem optycznym. Przypuszczam, że sklepu wyłącznie z astro sprzętem nie ma ale czy w, którymś fotograficznym można kupić akcesoria (okulary, filtry). Nie chcę rzeczy za 50 czy 100zł zamawiać przez Internet, bo transport za drogi by wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś może czy we Wrocławiu znajduje się sklep ze sprzętem optycznym. Przypuszczam, że sklepu wyłącznie z astro sprzętem nie ma ale czy w, którymś fotograficznym można kupić akcesoria (okulary, filtry). Nie chcę rzeczy za 50 czy 100zł zamawiać przez Internet, bo transport za drogi by wyjdzie.

 

Cóż, z mojego doświadczenia wynika, że nie ma żadnego konkretnego punktu, gdzie mógłbyś takie rzeczy nabyć we Wrocławiu. Być może inni użytkownicy wiedzą coś więcej, ale poza MediaMarkt na Bielanach nic innego nie widziałem, ale może się mylę...?

Pozdrawiam i do zo :unsure: baczenia

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że dosyć często Wrocławianie jeżdżą do Warszawy (no i Krakowa) - jeśli dasz cynk wcześniej, to mogę Ci coś z DO przywieźć.

Poza tym, koszty przesyłki spadły do 10 PLN (priorytet polecony za drobiazg), więc nie podraża to zakupu drastycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o jaki asortyment Ci chodzi, ale odradzam zakupy tego rodzaju w hipermarketach. Warto skorzystać - że tak powiem, by mnie nie posądzono o kryptoreklamę - z tych punktów, które są wymienione na naszym forum w dziale Sprzęt astronomiczny - producenci i importerzy. Koszty przesyłki to dzisiaj faktycznie zaledwie kilka złotych.

UDANYCH ZAKUPÓW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jako, zę cała Polska od 2 tygodni ma dobre niebo tylko we Wrocławiu cały czas pada, dzisiaj w nagrodę za cierpliwość będzie na pewno świetna pogoda także dla nas.

Księzyc zachodzi o wpół do dwunastej.

Mam zamiar skierować się na Jordanów - tak do 2:00. Zabieram Taurusa.

 

Chętni zgłaszać się. Kontakt w stopce. Służę transportem w razie czego.

 

!ciemnego nieba!

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, dziś niestety nie da rady, obowiązki gonią. Najwyżej wyjrzę sobie za okno zobaczyć przelot ISS, ok 22.33 powinien się pojawić niedaleko Księżyca i lecieć przez Pannę, Wagę i Wężownika, jasność ok. 0 mag.

Powodzenia!

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, dziś niestety nie da rady, obowiązki gonią. Najwyżej wyjrzę sobie za okno zobaczyć przelot ISS, ok 22.33 powinien się pojawić niedaleko Księżyca i lecieć przez Pannę, Wagę i Wężownika, jasność ok. 0 mag.

Powodzenia!

 

mie też :(, a szkoda, bo jakieś okulary miałem do przetestowania ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezłą noc obserwacyjno - fotograficzną spędziłem w gronie z Dave i Grześkiem (Wojo) . Nawet w mieście było fajnie widać M-51 ,M-57 i Cirrusa w Łabędziu ,oczywiście w 60-tce bo do refraktorów podpiete mieliśmy kamerki . Dave wreszcie uruchomił swoją "Losmandię" i w zestawie z moim 80ED i MX-7C zrobił pierwsze foty z miasta .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.