Skocz do zawartości

Alternatywa dla Sky-Watcher Star Adventurer


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam sie nad zakupem w/w montazu. Chcialbym powiesic na nim Canona 50D i obiektyw max 100mm, ale czesciej ok 50mm

Czy na rynku jest jakas alternatywa dla tego wynalazku?

Zalezy mi aby nie bylo ograniczenia w czasie naswietlania typu Astrotrac.

 

Czy ewentualnie EQ3-2 z napedem bedzie odpowiednim konkurentem dla niego?

Widzialem akcje MateuszaW budowy relayboxow pozwalajacych sterowac nim chociazby z PHD.

Czy przypadkiem jednak EQ3-2 nie jest za duzy na moje potrzeby?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popełniłem raz fotkę ze 100mm na iOptrona SkyTracker.

http://astropolis.pl/topic/45369-co-tam-panie-w-jadrze-slychac/

 

W kategoriach mobilności to raczej zwycięzca bo mały i do 100mm spokojnie da radę. Ma dobrą lunetkę biegunową więc ustawienie polarnej jest miłe, łatwe i przyjemne. Mimo dobrych doświadczeń z tym montażem kupiłem SWSA bo wydaje się, że oferuje nieco więcej. Przyjmie większy zestaw ma jakieś opcje do timelapsów (nie korzystałem nigdy).

IMHO:

Jeśli kryterium wyboru małego montażu to np. pojemność wakacyjnej walizki (szczególnie przy podróży lotniczej) to iOptron.

Jeśli aż tak małe nie musi być, to jednak SWSA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Star Adventurer ma chyba podobne parametry do EQ3-2 ale w kategorii wagowej to już zupełnie inna liga. SA pakujesz ze statywem do plecaka , jest bardzo mobilny . Tym bardziej do obiektywyu 50 mm i canona nie potrzebujesz komputera , dużego akumulatora . Możesz go zabrać w góry czy na urlop do walizki . EQ3-2 to już nie jest sprzęt plecakowy.

Nie wiem czym ma być dla ciebie ten zestaw . Jeśli chcesz go wozić samochodem sterować laptopem itd , to mija się z celem zakup czegokolwiek jeśli masz NEQ-6.

Aternatywa dla SA jest Vixen Polarie ale wg. mnie wymaga przeróbki aby lunetkę biegunową można było zamontować niezależnie od głowicy z aparatem.

Edytowane przez gryf188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi przyszło na myśl ,co do mobilności zestawów wyjazdowych . Jeśli jest dla konkretnego modelu canona dostępny Magic Lantern to warto zainstalować , odpada jeden dodatkowy element . sam korzystam z tego oprogramowania i powiem że spisuje się bardzo dobrze . Programujesz długośc klatki , opóźnienie wyzwolenia migawki i inne parametry bezpośrednio z aparatu , bez dodatkowych kabelków .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loki, a mierzyłeś PE tego iOptrona? Z tego co słyszałem Star Adventuer ma +/- 15 sekund czyli przyzwoicie.

Zależy mi na opiniach bo też się zastanawiam nad zmontowaniem lekkiego wyjazdowego setupu żeby do walizki lotniczej wszedł.

 

Nie mierzyłem. Jeśli dobrze pamiętam, to skala 6D + 100mm to ok. 13 arcsec/pixel, fotka wyszła więc coś w okolicach tego iOptron powinien oferować. Może Maciek (Wessel) coś podpowie, to jego montaż, Maciek był tak uprzejmy, że wypożyczył mi go na wyjazd do Portugalii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzenie PE dla 50mm mija się z celem. A w temacie użytkuje IOptrona

Wyniki mnie zadowalają:

http://astropolis.pl/topic/54313-magia-letniego-trojkata/

http://astropolis.pl/topic/54091-srodek-mlecznej-samo-geste/

 

 

Porywałem się też i z 135mm ale krótkie klatki, też nie było źle.

 

SWSA - zakłądam że ciut lepiej w trakingu i większe obciążenie łyknie.

 

Jak zawsze nikt nie da gwarancji że każda sztuka jest taka sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzenie PE dla 50mm mija się z celem. A w temacie użytkuje IOptrona

Wyniki mnie zadowalają:

http://astropolis.pl/topic/54313-magia-letniego-trojkata/

http://astropolis.pl/topic/54091-srodek-mlecznej-samo-geste/

 

 

Porywałem się też i z 135mm ale krótkie klatki, też nie było źle.

 

SWSA - zakłądam że ciut lepiej w trakingu i większe obciążenie łyknie.

 

Jak zawsze nikt nie da gwarancji że każda sztuka jest taka sama.

 

Marzy mi się właśnie focenie tele 135mm. Dla 50mm wiem, że nie powinno być problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założenie jest takie aby nie przesadzić ze skala. Chcę mieć uzysk klatek 100%.

 

W planach było posadzenie Canona na pręt przeciwwagi, ale jest to zbyt problematyczne. 2urzadzenia na jednym montażu.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne Star Tracker - ma przewage nad Vixenem bo posiada lunetkę oraz klin paralaktyczny w zestawie ale Star Adventurer od SW ma również zintegrowaną lunetkę biegunową oraz klin i co ważne - nic nie wystaje :)

 

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że pisałeś że nie chcesz Astrotrac-a ale bawiłeś się nim? Jeśli nie to pożycz od kogoś i przetestuj, to przewijanie nie jest tak upierdliwe jak się wydaje a dokładność prowadzenia dużo lepsza. Oczywiście SWSA wydaje się naprawdę fajną propozycją - zwłaszcza, że też ma możliwość guidowania. Jeśli nie planujesz wieszania czegoś cięższego to chyba jest najlepszym rozwiązaniem.

Ja osobiście wolę Astrotraca pomimo konieczności przewijania ze względu na jego udźwig (w Bieszczadach robiliśmy 2 minutowe klatki refraktorem 80mm z QHY8 bez guidingu - a to nie był szczyt jego możliwości) więc dla mnie jest bardziej uniwersalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja osobiście wolę Astrotraca pomimo konieczności przewijania ze względu na jego udźwig (w Bieszczadach robiliśmy 2 minutowe klatki refraktorem 80mm z QHY8 bez guidingu - a to nie był szczyt jego możliwości) więc dla mnie jest bardziej uniwersalny.

...refraktorem 80 mm ale z jaką ogniskową?

 

Ile to wszystko ważyło co wisiało na Astrotracu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrotrac ma nieprawdopodobną nośność , ale również cena jest niemała . SWA w tej chwili to najtańsze , kompletne , rozwiązanie do szerokich kadrów . Chociaż z zaskoczeniem odnotowałem podwyżkę swa na teleskopach.

Edytowane przez Maro21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.