Skocz do zawartości

M31 i reszta towarzystwa


TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Paweł, spory szum i mały kontrast. A co to za parametr 3000 pix?

 

Maciek,

 

Zmniejszyłem oryginalną fotkę do 3000 pix, czyli 3000x2000. Co do kontrastu, to nie chciałem ciągnąć dalej, bo środek się przepalał. Pewnie trzeba dopalić krótkie ekspozycje i wymienić środek ? Chciałem, żeby było miękko i delikatnie ;) Przyznaję, że u siebie nie widzę tego szumu. Popracuje jeszcze nad tym materiałem :)

 

Pozdr

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie odwracaj. Jest skadrowana tak jak moja. Środek też przepaliłeś, jak ja :) Ale to dobrze. Nie martw się tym. Raz na jakiś czas trzeba strzelić sobie M31. Szkoda raz a dobrze. W tym wypadku lepiej parę razy, bo za każdym kolejnym łezka w oku. Uwielbiam tę Galaktykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, galaktyka masywna i bardzo naturalna. Zawsze można podkręcić ciemne struktury i ziarnistość oraz kontrast pomiędzy ramionami a tłem, to nie problem.

Mi się podoba taka naturalna i myślę, że dobry nie przesadzony kolor doda jej uroku.

Tak trzymaj!

p.s. Gwiazdki faktycznie szpileczki !!!!!!!

Gratulki,

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nosz kurde, czy na tej optyce jest aż taka różnica w ostrości? Masz gwiazdki ze dwa razy mniejsze, niż ja...

Różnica w optyce jest na pewno. Do tego dochodzi sztywność poszczególnych elementów. Dalej ja smażę na matrycy 4000 pix i robie resize w dół, no i na koniec oczywiście w obróbce tez zmniejszam gwiazdki :) Wszystko razem daje niezły efekt.

 

Dla mnie, wiecznie początkującego w astrofoto naprwdę super. A z jakiej miejsówki to paliłeś?

Piotr, na wiosce, ok 20 km na pn. od Krakowa.

 

Bardzo dobre. Pytanie, czy faktycznie potrzebowałeś świecić luminancję po 20 min na klatkę?

Adam, klatki po 15 min. Próbowałem wcześniej 10 min, ale mam wrażenie ze dużo więcej sygnału było w 15 min.

 

Pozdr

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz zejść do 120 sekund śmiało w centrum. Jak chcesz to ci powiem jak podkręcić czułość STL 11000 bez utraty jakości obrazka :)

Maciek,

 

Ty mnie nie pytaj czy chcę, tylko powiedz jak :)

 

Ps. Odwróciłem fotki o 180*. Dzięki Naski, dobra uwaga ! Mam nadzieję, że Piotrek się nie pogniewa ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Naniosłem jeszcze obiekty DS na zdjęcie za pomocą programu AFA autorstwa Piotra Brycha. Wersja "podrasowana" i w pełnej rozdzielczości. Swoją drogą tu widać niedoskonałości optyczne i prowadzenia :)

 

Poza skatalogowanymi galaktykami PGC jest jeszcze sporo innych galaktyk, których można dopatrzeć się na zdjęciu. Mnie osobiście spodobały się 3 kuliste obiekty mgławicowe, które również oznaczyłem na fotce.

Swoją drogą przyznaje, że liczba gromad kulistych w M31 zaskakuje jak się patrzy na Atlas Roberta Gendlera.

http://dvaa.org/AData/M31GC.html

 

Znalazłem też bardzo fajne opracowanie tego tematu przez kolegę Aliena:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3166-gromady-kuliste-galaktyki-andromedy/

 

 

Pozdrawiam

Paweł

siatkam31-forum obiekty nn.jpg

Edytowane przez TUR
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.