Skocz do zawartości

TRAPEZIUM, czyli słów kilka o sercu Mgławicy Oriona


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

To jest chyba właściwe miejsce na moje pytanie do fachowców od Trapezu:

Jakie minimalne powiększenie i apertura umożliwi mi dostrzeżenie składników E i F?

W dniu 7.12.2016 o 14:11, Gość Bellatrix napisał(a):

S-W 130/900

Mam pytanie do Szanownej Bellatrix, jakiego powiększenia używasz do obserwacji Trapezu?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Swiss napisał(a):

To jest chyba właściwe miejsce na moje pytanie do fachowców od Trapezu:

Jakie minimalne powiększenie i apertura umożliwi mi dostrzeżenie składników E i F?

Raczej ciemne niebo jest potrzebne...

ScreenShot2012-09-17at13_56_32.png.ab9132034388cac48b4dfddaefb17b4c.png

Teoretycznie to i 80mm a nawet mniej by wystarczylo.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JSC napisał(a):

Raczej ciemne niebo jest potrzebne...

(...)

 

Albo apertura...

 

Jak tylko seeing pozwala, to składniki E i F są łatwo widoczne w 12" na podmiejskim niebie ~ 20 mag/arcsec2.

Dominującym przeszkadzaczem jest jasne tło samej mgławicy, nawet w powiększeniach ponad 400.

Natomiast nigdy nie udało mi się zobaczyć żadnego siódmego składnika, mimo że wiele razy próbowałem.

Stellarium pokazuje mi, że G i H1 mają około 13 mag, sporo jaśniej niż mapka wyżej, więc może sprawa nie jest beznadziejna.

 

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, sidiouss napisał(a):

Obawiam się, że Adela się ewakuowała jakiś czas temu z forum, powróciła potem pod nowym nickiem Thymo, ale niedawno znów usunęła konto... Może jeszcze kiedyś powróci ;) 

 

Trochę inaczej. Adela zmieniła nick z Bellatrix na Thymo, usunęła konto i później założyła nowe, które nadal istnieje:

https://astropolis.pl/profile/37449-bellatrix/

W ubiegłym roku urodziła synka, więc czasu na forumy brak ;)

 

 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Paether napisał(a):

 

Trochę inaczej. Adela zmieniła nick z Bellatrix na Thymo, usunęła konto i później założyła nowe, które nadal istnieje:

https://astropolis.pl/profile/37449-bellatrix/

W ubiegłym roku urodziła synka, więc czasu na forumy brak ;)

 

 

Tak czułem, że będziesz wiedział na najlepiej :D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składowe E i F są trudne do zaobserwowania. Mam teleskop newton 13 cm i przy powiększeniu 90x nie widziałam ich. Jedynie ten główny , że tak powiem "zarys" gromady. Ale może przy bardzo dobrze skolimowanym sprzęcie i np. podczas mrozu, jak powietrze będzie taki krystaliczne, to nie zawadzi sprawdzić. One są bardzo blisko jaśniejszych gwiazd układu i po prostu giną w ich świetle. 

  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Końcem października 2023 byłem na obserwacjach planet z Szymonem i Piotrkiem ( @Szymon Szozda , @Piotrek K. ) w Parku Tysiąclecia w Krakowie. Pod koniec, spojrzeliśmy właśnie na Trapez, to był pierwszy raz gdy ktoś pokazał mi składniki E i F. Były ledwo dostrzegalne przez ED120 z nasadką bino i powiększeniem 130x, i ciut lepiej widoczne w Newtonie 254/1200, też w dużym powiększeniu.

 

Widok w Edku odpowiadał widokowi tak jakby w „lornecie 130x80”. Skoro przez takie coś były dostrzegalne z miasta i na niepełnej wysokości, to lekko mogę stwierdzić, że pod ciemnym niebem będą do wyłuskania w małych refraktorach ED80 lub nawet w ED72, też w powiększeniu około 130x. 

 

Co nie zmienia faktu że są trudne do zaobserwowania.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam, ze skladnik E, mimo iż jest ciemniejszą gwiazdką, jest wyrażnie łatwiej dostrzegalny, i warto na niego zapolować w pierwszej kolejności. Z miasta widzialem oba skladniki na zaświetlonym niebie w makach 127, 150 i 180. Przy najbliższej okazji spróbuję refraktorem 102/714 - może się uda. Na wsi na pewno widzielismy te skladniki w edku 100 f/9. W mniejszych teleskopach nie próbowałem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.01.2024 o 19:55, Swiss napisał(a):

...dziękuję. Spróbuję na E i F zapolować APM 100/45ED + Ethosy 3.7

Obserwacje 29.01.2024 godzina 19:30-20:30, powiększenie 150X

Hmmm, składniki a,b,c,d widoczne idealnie. 

Niestety e i f niewidoczne. 

Znowu zaczynam myśleć o kupnie Newtona 10-12 cali.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowalem przed chwilą z balkonu w Krakowie teleskopem TS 102/714 ED. Warunki takie sobie, bez tragedii, bez szału. Z okularem 5 mm (143x) E wsyskakiwał dosc często, F zaledwie dwa razy zamajaczył. Oczywiscie wszystko zerkaniem. Przy lepszych warunkach byloby pewnie łatwiej, ale mimo wszystko to dość wymagająca obserwacja. Ale chyba można uznać że 100 mm z miasta się jakoś da :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacje 29.01.2024 godzina 22:30-23:30, powiększenie 70X

już uzupełniam: seeing dzisiaj średni (Platon jest jednolicie szary)

Założyłem Ethosy 8 mm i obraz jest przyjemniejszy. Nie widać nadal składnika e i f, ale czuję że przy bdb seeingu uda mi się upolować przynajmniej e.

Ciekawe, że składnik b świeci mi również na niebiesko-granatowo jak pisała Bellatrix.

Kolor skojarzył mi  się z Neonem Zodiak:-) Nie wiem dlaczego.

 

24224604-wyremontowany-pawilon-zodiak-w-warszawie.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.