Skocz do zawartości

Startuje POLSKI APOD


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Może dlatego, że ekspert powinien znać podstawowe zasady obróbki, może powinien zrobić i opublikować pewna ilość zdjęć, itd.

 

Niekoniecznie ;) Wszystko zależy od tego, jakie zostaną określone kryteria wyboru ekspertów. Ekspertem może być np. artysta plastyk, malarz, fotograf, który w gronie ekspertów może np. odpowiadać za ocenę walorów artystycznych zdjęcia :D

Co chcesz tam oceniać? Warsztat? Wartość artystyczną? A może naukową? Wtedy warto zaangażować jakiegoś znanego astronoma. ipt.

Ja tak czy owak chętnie zobaczę, jakie zdjęcia polski APOD poleca, bo będzie to czyjaś subiektywna propozycja, którą niezależnie, czy się z nią zgadzam, czy nie warto poznać :)

Powodzenia!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dlatego, że ekspert powinien znać podstawowe zasady obróbki, może powinien zrobić i opublikować pewna ilość zdjęć, itd.

Dzięki już coś więcej ale nadal zagadkowo;)

 

Wiesz. Ja nowy jestem - rozglądam się tutaj dopiero itp...

I takie wpisy jak Twój mnie zaciekawił. O co kaman.....

 

Wiesz nie znam Was tutaj (no poza kilkoma osobami z Radomia) - Niestety też na zloty póki co nie dam rady z Wami pojechać - więc swoją opinię o forumowiczach kształtuję sobie poprzez przeczytane tutaj wpisy.

 

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając wątki na tym forum dotyczące APODa widzę często negatywne komentarze typu: "... zdecydowanie przeprocesowane", "....faktycznie bez szału", "obiekt zacny ale obróbka słaba" itp. Każdy z tych piszących ma pewnie rację ale czy przeciętny widz APODa zwróci na to uwagę. Myślę że nie. Będzie oczekiwał pięknego zdjęcia. Jeżeli robicie PAPODa dla siebie (astrofotografów) to będziecie zwracać dużą uwagę do obróbki i żeby np gwiazdy czy tło było takie jak ma być. Tak jak to jest w przypadku EAPODa.

Konkurs AstroWizja pokazał że każdy widzi piękno astrofotografii trochu inaczej i inaczej podchodzi do tematu obróbki. Dla mnie wybór pięciu zdjęć był bardzo trudny, bo nie znam się na astrofotografii prawie w ogóle a zdjęcia wybierałem według własnego odczucia, które mi się bardziej podoba, które ma ładniejszy kolor itp. Jeśli dla takich ludzi robicie PAPODA jak ja, to miejcie na uwadze to. że nie zauważę że zdjęcie jest przeprocesowane czy źle odszumione. No chyba że szum będzie widoczny na pierwszy rzut oka :P

P.S. Mnie się bardziej podobają APODy niż EAPODY :P

 

 

Edytowane przez jakub880
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Konkurs AstroWizja pokazał że każdy widzi piękno astrofotografii trochu inaczej i inaczej podchodzi do tematu obróbki.

 

Pewnie masz poniekąd rację ale ja swoje wrzuciłem do konkursu - choć nie byłem z niego zadowolony (bo podejrzałem na stronie Pav1007 ten obiekt jak wygląda u Niego) - po prostu za słaby warsztat:)

a oczami wyobraźni swoje zdjęcie widziałem trochę inaczej aniżeli mi wyszło w praktyce hehe

Edytowane przez RomekAstrobaza
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając wątki na tym forum dotyczące APODa widzę często negatywne komentarze typu: "... zdecydowanie przeprocesowane", "....faktycznie bez szału", "obiekt zacny ale obróbka słaba" itp. Każdy z tych piszących ma pewnie rację ale czy przeciętny widz APODa zwróci na to uwagę. Myślę że nie. Będzie oczekiwał pięknego zdjęcia. Jeżeli robicie PAPODa dla siebie (astrofotografów) to będziecie zwracać dużą uwagę do obróbki i żeby np gwiazdy czy tło było takie jak ma być. Tak jak to jest w przypadku EAPODa.

Konkurs AstroWizja pokazał że każdy widzi piękno astrofotografii trochu inaczej i inaczej podchodzi do tematu obróbki. Dla mnie wybór pięciu zdjęć był bardzo trudny, bo nie znam się na astrofotografii prawie w ogóle a zdjęcia wybierałem według własnego odczucia, które mi się bardziej podoba, które ma ładniejszy kolor itp. Jeśli dla takich ludzi robicie PAPODA jak ja, to miejcie na uwadze to. że nie zauważę że zdjęcie jest przeprocesowane czy źle odszumione. No chyba że szum będzie widoczny na pierwszy rzut oka :P

P.S. Mnie się bardziej podobają APODy niż EAPODY :P

 

 

 

Sporo w tym racji. I tutaj należałoby sobie odpowiedzieć po co i dla kogo :) Czyli należy poznać target group i czy będzie z tego S jak Satisfaction ;)

Żeby było S powinno się pojawić A jak Action ;) w tym wypadku realizowana przez ekspertów. Skoro ekspertem ma być wodolejca, to .......... jaka jest wartość całości ? Czysto iluzoryczna :D

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są koledzy zaproszeni przeze mnie do współpracy

 

Za chwile przyjdzie komuś do głowy zarzucić "kolesiostwo" ;)

 

Co do składu "ekspertów". Nie znam kompletnie astrofotograficznych dokonań, umiejętności i doświadczenia dwójki z nich. Czy mam z tym problem? Niespecjalnie. Może ja mam jakieś braki w rozeznaniu, może potrzebni są też ludzie o nieco innej charakterystyce (o tym pisałem wcześniej).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz weźmiemy Cię w obroty i wyleczymy ;)

 

Ktoś jeszcze podobnie uważa? ^_^

 

W pewnym sensie ja tak uważam :) Tzn. sądzę, że jest miejsce na to, co robi APOD - czyli gdzie astrofotografia nie jest wbrew pozorom najważniejsza, a sam kontekst, w otoczeniu którego publikowane jest zdjęcie. Oni popularyzują astronomię, a nie astrofotografię. Myślę, że to dosyć istotne.

 

Dlatego nigdy nie miałem problemu z jakością zdjęć tam publikowanych.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie dwóch Polaków tam trzy... APODy ^_^

 

ale teraz dopiero widać jak ambitne zadanie postawił przed sobą wessel.

twórcy oryginalnego APODa nikogo nie pytali, nikogo nie prosili, tylko tak po prostu zaczęli sobie wrzucać zdjęcia jakie im sie podobają.

tak jest najłatwiej :D co innego próbować pogodzić rodzimych fotografów...

 

PS. zwracam uwagę założyciela strony na to, że jak widać z tego wątku i wypowiedzi wielu osób, strona nazywa się PAPOD lub PLAPOD, czasem polski APOD, lecz nigdy Polish APOD. nie ja wymyśliłem że tak jest, tak po prostu jest bo było to nieuniknione. więc może jednak użyć domeny zgodnej z nazwą strony?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie liczy się samo promowanie astrofotografii. Wątpię, żeby jury promowało słabe zdjęcia. Ważne, że jest taka inicjatywa, a my powinniśmy pomóc ją ulepszyć :) A co do jakości prac "wyjdzie w praniu" Ale też myślę, że ciężko będzie z dostępem do nowego zdjęcia codziennie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.