Skocz do zawartości

Próbne strzały i nie tylko - Winter


Gość Winter

Rekomendowane odpowiedzi

22 godziny temu, Winter napisał:

@Krzychoo226Zastanawiam się dlaczego te gwiazdy są takie wielkie ?  

Palisz w L, a gwiazdki są jasne?  Do tego montaż i seeing dokładają swoje. 

 

O ile ustawiasz ostrość autofocusem, to już nic na to nie poradzisz. Tak jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Winter napisał:

Jak to jest rozwiązane w innych wyciągach ? Jest jakaś przejściówką nakręcana na nagwintowany wyciąg by móc do niej przykręcić korektor ?

W moim wyciągu jest gwint M63, MPCC ma M48, podobnie jak OAG. Jako że na mój gust 3 gwinty w jednej złączce to za mało, to dołożyłem jeszcze M58 gdzie nakręcana jest tulejka wprowadzająca w wyciąg :)

fokuser - MPCC - M48.PDF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ostatnio miałem problemy z pojechanymi gwiazdkami na wszystkich klatkach, a problem zaczął się już przy IC5070. Problem przybierał na sile z biegiem czasu, a nie wiedziałem dlaczego.
 Montaż nie miał luzów, polarną zacząłem ustawiać Sharpcapem i problem się nasilał !  @Piotr4d zasugerował zmianę guidingu z Maxima na PHD i o dziwo wszystko działa tak jak należy na ustawieniach domyślnych. Nic Maximowi nie zrobiłem, więc nie wiem skąd takie te problemy. Przy okazji sesji z PHD zrobiłem zrzut wykresu do oceny. Może coś z tego da się wywnioskować ? Montaż EQ6, guiding ASI120MC, lunetka 60/210, teleskop główny : ED80, koło filtrowe, Atik 428. Zaznaczam, że występowała bardzo wysoka wilgotność, gwiazdki były puchate, warunki dla mnie trudne.

gde.thumb.png.78b2dc60e8377b83dc831d2c9e547f35.png

 

Pierwsza dla testu poszła M27, 1000s, -10C.
m27-1000s.thumb.jpg.a8d8a58bb94a4a07b1dd6a6a1b06b995.jpg

Później odpaliłem sesję z IC1795, stack 18x1000s, -10st C.
IC-1795.thumb.jpg.e9c7a5b48cb6b1ea848a4c59def206d7.jpg

Jednak około 8 klatek w środku sesji wyszło takich - nie wiem czy kable się zahaczyły o coś czy PHD stracił gwiazdkę ? 
pojechane.thumb.jpg.fda326b92666726289d517811017953c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Winter napisał:

Ostatnio miałem problemy z pojechanymi gwiazdkami na wszystkich klatkach, a problem zaczął się już przy IC5070. Problem przybierał na sile z biegiem czasu, a nie wiedziałem dlaczego.
 Montaż nie miał luzów, polarną zacząłem ustawiać Sharpcapem i problem się nasilał !  @Piotr4d zasugerował zmianę guidingu z Maxima na PHD i o dziwo wszystko działa tak jak należy na ustawieniach domyślnych. Nic Maximowi nie zrobiłem, więc nie wiem skąd takie te problemy. Przy okazji sesji z PHD zrobiłem zrzut wykresu do oceny. Może coś z tego da się wywnioskować ? Montaż EQ6, guiding ASI120MC, lunetka 60/210, teleskop główny : ED80, koło filtrowe, Atik 428. Zaznaczam, że występowała bardzo wysoka wilgotność, gwiazdki były puchate, warunki dla mnie trudne.

gde.thumb.png.78b2dc60e8377b83dc831d2c9e547f35.png

 

Pierwsza dla testu poszła M27, 1000s, -10C.
m27-1000s.thumb.jpg.a8d8a58bb94a4a07b1dd6a6a1b06b995.jpg

Później odpaliłem sesję z IC1795, stack 18x1000s, -10st C.
IC-1795.thumb.jpg.e9c7a5b48cb6b1ea848a4c59def206d7.jpg

Jednak około 8 klatek w środku sesji wyszło takich - nie wiem czy kable się zahaczyły o coś czy PHD stracił gwiazdkę ? 
pojechane.thumb.jpg.fda326b92666726289d517811017953c.jpg

Jeżeli to te same warunki z którymi sam się zmagam od 2, 3 dni to PHD2 mógł stracić gwiazdę i przestać guidować. Wybieraj raczej jaśniejsze gwiazdki, takie są pewniejsze.

 

P.S. pal po 300sek, na tej matrycy nie musisz dawać takich czasów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Piotr4d napisał:

Ok, tylko że PHD nie wie kiedy Maxim robi ekspozycje.

Tak jak napisałem w swoim poście - zostawiłem wszystko na ustawieniach domyślnych i nie wchodziłem w szczegóły. Zależało mi na tym, aby wyeliminować pojechane gwiazdki i okazało się że to guiding. Teraz mogę drążyć temat, a więc Piotrze powiedz mi jak to skoordynować :P

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ditherin nie musi być wykonywany co każdą klatkę. Jeśli sekwencję np. 30 klatek luminancji podzielisz na trzy grupy Light po 10 klatek, a skrypt dasz tylko w jednej grupie, to dither będzie wykonywany tylko w tej grupie, czyli co trzecię klatkę. Można dzięki temu zaoszczędzić trochę czasu,  a korzyści i efekt będą równie dobre jak w przypadku ditheringu co każda klatkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzisiaj w nocy testowałem focuser od Jolo i kamerkę ASI120mini do guidingu. Było trochę problemów bo pierwsze uruchomienie. SGpro nie chciał wyostrzyć jak należy, PHD2 zgłupiał w pewnym momencie i dawał różne obrazy z kamerki (normalny i dużo ciemniejszy z 2-3 gwiazdami) co psuło guiding, a do tego wiatr i mróz mocno zniechęcał. W końcu zrestartowałem laptopa i o dziwo pomogło odpalić guiding poprawnie, ale sesję i ostrzenie zrobiłem w maximie. Maxim wyostrzył na ustawieniach domyślnych prawie idealnie :icon_twisted:
Bez klatek kalibracyjnych.
ED80, Atik 428M, Ha 30x300. Docelowo HaLRGB.


PNG lepiej wygląda niż JPG, ale nie można dodawać.
434.thumb.jpg.a058d76c67fe9ffec3c3b9f63abaa2b8.jpg

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam pytanie odnośnie wykonania piera w moim planowanym obserwatoriu. Czy taka konstrukcja się "sprawdzi" do EQ6 i newtona 200/1000? Wkopałbym dołek 70x50x50, zalał betonem i wstawił pręty gwintowane do przykręcenia piera. Można taki kupić np tutaj : https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7927_Altair-Skyshed-Observatory-Pier---32--heigh--8--diameter.html
Ten pier ma wysokość około 1m, więc mógłbym z pół metra nad ziemię przedłużyć betonową podstawę.
010-Andy-Pier-IMG_1787-650w-01.jpg.714ed8815d41f14fa1394f8dc1a8f1c6.jpg

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kudi145 napisał:

Dziękuję Rafał za wskazówkę. Oczywiście kupię polski produkt.  Raczej jestem przekonany co do tego rozwiązania ale poczekam bo może są jakieś "ale" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszeczkę zrewidowałem pogląd na sprawę. Będzie wykop w ziemi ze stopą fundamentową. Na stopie będzie fundament ok. 35x35cm wystający około 15 cm na poziom gruntu, aby znajdował się na poziomie podłogi obserwatorium. W fundamencie będą zatopione 4 marki z pręta gwintowanego fi 16 do przykręcenia podstawy piera oraz proste zbrojenie. Pier samoróbka wykonany będzie z rury stalowej dł. ok. 1,2m i grubośći ścianki min. 5mm zakończony zestawem z adapterem pod EQ6 jak na zdjęciu wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Tayson napisał:

lepiej tak zrobic top piera, aby nie byl szerszy niz pier. to ogranicza przy flipach.

jakbys byl zainteresowany to mam na zbyciu toppiera przykrecanego na rure - srednica rury chyba 180mm.

wykonanie Astrokrak.

Podeślij foty i cenę na PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Kontynuuję zbieranie materiału, choć zbieranie luminancji z tak zaświetlonego miejsca trochę mija się z celem.
Mimo wszystko :
L - 35x300s, bez klatek kalibracyjnych, histogram i krzywe
ED80, Atik 428.

m65.thumb.jpg.6b0128c2f0f8f198620f7f14d31344b4.jpg

Miejscówka :

93986171_537257243648583_6784918369029062656_n.thumb.jpg.f28a06bc9affadc401b3ca3961286c1a.jpg

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Piotr4d napisał:

Lampy fajne, ale ten triplet słabiutki :emotion-5:

Gdybym zbierał materiał z Dąbrowy to L już bym uznał za zakończony, a dzisiaj tylko kolor i koniec. A tak to zbieram sobie L, może kiedyś dozbieram L pod lepszym niebem, ale nie wiem jak to jest gdy łączy się materiały zbierane pod beznadziejnym i dobrym niebem ? Chyba nie powinno być problemu przy zachowaniu czasów i temperatury. Jedynie mogą napsuć różne flaty.
Ma sens łączyć słabą L z bardzo dobrą L jak osobne stacki w jeden ?
Co do lamp to mam ochotę przeprowadzić akcję zwarcie, bo nie mam dostępu do miejsca głównego zabezpieczenia :d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.