Skocz do zawartości

Zlotowa M27 znad Tanwi w dużej skali


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

skala 0.4 arcsek  / piksel, o ile dobrze liczę? Czy jeszcze jakiś Barlow? :) 

Ogólnie super (detal!!!), ale nie sposób nie przeoczyć delikatnej (?) komy (?) na gwiazdkach...

Dziękuję.

Tak, to jest 0,41''/pix :)

To jest docelowa skala tego zestawu. Myślałem, że przy tak małym chipie koma nie będzie bardzo widoczna ale chyba będzie trzeba nad tym popracować i zaopatrzyć się w jakiś korektor.

Chyba, że jest to jakaś nieosiowość bo dzień wcześniej nie miałem tego efektu (ale stosowałem inne złączki). Muszę to jeszcze zbadać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumaryczna ekspozycja wychodzi podobna do jednej klatki OSC CMOS a efekty duuużo lepsze. Domyślam się, że przy tych czasach nie bawiłeś się w guiding?

Sam chcę przetestować tę kamerkę (178MM-C + LRGB) na tubie SCT Nextar 8 + reduktor 0,63 (1260mm). 

Jakie miałeś ustawienia offset i gain?  Jaki miałeś procent niepojechanych klatek? Czy próbowałeś testować w tej kamerze przy tej ogniskowej BIN x 2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DexterX napisał:

Sumaryczna ekspozycja wychodzi podobna do jednej klatki OSC CMOS a efekty duuużo lepsze. Domyślam się, że przy tych czasach nie bawiłeś się w guiding?

Sam chcę przetestować tę kamerkę (178MM-C + LRGB) na tubie SCT Nextar 8 + reduktor 0,63 (1260mm). 

Jakie miałeś ustawienia offset i gain?  Jaki miałeś procent niepojechanych klatek? Czy próbowałeś testować w tej kamerze przy tej ogniskowej BIN x 2 ?

Tak, klatki są nieguidowane. 

W załączniku log z sesji z wszystkimi parametrami dla luminancji.

Odrzut klatek był na poziomie 70% ale to ze względu na niedokładne ustawienie na biegun. Dzień wcześniej miałem tylko 10% odrzutu jak wszystko było dokładnie ustawione.

BINx2 nie ma sensu stosować przy CMOSach ze względu na to że szum będzie sumowany tak samo jak sygnał (w CCD sygnał jest sumowany 4x a szum się nie zmienia) Później można zrobić BIN softwarowy (np.: w PIPP) ale trzeba liczyć się wtedy ze znaczącym zaszumieniem klatek.

DS_212107.txt

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ta z szumem jest najlepsza. Taka skala wymaga jednak minimum warunków pogodowych (chyba, że zgodzimy się na mały uzysk), perfekcyjnej kolimacji przed każdą sesją, regulacji celi (podejrzewam, że lustro napręża się nadto). Być może trzeba będzie przerobić boczne podparcie na "whiffletree" (trzy kołyski z podparciem łożyskowym na końcach) - właściwie to chyba konieczność przy takiej skali!.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, ryszardo napisał:

Oczywiście ta z szumem jest najlepsza. Taka skala wymaga jednak minimum warunków pogodowych (chyba, że zgodzimy się na mały uzysk), perfekcyjnej kolimacji przed każdą sesją, regulacji celi (podejrzewam, że lustro napręża się nadto). Być może trzeba będzie przerobić boczne podparcie na "whiffletree" (trzy kołyski z podparciem łożyskowym na końcach) - właściwie to chyba konieczność przy takiej skali!.

W sumie dobry pomysł - sprawdzę jutro czy lustro nie jest ściśnięte zbyt mocno łapkami.

Kolimację sprawdzam/poprawiam przed każdą sesją więc tu na pewno było ok.

Przerobienie celi zostawię sobie na przyszłość - na razie jakoś nie chce mi się za to brać. Na razie będzie musiało  wystarczyć wyregulowanie celi, dorobienie zestawu złączek gwintowych do utrzymania centryczności oraz dołożenie korektora komy :) Zobaczymy jaki będzie efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tak, skala robi wrażenie. Zaskoczyło mnie, że kamerą z tak małym pikselem jednak można :) ...
Sam miałem możliwość testowania na BAJu2  kamery ASI 174MM (piksel 5,86) i wraz z Grzeny_75 strzeliliśmy M27. Zdjęcie, które udało nam się uzyskać było (jak dla mnie) już tak genialne, że w ogóle przestałem rozważać inne warianty. Po prostu napaliłem się na tę kamerę. Jednak patrząc na zdjęcie Łukasza znowu naszły mnie wątpliwości. Może jednak mniejszy piksel?...Hmmm
Tak sobie myślę... Gdyby jakiś szczęśliwy posiadacz kamer ASI/QHY z pikselem ok 3,6 mikrona chciał podpiąć się pod 16" lustro w jakiś łaskawie pogodny weekend, zapraszam do Niedźwiad! Zapewniam nocleg i wikt (bez opierunku) ;)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Karol W. napisał:

O tak, skala robi wrażenie. Zaskoczyło mnie, że kamerą z tak małym pikselem jednak można :) ...
Sam miałem możliwość testowania na BAJu2  kamery ASI 174MM (piksel 5,86) i wraz z Grzeny_75 strzeliliśmy M27. Zdjęcie, które udało nam się uzyskać było (jak dla mnie) już tak genialne, że w ogóle przestałem rozważać inne warianty. Po prostu napaliłem się na tę kamerę. Jednak patrząc na zdjęcie Łukasza znowu naszły mnie wątpliwości. Może jednak mniejszy piksel?...Hmmm
Tak sobie myślę... Gdyby jakiś szczęśliwy posiadacz kamer ASI/QHY z pikselem ok 3,6 mikrona chciał podpiąć się pod 16" lustro w jakiś łaskawie pogodny weekend, zapraszam do Niedźwiad! Zapewniam nocleg i wikt (bez opierunku) ;)
 

M27 daje nieograniczone możliwości w tym zakresie, ale wymaga odpowiedniego podejścia do tematu http://astrofotografia.republika.pl/planetary_nebulae/M27.htm

Lukasz83 dopiero zaczyna walkę z tematem, długa droga przed nim, ale innej nie ma :) a postępy robi szybkie xlaugh.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.