Skocz do zawartości

DSLR na montażu


Adm2

Rekomendowane odpowiedzi

Zgadzam się z Lokim, że stopka na obiektywie i jego "obejma" to najlepsze wyjście. Niestety właśnie nie wszystkie obiektywy mają takie mocowanie, szczególnie te krótkie i średnie, a takimi też się foci z montażu. No i wracamy do punktu wyjścia. Ja własnie mam tego typu problem, choć generalnie na razie rzadko focę coś obiektywami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem dwóch montaży do prowadzenia DSLRa.

Przy HEQ5 zwyczajowo podpinam body do dovetaila L-ki. To ogranicza nieco możliwość swobodnego kadrowania.

Przy SkyTrakerze głowica kulowa naturalnie. Nie celuj w najtańsze bo body+obiektyw to 2kg czasem i zalecam mieć zapas na nominalnym max obciążeniu które deklarują producenci.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ‎24‎.‎09‎.‎2017 o 13:14, Loki napisał:

PS. Nawiasem mówiąc kadrowanie "okiem" zamiast komputerem czasami wymaga iście akrobatycznych zdolności, dla obiektów położonych wysoko na niebie - jak Cefeusz - żeby daleko nie szukać.

Całkowicie się zgadzam. Wszędzie, gdzie to możliwe chciałbym mieć możliwość kadrowania komputerem. Nawet w setupach mobilnych np. Sky Adventurer ułatwiłoby to ustawienie kadru i nie zmuszało do obchodzenia się z setupem jak z jajkiem podczas kadrowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.09.2017 o 18:48, MateuszW napisał:

Zgadzam się z Lokim, że stopka na obiektywie i jego "obejma" to najlepsze wyjście. Niestety właśnie nie wszystkie obiektywy mają takie mocowanie, szczególnie te krótkie i średnie, a takimi też się foci z montażu. No i wracamy do punktu wyjścia. Ja własnie mam tego typu problem, choć generalnie na razie rzadko focę coś obiektywami.

https://www.astromarket.org/astrofotografie-5/camera-mount---adapter-5/lisa--lens-image-stabalizing-system--rotator186527

;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Zrobiłem sobie na razie dovetaila i stopkę ze sklejki :-)

90cio stopniowe łączenia  są na dwa kołki 8mm i sklejone.

Do obiektywu 70 - 210, który zamienił się w 105 - 210.

Mimo że eksperymentuję z Astroberry server i wcześniej Astroeq, najczęściej używam napędu zrobionego na Arduino Uno, tylko na jeden silnik osi RA. 

Kadrowanie manualne, wciskam On i jedzie. Taki stopień trudności obsługi i ilość rozkładania sprzętu w nocy odpowiada mi  :-)

 

Dovetail i stopka-002.JPG

  • Lubię 3
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wtw napisał:

Testowałeś już to w boju? Sprawdzałeś czy da się dobrze wyważyć taki układ? Wydaj mi się że zarówno oś Dec i Ra będzie Ci leciała, ale może się mylę.

W boju jeszcze nie testowane. W ciągu dnia tylko kilka 5cio sekundowych zdjęć zrobiłem.  Takiego wielkiego pola bitwy nie mam, bo w kuchni z okna to robię.

Ja też mogę się mylić, ale teleskopy wyważa się żeby łatwiej nimi manewrować i nie zajechać zębatek za szybko zbyt dużym naciskiem. Ale jak coś gdzieś wibruje na zdjęciach to wszyscy zalecają przeciążyć ośki lekko na jedną stronę. Ja też to zrobię na osi RA, ale na DEC nie, bo silnika nie będę używał i oś będzie zablokowana.

 

5 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Wydaje się, że jest tutaj o jeden stopień swobody za dużo. Moim zdaniem ten kąt 90st. jest niepotrzebny, skoro aparat można obracać w obejmach

Oczywiście, jak zwykle jestem pod wrażeniem estetyki wykonania :)

Dzięki  :-)  Masz rację.  Można by dovetaila z obejmą zrobić z tej samej sklejki, żeby wyglądało jak lizak na grubym patyku.

Zrobiłem tak z braku miejsca przy oknie na manewrowanie całą osią RA, żeby całego statywu nie przestawiać. Okno też nie jest zbyt szerokie, ale dwuczęściowe.  Niestety nie mam domu z ogródkiem :-)

 

3 godziny temu, fizyk5 napisał:

Jaki Adamie masz plan ustawienia na Polaris  i kadrowania, patrzenia na  wyswietlacz aparatu?

Wiem, że statyw jest niski.  Na razie nie mam kłopotów z uprawianiem jogi przed wyświetlaczem aparatu. Kiedyś myślałem że wszystko będzie na kamerki chodziło, stało nisko i stabilnie, a ja będę siedział  z boku z laptopem i tym sterował. W dalszym ciągu nad tym pracuję :-)  Ten statyw jest stworzony do mojego okna. Jak bym miał gdzieś na zewnątrz iść, to  z normalnym statywem.

Ustawienie na polaris - tydzień czasu ustawiałem kąt na polaris z lunetką biegunową. Leżąc na podłodze na plecach, bo chyba o to koledze chodzi :-) Jak wszystko mi pasowało to przykleiłem na montaż dwie libelki. Czyli jak libelki będą w poziomie, a to łatwo ustawić bez gimnastyki, to i kąt będzie dobry.

Zostaje tylko ustawić montaż na lewo i prawo.  Robię to zakładając na montaż tani lekki refraktor 60/700 z kamerą internetową i Sharpcap na laptpie, włączam celownik na środku jakiejś gwiazdy i patrzę w którą stronę gwiazdka ucieka i koryguję montażem na lewo i prawo. Prawie to samo co metoda dryfowa, bo tam też gwiazdka ucieka do góry lub do dołu. Ale jak na ogniskowej 700mm gwiazdkę zatrzymam na np. 3 minuty, to i objektywem 210mm też.

Jak na razie kadrowanie we wszystkich kierunkach dało się próbnie ustawić. Osiami montażu i w obejmie objektywu. 

Edytowane przez Adm2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Adm2 napisał:

Zrobiłem sobie na razie dovetaila i stopkę ze sklejki :-)

90cio stopniowe łączenia  są na dwa kołki 8mm i sklejone.

Do obiektywu 70 - 210, który zamienił się w 105 - 210.

Mimo że eksperymentuję z Astroberry server i wcześniej Astroeq, najczęściej używam napędu zrobionego na Arduino Uno, tylko na jeden silnik osi RA. 

Kadrowanie manualne, wciskam On i jedzie. Taki stopień trudności obsługi i ilość rozkładania sprzętu w nocy odpowiada mi  :-)

 

Dovetail i stopka-002.JPG

Wow, fajne zdjęcie :D  Ja bym go podpisał tylko - jak skomplikować na maxa coś prostego. Tylko po co? Chyba tylko po to, żeby stworzyć sobie kolejne problemy i ponieść klęskę?  Oczywiście masz do tego prawo :) Tylko ja raczej przestrzegam naśladowców - nie idźcie ta drogą!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, _vk_ napisał:

Jale rozwiń i dokończ proszę skoro zaczołeś. Takie niedopowiedzenia są irytujące.

Co tu kończyć, przecież wszystko widać.  No, chyba że Ktoś kompletnie, ale kompletnie nie ma pojęcia o działaniu montażu. To podpowiem, że do podstawowych zasad należy:

1.ustawienie montażu na Polarną - jak widać na zdjęciu chyba z pozycji leżącej

2.wyważenie - skutecznie zaburzone "głowicą" ze sklejki

 

Zresztą cała koncepcja postawiona jest na głowie, bo pod pozorem kadrowania gubi się podstawy warsztatu astrofotografii.

Co jest nie tak? Wszystko!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie musi być tak źle, bo konstrukcja z tego co słyszałem stoi na szafce i lunetką można celować na polarną bez leżenia.
Wyważenia głowicą ze sklejki nie rozumiem, ale bym ja odwrócił w uchwycie by aparat był bliżej osi obrotu.
Myślę, że taki zestaw do testowania napędu, guidowania itp. Może się sprawdzić. Do robienia zdjęć to już ciemne niebo bez szyby.
 

 

Edytowane przez _vk_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, _vk_ napisał:

Wcale nie musi być tak źle, bo konstrukcja z tego co słyszałem stoi na szafce i lunetką można celować na polarną bez leżenia.
Wyważenia głowicą ze sklejki nie rozumiem, ale bym ja odwrócił w uchwycie by aparat był bliżej osi obrotu.
Myślę, że taki zestaw do testowania napędu, guidowania itp. Może się sprawdzić. Do robienia zdjęć to już ciemne niebo bez szyby.
 

 

A to przepraszam, szafka to co innego :) Jeżeli to jeszcze jest np komoda taka 2metry na 1 metr i najlepiej dobrze obciążona, to w sam raz nadaje się zamiast trójnogu pod astrofoto  :) W sumie szyba to też nie przeszkoda, dobrze żeby była przed obserwacjami wymyta. Pozostaje jeszcze kwestia co fotografować, polecam fototapetę u sąsiada :) 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z chęcią zobaczę zdjęcia z tego zestawu, i na tej podstawie będę oceniał skuteczność. Bo chyba jednak liczy się efekt końcowy. Adm2 nikomu nie mówi, że to jedyny słuszny sposób na robienie zdjęć, prawda? A takie mówienie, że wszystko źle, to trochę zabija w nas pasję, prawda?
Prawdziwą astrofotografię robi się 5m lustrami z adaptywną optyką na szczycie góry z CCD chłodzonym ciekłym azotem, więc tak naprawdę nikt tutaj nie dysponuje właściwym warsztatem :P 

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Z chęcią zobaczę zdjęcia z tego zestawu, i na tej podstawie będę oceniał skuteczność. Bo chyba jednak liczy się efekt końcowy. Adm2 nikomu nie mówi, że to jedyny słuszny sposób na robienie zdjęć, prawda? A takie mówienie, że wszystko źle, to trochę zabija w nas pasję, prawda?
Prawdziwą astrofotografię robi się 5m lustrami z adaptywną optyką na szczycie góry z CCD chłodzonym ciekłym azotem, więc tak naprawdę nikt tutaj nie dysponuje właściwym warsztatem :P 

Masz rację wywalmy około 20 letnie doświadczenia całego forum,  wykasujmy posty i podpowiedzi. Zaczynamy od nowa :)  

 

Oczywiście jak Ktoś chce, ale po to się pisze i odpowiada, żeby zaoszczędzić rozczarowań i ułatwić, a nie utrudnić. Tymczasem klepanie kogoś po plecach i  utwierdzanie go w błędach, nie jest w cale czymś dobrym.   Mówienie komuś, że wszytko jest dobrze i czekanie na jego porażkę, to dopiero jest zabijaniem pasji :(

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem ze swojego doświadczenia: na robienie astrofoto poważnie, sensownie i wg wskazówek nie mam ani czasu ani pieniędzy. Ale chałupniczymi metodami mogę choć coś tam skubnąć z balkonu albo z okna. Wolę to, niż tylko czytać cudze posty i marzyć, kiedy wreszcie będę miał czas i pieniądze, żeby zrobić idealną fotkę. Nie każdy ma takie same oczekiwania, a z tego co widzę, to Adm2 nie ma ich zbyt wygórowanych. Co innego też, gdy ktoś się pyta: jak to zrobić, żeby było dobrze i wtedy tłumaczyć: a to tak, a to inaczej. A co innego wyśmiewać czyjeś podejście bez szczególnego powodu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.