Skocz do zawartości

Zmiana wartości ISO a szum


wtw

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem dziś sprawdzić jaki szum generuje mój aparat przy różnym ISO. Zrobiłem 4 zdjęcia przy rożnych wartościach ISO, ale z tą samą przysłoną i z tym samym czasem 30 sek. Fotki wykonałem w formacie RAW. Po otwarciu w PS dostosowałem naświetlenie zmieniając jedynie wartość ekspozycji. Poniżej zamieszczam zestawienia na których ten sam fragment poszczególnych zdjęci ułożyłem obok siebie. Tam gdzie są 4 zdjęcia mamy porównanie ISO od 400 do 3200. Tam gdzie widać dwa ujęcia jest to porównanie dwóch skrajnych ISO. Celowo nie mówię która fotka reprezentuje daną wartość ISO. I teraz powiedzcie mi które z tych zdjęć ma "najlepszy" szum do zastosowań astrofotograficznych?

Szum porównanie różne iso 4.jpg

Szum porównanie różne iso.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że najlepszym testem byłoby zrobienie takich konfiguracji ISO dla fragmentu nieba z np. M42. Architektura nocą nijak się ma do astro. To tak, jak testować właściwości opon terenowych jeżdżąc po autostradzie chyba, że chcemy sprawdzić, które bardziej szumią :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prośbę Hamala wrzucam porównanie 6 ISO od 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400. W jednym przypadku użyta została przysłona 5,6 i pliki są równane do 6200 w drugim 2,8 i pliki wyrównałem  do 1600. Oczywiście fotki zrobione w raw, a potem zmontowane i zapisane w jpg.

Test 6 x ISO rowane do 6400.jpg

Test 6 x ISO rowane do1600 full.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.12.2017 o 21:17, MateuszW napisał:

Rozmawiamy o Fuji X-T1, prawda? Tu jest odpowiedź, dlaczego szum jest identyczny :) https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/11715-iso-odchodzi-do-lamusa/

Jest trochę nieścisłości w informacji Jolo.

1. Wszystkie aparaty z większymi matrycami od około 7 lat są ISO-niezależne (ISO-invariant). Wszystkie z wyjątkiem.... Canona.

2. U Canona brak tej cechy jest / był związany ze zmiennym Biasem (bardzo wysokim na niskim ISO), którym producent prawdopodobnie maskował mocny "banding".

3. Zmniejszający sie szum odczytu (większa precyzja odczytu) wraz ze wzrostem ISO jest podstawą działania matrycy - tu nic sie nie zmieniło. Ale owszem - te różnice są mniejsze niż kiedyś. 

Np. ISO 100 + 4EV i ISO 1600 od "strony" cieni, to prawie to samo. Tym "prawie" jest właśnie mniejszy szum odczytu na wyższym ISO, a więc czystszy sygnał w głębokich cieniach. Powiedzmy że różnica w rejestrowanej różnicy tonalnej to 3,5 EV - na ISO 1600 tracimy 4EV informacji w światłach, za to zyskujemy 0,5 EV informacji w cieniach.

4. Pod cechę ISO-Invariant można podciągnąć raptem kilka nowych Canonów: 80D, 77D, M5, M6, 5D mk IV. Tylko że one działają w taki sposób w zakresie + 4EV, gdzie u Nikona, Sony czy Pentaxa to jest +5 EV dla APS-C i +6 EV dla FF, i dla tych drugich jest już ograniczone przez A/D (8 EV liniowego sygnału w RAW + 6EV rozjaśniania = 14 EV, a przecież część informacji odzyskujemy dodatkowo z obszarów prześwietlonych).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.