Skocz do zawartości

Jellyfish IC443


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

43 minuty temu, Pav1007 napisał:

Zacznij od ilości klatek - im krótszy czas tym więcej klatek.

Zrób 200-300 i zobaczysz różnicę

Nie.  Ilość klatek jest ważna,ale bez ditheringu nic nie zdziałasz. 

Przy tych kamerach, tak samo  jak przy dslr trzeba ditheringu do kasowania szumu.

Jak będziesz miał pewność że dithering działa (min ok 8-10px) to zauważysz że klatki na stacku są mile, fajne, bez szumu. 

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Tayson napisał:

Nie.  Ilość klatek jest ważna,ale bez ditheringu nic nie zdziałasz. 

Tomek, piszesz, że "nie" czy "tak"? - bo drugim zdaniem potwierdzasz co napisałem.

Robiłem zdjęcia z DSLR'a i ditheringu nie robiłem a jakoś fotki wychodziły. Dithering pomaga, ale nie jest lekiem na szum - nie zaprzeczam, że lepiej go używać niż nie - ale jak ma mało klatek to dithering za dużo nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno z Dusterem analizowalem materiał kolegi  z ASI1600.  Bez ditheringu, przy prowadzeniu pixel w pixel co klatkę stacka nie szło obrobić. Zsumowaly się szumy i wyglądało to tak banding. Większa ilość klatek na pewno w takim przypadku nie pomoże, a dithering tak. 

Oczywiście mieć 200 latek to wypas, ale mało komu się chce tyle palić, skoro przy 50sztukach maja dość podobny efekt końcowy.

Myślę że z czasem gdy z rynku znikną ccd, co raz częściej pojawiać się będzie tendencja 1 zdjęcie 1 noc.  

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, żeby udało się uzyskać taki sam efekt przy 50 i przy 200 klatkach przy czasie np 120sek. Czystałem trochę opracowań (np na Cloudy Nights) wyraźnie pokazujących, że im krótszy czas tym więcej materiału jest potrzebne żeby uzyskać dobry SNR.

Banding to zupełnie inna kwestia i tutaj zgodzę się, że dithering jest potrzebny.

Jednakże daleki jestem do korelowania ditheringu z ilością klatek.

 

P.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, Kuba ma rację - ditheringiem nie usuniesz szumu, natomiast usuniesz (lub ograniczysz) to co jest przedmiotem tej dyskusji - czyli ten układ kresek, który powstaje na matrycy CMOS (niekiedy są ukośne, niekiedy poziome).

Kwestia rozgraniczenia pojęć.

PS

Tomek, szybko dyskwalifikujesz materiał :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak miałbym taki szum jak pokazał Kuba dwa posty wyżej to bym w ogóle nie podchodził do obróbki. Takiego szumu NIC nie usunie! Oczywiście mówimy tu od odszumianiu bez nadmiernej utraty jakości obrazu. Lekarstwo? Zapewne jest jedyne - dużo więcej materiału.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Coś ci dziwnie ta Meduza wychodzi , jakby nieświeża była :) .

Niby materiału już sporo, a jakoś nie widać efektu.  Jak już koledzy wspominali, w tej kamerce dithering jest niezbędny, bez tego masz banding na zdjęciu ( przerabiałem to u siebie). 

Może coś nie tak podczas składania stacka? Jakim programem składasz ?  Bo ostatnie zdjęcie ( podobno z ditheringiem)  także ma krechy . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składam w Dss. Rejestruję i wybieram klatkę referencyjną I rejestruję ponownie. Tu dałem stackowanie average weighthed coś tam dla większej DR. Szumi bo wyciskam. Wyciskam bo ciemno. To jest naprawdę przyzwoity czas naświetlania. Wcześniej w tym wątku dostało mi się za za długie naświetlania. Podobno dla tej kamerki 180 sec to maks w NB. W tym roku już raczej nie zrobię nic nowego zwłaszcza przy takiej pogodzie. 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kubaman napisał:

Składam w Dss. Rejestruję i wybieram klatkę referencyjną I rejestruję ponownie. Tu dałem stackowanie average weighthed coś tam dla większej DR. Szumi bo wyciskam. Wyciskam bo ciemno. To jest naprawdę przyzwoity czas naświetlania. Wcześniej w tym wątku dostało mi się za za długie naświetlania. Podobno dla tej kamerki 180 sec to maks w NB. W tym roku już raczej nie zrobię nic nowego zwłaszcza przy takiej pogodzie. 

To bierz następny obiekt i walcz :) Teraz masz cały Wielki Wóz jasnych galaktyk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że posiadam ASI1600 MM cool to się wypowiem.

Robię na unity gain

LRGB - 120sek

Wąskopasmowe - 5 min.

Tutaj zdjęcie konkursowe z TS APO 65 (dość ciemne w porównaniu do Twojego F4) L(70 x 120sek) RGB (30 x 120sek na kanał).

 

https://www.forumastronomiczne.pl/uploads/monthly_2017_09/IRIS_LRGB_2k.jpg.1b900384ddc83702311355006f60af89.jpg

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.