Skocz do zawartości

Ustawianie na Polarną w SharpCap


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź.

 

Czyli jakby nie kombinować trzeba wydać ponad 1000zł. Sporo. 

Spróbuję więc raczej użyć DSLra i SharpCapa. Lustrzanka i tak jest,

pozostaje niestety wykupić abonament na oprogramowanie - za czym nie przepadam -

ale co zrobić. Konkurencyjnego softu chyba nie ma...

 

Jak pogoda pozwoli to może dzisiaj wieczorem przetestuję to rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Miesilmannimea napisał:

Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź.

 

Czyli jakby nie kombinować trzeba wydać ponad 1000zł. Sporo. 

Spróbuję więc raczej użyć DSLra i SharpCapa. Lustrzanka i tak jest,

pozostaje niestety wykupić abonament na oprogramowanie - za czym nie przepadam -

ale co zrobić. Konkurencyjnego softu chyba nie ma...

 

Jak pogoda pozwoli to może dzisiaj wieczorem przetestuję to rozwiązanie.

Zasadniczo to jest konkurencja (i to za darmo) :

https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://m.youtube.com/watch%3Fv%3DJI1tzoBhkH8&ved=2ahUKEwi02sGkicf0AhWLmIsKHfXZATkQwqsBegQIERAB&usg=AOvVaw0SBfC7UhO4jBfp0uQn9G0t

Ale jeśli masz sprzęt do guidingu, to masz też sprzęt do ustawiania na polarną SharpCapem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Miesilmannimea napisał:

pozostaje niestety wykupić abonament na oprogramowanie - za czym nie przepadam -

Wcale nie trzeba. Wersja 2.9 również ma ustawianie na polarną i była ona tam darmowa. A pobrać możesz tu: 

 

5 godzin temu, Miesilmannimea napisał:

Czyli jakby nie kombinować trzeba wydać ponad 1000zł. Sporo. 

Wystarczy klon T7, za jakieś 400 zł. A lunetka taka:

https://pl.aliexpress.com/item/1005003128872650.html?spm=a2g0o.detail.0.0.1b3e7e97cE59Bd&gps-id=pcDetailBottomMoreThisSeller&scm=1007.13339.169870.0&scm_id=1007.13339.169870.0&scm-url=1007.13339.169870.0&pvid=9351faf0-c7d7-4d8e-ba11-96db0a92ce15&_t=gps-id:pcDetailBottomMoreThisSeller,scm-url:1007.13339.169870.0,pvid:9351faf0-c7d7-4d8e-ba11-96db0a92ce15,tpp_buckets:668%232846%238116%232002&&pdp_ext_f={"sceneId":"3339","sku_id":"12000024250952382"}

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wic polega na tym, że SharpCap 2.9 nie pracuje poprawnie z lustrzanką.

Przynajmniej mi nie udało się go zmusić do tego...

Nowsze wersje pracują bez problemowo (na tyle, na ile sprawdziłem).

 

Jeśli uda się sprawę ogarnąć darmowym softem bez kupowania dodatkowych

klamotów to tak bym wolał...

 

Zobaczy się :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dzięki. Ustawiłem.

 

Niestety jak na razie poległem na tym, że CCDciel pokazuje podgląd zdjecia poprawnie, ale zapisuje go tak, że program

solwujący wyświetla jakby mozaikę - widać że to jest zdjęcie, ale jakie w siateczkę. W efekcie nie daje rady i kropka...

 

Muszę rozkminić o co chodzi w domu, na mrozie kiepsko się myśli ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na dysku takie pliki jak ten. Nie wiem czy tak mają wyglądać:
https://www.dropbox.com/s/a6hardonc5tg23c/astrometry_fail_20211203_170919.fits?dl=0

 

Próbuję to przepuścić przez ASTAP ale nie daje rady...

Bazy mam zainstalowane: H17, V17, W08...

 

SIMPLE  =                    T / file does conform to FITS standard             
BITPIX  =                   16 / number of bits per data pixel                  
NAXIS   =                    2 / number of data axes                            
NAXIS1  =                 5202 / length of data axis 1                          
NAXIS2  =                 3464 / length of data axis 2                          
BZERO   =                32768 / offset data range to that of unsigned short    
BSCALE  =                    1 / default scaling factor                         
ROWORDER= 'TOP-DOWN'           / Order of the rows in image array               
EXPTIME =                   10 / [s] Total Exposure Time                        
PIXSIZE1=                 4.32 / [um] Pixel Size X, binned                      
PIXSIZE2=                 4.33 / [um] Pixel Size Y, binned                      
XBINNING=                    1 / Binning factor X                               
YBINNING=                    1 / Binning factor Y                               
FRAME   = 'Light   '           / Frame Type                                     
INSTRUME= 'ASCOM.DSLR-Canon EOS 550D' / Instrument used for acquisition         
EGAIN   =                    1 /  Electronic gain in e-/ADU                     
DATE-OBS= '2021-12-03T16:08:46.732' / UTC start date of observation             
DATE    = '2021-12-03T16:09:12' / Date data written                             
SITELAT =               49.975 / Observatory latitude                           
SITELONG=          19.82833338 / Observatory longitude                          
SWCREATE= 'CCDciel Version beta 0.9.76-2478-1ed90820 Win32-i386'                
IMAGETYP= 'Light   '           / Image Type                                     
GAIN    = '100'                / Camera ISO                                     
XPIXSZ  =                 4.32 / [um] Pixel Size X, binned                      
YPIXSZ  =                 4.33 / [um] Pixel Size Y, binned                      
XBAYROFF=                    0 / X offset of Bayer array                        
YBAYROFF=                    0 / Y offset of Bayer array                        
BAYERPAT= 'RGGB'               / Bayer color pattern                            
FOCALLEN=                   50 / [mm] Telescope focal length                    
EQUINOX =                 2000 / polaralign                                     
OBJCTDEC=                   90 / polaralign                                     
OBJCTRA =                    0 / polaralign                                     
DEC     =                   90 / polaralign                                     
RA      =                    0 / polaralign                                     
CCD-TEMP=                   19 / CCD temperature (Celsius)                      
PLTSOLVD=                    F / No plate solution found.   
WARNING = 'Large FOV, use V17 or G17 database! '
END       

                                                                      

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam prośbę. Za diabła nie mogę zmusić ASTAPa do poprawnego rozczytania zdjęć z 550D.

Nie wiem co źle robię... Czy ktoś z Was, używający ASTAP mógłby spróbował zrobić SOLVE

dla tego zdjęcia i pochwalić się jeśli uda?

https://www.dropbox.com/s/x1yt0nwaay5pstr/IMG_3984.CR2?dl=0

Z góry dzięki...

 

Ps. W lewym, dolnym rogu ekranu mają być wyświetlane współrzędne "montażu" chyba?

Gdzie mam je wprowadzić? Szukam, szukam i nie mogę znaleźć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem. Ale nie o to pytam :) Z SharpCapem 2.9 jest problem taki, że za diabła nie potrafię go skłonić

do pracy z 550D jako kamerą. Dlatego próbuję CCDciel + ASTAP.

CCDciel widzi 550D, robi zdjęcie, ale ASTAP nie potrafi go "solvować".

 

Siedzę właśnie przed CCDciel i próbuję osiągnąć solve jakimkolwiek programem,

który z CCDciel współpracuje - np. PlateSolve2.28 i jak na razie mi nie wychodzi.

Pewnie po prostu robię jakiś błąd początkującego ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jakiś sukces.

 

Wychodzę do sklepu, żeby kupić sobie batonik i zajeść stresa ;)

patrzę a tu NIEBO. W tył zwrot i szybka akcja...

 

Udało mi się ustawić montaż na Polarną za pomocą DSLra i SharpCap 4

Niestety musiałem zaprzęgnąć do tego głównego laptopa z mocną konfiguracją

- zarówno na tablecie z Win 8.1 i 2GB RAM jak na netbooku z WIN7 i 4GB RAM nie

da się - aplikacja się pluje, że za mało ramu, albo jakieś inne cuda dzieją i nie działa.

Na mocnym laptopie poszło bez problemu ze strony programu przynajmniej...

Robiłem to pierwszy raz i trochę się gubiłem - w końcu zadowoliłem się

rezultatem z błędem na poziomie 1'. Następnym razem dociągnę na maxą :)

W każdym razie działa... chyba ;)

 

Zdążyłem w efekcie zrobić na pałę najjaśniejszą gwiazdę jaka świeciła 

naprzeciwko mnie - Aldebaran Capella ;) się trafiła. Kilkanaście ekspozycji po 3min każda.

Obiektyw to RedCat. Nie czepiajcie się ostrości - łapy mi marzły ;) Montaż DIY.

Będzie lepiej :)

aldebaran.jpg

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli można mam jeszcze jedno pytanie odnośnie SharpCapa.

 

Kupiłem kamerkę T7 do ustawiania na Polarną - działa bardzo ładnie.

Chciałbym z ciekawości zrobić nią sesję zdjęciową - normalnie natrzaskać zdjęć i potem zestackować.

Nie wiem jak zapisywać zdjęcia. Kamerka ma przetwornik > 8 bit warto więc zapisać coś więcej niż

RGB24bit. Wic w tym, że próbowałem zapisywać RAW16 i plik jest b&w. A przynajmniej w czymkolwiek

bym nie oglądał to jest b&w.

 

Jak ustawiać zapisywanie plików w SC, żeby zapisać jak najwięcej danych i móc później złożyć je

czy to w DSS czy SiriL...?

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.03.2021 o 10:27, kosmit napisał:

Za duża skala obrazu z tym Newtonem. Jest zalecenie by robić to z lunetka +/- 200mm + matryca a'la Asi mini. SharpCap potrzebuje szerszego pola do plate solve gwiazd. 

Wczoraj mróz jak nie wiem co (żeby nie kląć - -12). Ale pogoda ostatnio taka, że każdy dzień z gwiazdami to rarytas. Pierwsza próba z SC i wszystko działa. 

Mam SW 150/750 i Canon 550D. SC świetnie sobie poradził z tym sprzętem. Gain na 6400 i 2 sekundy. Doszedłem do ok. 7'' w DEC i RA. Na polarną ustawiłem się na oko i z komórką PolarAligner Pro. W lunetce nic nie widziałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Miesilmannimea napisał:

Jeśli można mam jeszcze jedno pytanie odnośnie SharpCapa.

 

Kupiłem kamerkę T7 do ustawiania na Polarną - działa bardzo ładnie.

Chciałbym z ciekawości zrobić nią sesję zdjęciową - normalnie natrzaskać zdjęć i potem zestackować.

Nie wiem jak zapisywać zdjęcia. Kamerka ma przetwornik > 8 bit warto więc zapisać coś więcej niż

RGB24bit. Wic w tym, że próbowałem zapisywać RAW16 i plik jest b&w. A przynajmniej w czymkolwiek

bym nie oglądał to jest b&w.

 

Jak ustawiać zapisywanie plików w SC, żeby zapisać jak najwięcej danych i móc później złożyć je

czy to w DSS czy SiriL...?

 

M.

Debayeryzacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Michał Z. napisał:

...Canon 550D.... Gain na 6400 i 2 sekundy. Doszedłem do ok. 7'' w DEC i RA.

 

Możesz napisać jak dokładniej miałeś ustawiony aparat?

Mi przeszkadzał czas transmisji z aparatu do (słabego) tabletu - tutaj kamerka z czasem ekspozycji 1-2s

i transmisją w ułamku sekundy jest jak na razie wygodniejsza...

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, JaLe napisał:

Debayeryzacja.

 

Ale co "debajeryzacja"? Sorry, początkujący jestem ;(

 

Wiem, co to matryca i co debajeryzacja, ale nie wiem dlaczego pliki "RAW" DSS odczytuje jako b&w.

W szczególności co zrobić, żeby je czytał jako kolor...

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Miesilmannimea napisał:

 

Możesz napisać jak dokładniej miałeś ustawiony aparat?

Mi przeszkadzał czas transmisji z aparatu do (słabego) tabletu - tutaj kamerka z czasem ekspozycji 1-2s

i transmisją w ułamku sekundy jest jak na razie wygodniejsza...

 

M.

Aparat ustawiałem z SC - ISO (gain) 6400 i ekspozycja 2sek.. Chyba LiveView w SC było ustawione. Aparat na pojedynczą klatkę. W SC jeszcze  Sensivity na 100 musiałem bo za mało gwiazd widział w tym FOV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.