Skocz do zawartości

Ustawianie na Polarną w SharpCap


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, to te 'decimal degrees' na czerwono. Te z geolocation tak na prawdę też będą ok, bo to tylko zgrubna korekcja refrakcji i pewnie cokolwiek +- 1 stopień będzie OK.

Ale nie lubię się zastanawiać na ile to ma znaczenie, więc piszę dokładne, bo jestem stacjonarny :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki za podpowiedź. 
Swoją drogą... wpisuje się dokładnie lokalizację, a nie chcą żeby wpisywać m.n.p.m. Wątpię żeby sharpacp korzystał z jakieś mapy topograficznej gdzie ma jaka lokalizacja jest na jakiejś wysokości. Co innego będzie na koordynatach x i y na depresji, a co innego jakby tam była góra 1200mnpm gdzie miałbym działkę. Ciekawe. No nic. Jeszcze raz dzięki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MateuszW napisał:

Hmm, coś tu nie ma sensu. Skoro ta lokalizacja jest potrzebna do określenia refrakcji (czyli on chce poznać wysokość bieguna), to potrzebna mu jest szerokość geograficzna. Tymczasem strefa czasowa pozwala określić jedynie długość geograficzną...

A najdziwniejsze w tym wszystkim jest to że strefa czasowa jest zaznaczona z automatu i podejrzewam połowa osób na tym opiera swoje ustawienia na biegun.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Renioo napisał:

SharpCap uznaje wtedy 45 stopni N lub S.

Długość geograficzna jest dość dokładna dla time zone dla poprawnych finalnych korekt góra/dół/lewo/prawo.

A N lub S się później wybiera ręcznie, tak? No tak, czyli ta strefa nie służy korekcji refrakcji, tylko określenia orientacji śrub montażu względem nieba. Ma to sens.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, przy wybranym time zone musimy sami odklikać półkule, a Sharpcap przyjmie odpowiednio 45N lub S. Pozwala to na orientację śrub ale też i pewnie z grubsza jakąkolwiek korekcje -pewnie wynik będzie bliżej prawdy niż brak jakiejkolwiek korekcji. Ale nigdy nie sprawdzałem.

 

Doświadczalnie wiem tylko tyle - mój montaż robi korekcję prowadzenia po refrakcji domyślnie. Walnąłem się o 2-3N w ustawieniach i nie widziałem różnicy w pracy (ale korekty były) :) 

 

image.png.1fad131ef0627934d185fd413566a305.png

Edytowane przez Renioo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, 21szpak napisał:

Czy bez widoczności gwiazdy polarnej da radę ustawić montaż za pomocą SharpCap  2.9?

Nie. Tzn. nie metodą Polar Alignment. W takim wypadku pozostaje np. metoda dryfu.

Edytowane przez Tuvoc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dość często mam tak, że przy ustawianiu na polarną (starsza wersja Sharpcapa) błąd strasznie "skacze" ustawię np. na 3 sek ale gry patrzę sobie dalej co się dzieje to skacze na 6, 10 sekund jak mu się podoba. 

Zazwyczaj po takim ustawieniu zamykam program, jednak jakiś czas temu zaparkowałem montaż zanim wyłączyłem program, a w pozycji park pokazało błąd rzędu 1 minuty. 

Wczoraj natomiast, ustawiłem na polarną, błąd 5 sekund, zamknąłem program i kalibrowałem guiding. Tam w asystencie guidingu pokazało mi błąd polarnej rzędu 5 minut. 

Z deczka nie wiem co jest grane. Starałem się nie ruszać montażu. Ostrość w teleskopie głównym ustawiam przed ustawianiem na polarną. 

Ktoś może ma jakieś sugestie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, isset napisał:

Ubiegłeś mnie :)

 

Hmmm..., w sumie jest to tak popularny i pożyteczny program (wersja programu), że może warto znaleźć dla niego stałe miejsce w dziale "Pliki"

Edytowane przez Piotr4d
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Antoni napisał:

Tylko jak klikam w ten link to jest odmowa dostępu

Bo to leży na dysku Google i nie do końca ogarniam ich system udostępniania. Dałem Ci dostęp via email, ale Piotr wrzucil do działu plików co jest najlepszym rozwiązaniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Odp. tak da się, ale z nową wersją. W starszej nie ma możliwości podania katalogu, do którego kamera zrzuca zdjęcia. W wersji próbnej można sprawdzić tylko rozjazd z polarną. Dalsze kroki są zablokowane.

Czyli jak ktoś kupi najnowsza wersje, powinno funkcjonować z każdą kamerą.

11.thumb.JPG.e43741cfd83904753be4910255eee805.JPG

 

22.JPG.71bd63bc1e568aac2f96d93d917f5f5d.JPG

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak coś napiszę ;)

 

Możecie podpowiedzieć jaka najtańsza kamerka będzie działać z SharpCap w temacie ustawianie montażu

i jaką trzeba do niej zastosować optykę (ogniskowa, światło). Zdjęcia będą robione 550D + 250mm jeśli

to ma jakieś znaczenie... Z góry dzięki.

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASI 120mm  i taka nędzna lunetka guidingowa:

https://pl.aliexpress.com/item/33000479272.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.4a33100ckIjFIT&algo_pvid=c2b299b1-d950-458d-9acb-d1c3231c2d72&algo_exp_id=c2b299b1-d950-458d-9acb-d1c3231c2d72-1&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"66952113821"}

 

Niżej cenowo upaść się nie da (może tylko z przerobionego szukacza), a z powodzeniem tym zestawem i guiduję, i ustawiam SharpCapem na biegun

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.