Skocz do zawartości

Nowy teleskop - Problem z ostrością obrazu


TheBrambor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na tym forum. :)

Kilka dni temu zakupiłem ten teleskop na montażu typu AZ-5.
Jest to mój pierwszy teleskop, który wybrałem po długim namyśle, oraz analizie wielu postów/porad. (Nie, nie chciałem Dobsona, który by mnie zniechęcił do obserwacji swoimi gabarytami). Swego czasu widziałem niebo refraktorem 60/600 Celestrona, którego miał znajomy, więc wiem mniej więcej czego się spodziewać po visualu.

Mam jednak problem z osiągnięciem zadowalającej ostrości. Może to się brać z faktu, iż po prostu jestem kompletnym nowicjuszem jeśli chodzi o teleskopy, optykę i ich regulacje.
Wczorajszej nocy pojawiły się po raz pierwszy dogodne warunki do obserwacji, więc skierowałem lunetę w niebo.Nie mam zbyt dużego zaświetlenia (teren pozamiejski), seeing był znośny, ale obiekt był stosunkowo nisko nad horyzontem. Skierowałem teleskop na Arktura i... zobaczyłem wielką,rozmazaną, wyblakłą kulę. Po wyostrzeniu do granic możliwości wyciągu obraz poprawił się, jednak nie był taki jak powinien. Gwiazda, która zdaje się powinna być punkcikiem, bardziej przypominała nieregularną figurę na kształt serca, która rozłaziła się na boki i była kilkukrotnie większa niż powinna.
Pytanie: Co może być nie tak?

Obserwacja prowadzona z balkonu, z zamontowaną lustrzaną nasadką kątową 90 i okularem Bressera SPL 26mm / 1,25'. Dodam, że w okularze 9mm było tylko gorzej. 
Dodatkowo załączam zdjęcia dwóch elementów, które sprawiają wrażenie istotnych, jednak leżakują luzem gdyż instrukcja nie wskazała mi co mógłbym z nimi zrobić. 

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pomoc :)

11.jpg

22.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest podczas obserwacji w dzień? Skieruj teleskop na jakies odległe antenki, słupy energetyczne itp. Jesli obraz jest ostry i bez kolorowych obwódek (no powiedzmy z minimalnymi kolorowymi obwódkami) to jest OK.  Do "startestów" wybierz jakąś ciemnieszą gwiazdkę i wyżej nad horyzontem. Jesli ją rozogniskujesz (w tył i w przód) powinienes mieć idealne kółeczko, a nie np. elipsę. Seeing może sprawić, ze jasne gwiazdy będą bulgotać na wszystkie strony i mienić sie róznymi kolorami, szczególnie jak są one nisko na horyzontem.

 

EDIT

Aaaa.... czekaj - myslałem, ze masz 60/600... W 102/600 będziesz miał znacznie bardziej zaaberowany obraz, czyli znacznie bardziej widoczne kolorowe obwódki na antenkach - to normalne dla takiej swiatłosiły i apertury. Aczkolwiek obraz jako taki, w małym powiększeniu nie powinien byc rozmazany.

Jesli chcesz miec w achromacie obraz jak żyleta, to musisz kupic teleskop ze znacznie mniejszą swiatłosiłą. Przy 100mm apertury -  f/10 to minimum.

 

Znajdź sobie w poniższej tabelce 60mm f/10 i 100mm f/6

ramkax.jpg.700a3791a56a34f9b4c58f33d5bc0386.jpg

 

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź! 
Zdaję sobie sprawę z aberracji i faktycznie, ta obwódka była jak najbardziej widoczna wokół Arktura, jednak byłem na to przygotowany i niespecjalnie mi to przeszkadza.
Problemem jednak jest kształt obiektu, który jest zupełnie nieregularny w przypadku gwiazdy, co raczej nie powinno mieć miejsca.

Przy obserwacjach dziennych obraz jest rozmyty i niezbyt wyraźny podobnie jak i nocny. Mam wrażenie jakby w pewnym momencie, kiedy teleskop powoli zaczyna chwytać tą odpowiednią ostrość, kończył się wyciąg. Stąd też pytanie o te części, czy mają one coś wspólnego z potencjalną ostrością obrazu, czy raczej są to elementy nie mające większego znaczenia przy funkcjonowaniu elementów optycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, chodziło mi dokładnie o to, że jest maksymalnie wyciągnięty.
Czyli jest możliwość, że trzeba po prostu zamontować tą przedłużkę, tak? To by wiele wyjaśniało :D


EDIT: 
W instrukcji Bressera nie jest nic napisane, jednak jest bonusowa kartka (po niemiecku), na której faktycznie jest informacja o tej przedłużce (Wywnioskowałem po obrazkach, niemieckiego zupełnie nie znam). Spróbuję ją zamontować i sprawdzę na gwieździe jak to faktycznie działa. Dzięki!

Edytowane przez TheBrambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kątówki 1,25'' trzeba zamontować przedłużkę żeby się dało  wyostrzyć. Z kątówką 2'' jest ok bez przejściówki (ma ona dłuższy tor optyczny). Mam to samo w Bresser 127/625. 

BTW. Jeżeli możesz to wymień tę nisko budżetową kątówkę, która dają w zestawie, bo to badziew jakich mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem zarówno podczas obserwacji dziennych jak i nocnych. Wszystko działa jak należy po zamontowaniu dłuższej przedłużki (38mm). Obraz ostry, oczekiwane detale są jak najbardziej widoczne. Aberracja występuje ale o dziwo nie przeszkadza w jakimkolwiek stopniu.

Mam na oku kątówkę dielektryczną i pewnie niedługo zdecyduje się na wymianę :)

Dziękuję wszystkim za pomoc i życzę udanych obserwacji!

EDIT: Literówka

Edytowane przez TheBrambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Hamster napisał:

To rozejrzyj się jeszcze za jakimś długoogniskowym okularem z szerokim polem, bo ten 26mm z zestawu to wąskopolowa kicha z efektem studni. 

Kupiłem reflektor  Bm 102/600 z okularem bressera SPL 25 mm. Orientujesz się może co to za wynalazek. Nie mogę znaleść takiego okularu w sprzedaży aby zobaczyć jakie ma parametry. Obraz daje przyzwoity. 

Edytowane przez Piobork
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno 25mm a nie 26mm?

To ten sam zestaw co kupił kolega założyciel wątku.

 

https://www.astroshop.pl/bresser-okular-super-ploessl-26mm-1-25-/p,20759#tab_bar_1_select

 

Jeżeli to ten, to przy nim przyzwoita to jest caryca Katarzyna.

 

Edit:

 

Nie zauważyłem że to SPL SuperPlossl. Ma opis że to brand Bressera? Zdjęcie? W necie jest jakiś Bresser 25mm ale 2'' 70st. Wygląda na klon Orion Q70.

Edytowane przez Hamster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.