Skocz do zawartości

Sequence Generator Pro v3 - szybki opis sesji


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

wstepny watek o SGP3 TU.

 

Szybki opis jak działa program (2018-07).
1.    Wstepnie potrzeba ustawić ostrość – mniej więcej, tak aby przyszlosciowo plate solve prawidłowo rozpoznawal gwiazdki.
2.    Po zaplanowaniu sesji  w tym ustaleniu kadru rozpoczynam sekwencje. Program czeka, na okresona godzine, aby rozpocząć sekwencje

02.thumb.jpg.3a429b9930d2f81da2ce2a9445d47e44.jpg

 

3.    Sekwencja się rozpoczela

 

4.    SGP robi goto na obiekt, przechwytuje pierwsza klatke i odpala plate solve do określenia swojej pozycji na niebie. W przypadku zbyt dużego bledu po pierwszym goto nastepuje ponowne rozpoznawanie pozycji.

04.thumb.jpg.bff567c7f5a99eff94e190398f26a092.jpg

04a.thumb.jpg.96a70c4cfb4bce6ef4747a9357320971.jpg

 

5.    W kolejnym kroku SGP automatycznie wyszukuje odpwoiednia gwaizdke do guidink, kalibruje guider i rozpoczyna guiding

05.thumb.jpg.ac4be8eac9ba396fc50140d9ca327ad5.jpg

05a.thumb.jpg.062cfa5f7d83ecfd97c9bb14b80e3a8c.jpg

 

6.    Teraz pora na ustawienie ostrości poprzez krzywa V. Widac maly haczyk po prawej stronie, co wg mnie jest spowodowane backlashem wyciągu.

06.thumb.jpg.47dddd1d2bdd370ea56a2e57e84306a6.jpg

06a.thumb.jpg.24e8d52bef0987e32de1496abbbe0bdb.jpg

06b.thumb.jpg.2d6957331513625f136b272462450215.jpg

 

7.    Dla swietego spokoju podczas pierwszego ustawiania ostrości, zapuszczam ja 2x. Ponizej wszystko ok.

07.thumb.jpg.4e3ff53f02b0e9b4ab2c3fd4e1fba8cb.jpg

 

8.    Sequencer zalcza guiding i rozpoczyna naświetlanie pierwszej klatki.

08.thumb.jpg.82e75d470f8a439e6576c6554efaa074.jpg

 

9.    Mamy pierwszy sub. Przy okazji policzyłem jaka srednia wartość ma Half Flux Radius. W tych jednostkach SGP podaje ostrość.

09.thumb.jpg.70f03484108ec7bd4837d048c51dfb2b.jpg

 

10.    Na koniec sekwencji o wcześniej określonej porze wywoluje się skrytp wylaczajacy PC. Oczywiście wczesjniej SPG wylacza guiding i prakuje montaż.

10.thumb.jpg.712731e109ceccd5d34b379d75fcf7c2.jpg

 

11.    W miedzy czasie mozna pobawić się w ustalenie kompensacji temperaturowej swojej tuby – u mnie w DreamFocuser. Oczywiscie w SGP jest wersja treningu temperaturowego. Reczna zabawa nie zaszkodzi.

11.thumb.jpg.163eec493040f0b30fefbbe98444338b.jpg

 

12.    Pomniejszony wykrek z PHD2 można obserowac w okienu SGP (gorny, prawy rog). Piki to dithering pomiędzy klatkami. Montaz ladnie prowadzi, wiec nie ma co się stresować wykresem.

12.thumb.jpg.1c07621657e2ea67191474834aff773a.jpg

12a.thumb.jpg.fa1f39888fc181c0b600e3f6d0a505e5.jpg

 

Pozdro
Tayson

 

 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tomek, mam pytanie. Wczoraj pierwszy raz użyłem SGP, na razie w trybie ręcznym ale poszło. Pierwszy raz w życiu zrobiłem też solving i działało ku mojemu zdumieniu, Natomiast nie uzyskałem dokładnego efektu. Po wyznaczeniu pozycji monta pojawia się komunikat, że mont został zsynchronizowany. W moim przypadku w kadrze gwiazda nie była dokładnie w środku kadu, nieco z boku. W CDC faktycznie zaznaczona pozycja monta została skorygowana i zaznaczona nieco obok gwiazdy. Niestety gdy wydałem polecenie dojazdu centralnie do gwiazdy, ta znowu była poza centrum. Co robię źle? W taki sposób mogę zapomnieć o kadrowaniu, błąd wynosił 25% szerokości klatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5px

 

faktycznie chyba masz rację!

Tylko jak się tego pozbyć? Zakładam, że błąd może wynikać z różnicy pomiędzy EQmodem (czyli również CDC), a solverem, Ale w solverze nie ma nigdzie ustawień systemu współrzędnych.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest "ptaszek" przy framing wizard oznacza, że na ściągniętą materiał do ustawiania kadru nałoży siatkę J2000.

http://mainsequencesoftware.com/Content/SGPHelp/SequenceGeneratorPro.html?FramingandMosaicWizard.html

 

SGP działa tylko na J2000

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

maly odkop.

 

Po ostatniej sesji i update programu zauwazylem, ze zmienila sie troche obsluga sesji.

Obcnie najpierw rozpoczyna sie focusowanie, a dopiero pozniej precyzyjne kadrowanie.

Poza tym krzywa ostrosci fajniej sie ryzuje.

foc-new.thumb.jpg.3cc907b5a94ff6c79860b6c761d32375.jpg

 

Wazna uwaga.

W czasie tworzenia sekwencji trzeba wybrac opcje  WHEN TARGET STARTS, aby montaz prawidlowo pojechal i ustawil sie na celu. Bez tego moga byc problemy.

sss.png.a6d93be5266388dc99dc3804ebde87eb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MateuszW napisał:

Ma ktoś doświadczenie z SGP i oagiem, w którym widać max kilka gwiazd, a czasami nie widać żadnej? Co w takiej sytuacji?

ja uzywam OAG z 100Q, w oag lodestar x2 i mnówstwo gwiazd.

powiem Ci ze jak PHD nie widzi gwiazdki to masz lipe! watpie, zebys mogl korzystac z guidingu bez gwiazdki w guiderze :(

co najwyzej przychodzi mi do glowy ciut inne glowne kadrowanie, aby cos sie ukazalo w oagu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tayson napisał:

ja uzywam OAG z 100Q, w oag lodestar x2 i mnówstwo gwiazd.

powiem Ci ze jak PHD nie widzi gwiazdki to masz lipe! watpie, zebys mogl korzystac z guidingu bez gwiazdki w guiderze :(

co najwyzej przychodzi mi do glowy ciut inne glowne kadrowanie, aby cos sie ukazalo w oagu.

Chodzi mi o to, na ile problematyczne będzie właśnie takie lekkie przekadrowanie, aby znaleźć gwiazdkę. Moja kamerka przy ogniskowej 1000 mm ma już trudną sytuacje i z dala od pasa DM zdarza się martwa strefa. W Maximie wtedy właśnie przestawiam lekko kadr w poszukiwaniach. Moje wątpliwości są w związku z dużą automatyzacją sesji w SGP - jak to się ma właśnie do takiej ręcznej ingerencji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MateuszW napisał:

W Maximie wtedy właśnie przestawiam lekko kadr w poszukiwaniach. Moje wątpliwości są w związku z dużą automatyzacją sesji w SGP - jak to się ma właśnie do takiej ręcznej ingerencji?

Ewentualnie możesz zrobić tak:  szukasz sobie odpowiedniego kadru , przy którym guider widzi gwiazdkę. Następnie wykonujesz plate solve aktualnej pozycji. Po wykonaniu solva wyskakuje okno z danymi pozycji oraz pytanie, czy ustawić ją dla aktualnego celu. Zaznaczasz ptaszka, że chcesz, i masz wgrane dokładne współrzędne aktualnego kadru do danych twojego celu. Zapisujesz sekwencję i od tej pory każde automatyczne kadrowanie nakieruje się poprawnie nawet po flipie montażu .

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Duser napisał:

Ewentualnie możesz zrobić tak:  szukasz sobie odpowiedniego kadru , przy którym guider widzi gwiazdkę. Następnie wykonujesz plate solve aktualnej pozycji. Po wykonaniu solva wyskakuje okno z danymi pozycji oraz pytanie, czy ustawić ją dla aktualnego celu. Zaznaczasz ptaszka, że chcesz, i masz wgrane dokładne współrzędne aktualnego kadru do danych twojego celu. Zapisujesz sekwencję i od tej pory każde automatyczne kadrowanie nakieruje się poprawnie nawet po flipie montażu .

Czyli szukam przed uruchomieniem sekwencji? Ok, dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.