Jump to content

Recommended Posts

Moja wczorajsza zdobycz

IMG_3273.jpg

• Like 6

Guest Paweł Trybus

Na razie kiepsko latają... Wczorajszej nocy w okresie 00:00-01:00 widziałem 6 Perseidów i 10 nie-Perseidów, a dziś w podobnym czasie 23:45-01:00 tylko 3 Perseidy i 3 nie-Perseidy. Obserwacje w pobliżu pensjonatu w Szczyrku, gdzie wypoczywam z rodziną, niebo SQM-L 20.10-20.14

Wczoraj zaobserwowałem o godzinie ok. 22:40 dość ładny, jasny meteor, który przyświecił w konstelacji Łabędzia kolorem lekko zielonkawym. :)

Perseidy już fajnie latają, 6/7.08 br. na 3 kamerach zarejestrowało się 113 zjawisk, w tym 59 PER.

Poniżej gify ze złożonych i wyselekcjonowanych klatek, żeby się zmieścić w max. rozmiarze pliku:

p0606na07.gif.9a15ce17fcd938da469978e9327408a3.gif

Przybywa hot pikseli na matrycy po kilkunastu latach używania...

Edited by M.K.
  • Like 5

Perseidy w towarzystwie gruszek :) 03.14 nastawiłem aparacik i do 4 rano focił :) 

Pozdrawiam Czystego Nieba

IMGP8238-001.JPG

• Like 5

4 hours ago, McGoris said:

Wczoraj zaobserwowałem o godzinie ok. 22:40 dość ładny, jasny meteor, który przyświecił w konstelacji Łabędzia kolorem lekko zielonkawym. :)

Mam go :laugh:

Widoczny na północny zachód z Krakowa na tle Dużego Wozu o 22:45:11 (7/8.08), leciał ok 1,5 sek

PFN06_PAV07_2018-08-07_204511.jpg.397786d74334901f1e91ee9fd16c2275.jpg

1 hour ago, M.K. said:

Perseidy już fajnie latają, 6/7.08 br. na 3 kamerach zarejestrowało się 113 zjawisk, w tym 59 PER.

Co noc przybywa zjawisk, dziś (7/8.08) na 3 kamerach złapało się 123 zjawiska, w tym 70 PER, czas odkurzyć leżaczek i przygotować się do zliczeń, nie tylko w maximum, które będzie 12/13.08.

Edited by M.K.
  • Like 6
  • Thanks 1

Widziałem na żywo, piękny aż jaśniej się na niebie zrobiło. Miałem szczęście że patrzyłem w tamtą stronę.

Ładny bolid, ślad widoczny był jeszcze dobrych parę sekund. Ogólnie sporo jasnych okazów od kilku dni obserwuję. Liczę na powtórkę z przed dwóch lat :original:

2 hours ago, Przemek W said:

Ładny bolid, ślad widoczny był jeszcze dobrych parę sekund. Ogólnie sporo jasnych okazów od kilku dni obserwuję. Liczę na powtórkę z przed dwóch lat :original:

Trzymam Cię za słowo! Oby pogoda dopisała, no i oczywiście Perseidy, w końcu kilka dni urlopu sobie wziąłem, żeby je podziwiać :)

Ubiegłej nocy udało mi się sfotografować takiego oto przyjemniaczka.

IMG_3685a.jpg.3d9796561dbec1be4dd95438f9d26581.jpg

Niestety temp +21stC mocno wpłynęła na matryce aparatu i wyszły potworne szumy przy stosunkowo niedużym ISO. Na max ma się ochłodzić, jeśli będzie inaczej szumy zmasakrują zdjęcia

Edited by DARK
  • Like 3

Dziś w nocy. 3 sztuki ze Smołdzińskiego Lasu.p2018_08_09_64.jpg.620676d924a7baf239dc41abe578bdef.jpgp2018_08_09_81.jpg.c6c39ee4836fb64243e619040d4e801a.jpgp2018_08_09_97.jpg.572cf92fafd159205e447e804231069b.jpg

Edited by warpal
  • Like 4

Guest Paweł Trybus

Ubiegłej nocy było już lepiej. W czasie nieco ponad dwóch godzin (22:45-01:00) pod niebem ok. 20.2 wg wskazania SQM-L widziałem 36 meteorów, z czego 15 Perseidów. A spośród pozostałych fajne były dwa powolne i jasne alfa-Kaprikornidy, jeden pomarańczowy przeleciał spory kawał nieba.

Ech, przypomniały mi się "stare dobre czasy" w Pracowni Komet i Meteorów, gdy 20 lat temu (1998) zebrałem ponad 140 godzin wizualnych obserwacji meteorów, z czego ponad 30 w sierpniu. Gdzie to zdrowie, gdzie ten wolny czas?... Wtedy nie było problemu leżeć noc w noc po kilka godzin na karimacie, teraz jakoś szybciej morzy mnie sen :-( 

52 minutes ago, Paweł Trybus said:

Ubiegłej nocy było już lepiej. W czasie nieco ponad dwóch godzin (22:45-01:00) pod niebem ok. 20.2 wg wskazania SQM-L widziałem 36 meteorów, z czego 15 Perseidów. A spośród pozostałych fajne były dwa powolne i jasne alfa-Kaprikornidy, jeden pomarańczowy przeleciał spory kawał nieba.

Ech, przypomniały mi się "stare dobre czasy" w Pracowni Komet i Meteorów, gdy 20 lat temu (1998) zebrałem ponad 140 godzin wizualnych obserwacji meteorów, z czego ponad 30 w sierpniu. Gdzie to zdrowie, gdzie ten wolny czas?... Wtedy nie było problemu leżeć noc w noc po kilka godzin na karimacie, teraz jakoś szybciej morzy mnie sen :-( 

Pawle, organizmy mamy starsze o 20 lat, jak to mówią: Starość nie radość :P głowy już częściej poduszki szukają, ale nie poddajemy się!

Za kawalerki człowiek miał więcej czasu, teraz praca i rodzina, więc z automatu brakuje czasu na obserwacje, a nawet żeby wyspać się przed nimi.
W 1998 zrobiłem kilka godzin mniej, bo 131, ale w '97 Teff=208,67 i to był mój najlepszy rok, jeśli chodzi o wizualne obserwacje meteorów. Zaobserwowałem wtedy 2303 zjawiska. 4 miejsce na świecie wtedy miałem... to były czasy, piękne czasy, a teraz kamerki obserwują za mnie, ale na Perseidy wziąłem kilka dni urlopu i odświeżę sobie stare dzieje, leżaczek, kilka kartek papieru, ołówki, czerwona latarka i ja ... wpatrzony w niebo :) Byleby front szybko przeszedł nad Polską, co właśnie się do nas zbliża.
Ja się nastawiam z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek (max. Perseidów) na leżing. Kombinujemy wypad na obserwy z grupą krakowską

Wczoraj tuż przed północą taki wpadła w kadr. Na razie nie mam jak wywołać rawa więc tylko wglądówka :)

IMG_20180810_084425-01.jpeg

• Like 4

Guest Paweł Trybus
38 minut temu, M.K. napisał:

Pawle, organizmy mamy starsze o 20 lat, jak to mówią: Starość nie radość :P głowy już częściej poduszki szukają, ale nie poddajemy się!

Za kawalerki człowiek miał więcej czasu, teraz praca i rodzina, więc z automatu brakuje czasu na obserwacje, a nawet żeby wyspać się przed nimi.
W 1998 zrobiłem kilka godzin mniej, bo 131, ale w '97 Teff=208,67 i to był mój najlepszy rok, jeśli chodzi o wizualne obserwacje meteorów. Zaobserwowałem wtedy 2303 zjawiska. 4 miejsce na świecie wtedy miałem... to były czasy, piękne czasy, a teraz kamerki obserwują za mnie, ale na Perseidy wziąłem kilka dni urlopu i odświeżę sobie stare dzieje, leżaczek, kilka kartek papieru, ołówki, czerwona latarka i ja ... wpatrzony w niebo :) Byleby front szybko przeszedł nad Polską, co właśnie się do nas zbliża.
Ja się nastawiam z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek (max. Perseidów) na leżing. Kombinujemy wypad na obserwy z grupą krakowską

Maciek, jesteśmy obaj w tabeli :-))

http://www.astrouw.edu.pl/~olech/pkim/pl/cyrqlarz/c125.html

Ja w nocy z niedzieli na poniedziałek zabieram rodzinkę na łączkę niedaleko pensjonatu (zostajemy w Szczyrku jeszcze ponad tydzień) i będziemy łowić meteory. Ciekawe, ile dzieciaki wytrzymają? :-) Jak już grzecznie pójdą spać, wtedy tata zostanie sam i będzie walczył z sennością do rana :-)

12 minutes ago, Paweł Trybus said:

Maciek, jesteśmy obaj w tabeli :-))

http://www.astrouw.edu.pl/~olech/pkim/pl/cyrqlarz/c125.html

Ja w nocy z niedzieli na poniedziałek zabieram rodzinkę na łączkę niedaleko pensjonatu (zostajemy w Szczyrku jeszcze ponad tydzień) i będziemy łowić meteory. Ciekawe, ile dzieciaki wytrzymają? :-) Jak już grzecznie pójdą spać, wtedy tata zostanie sam i będzie walczył z sennością do rana :-)

Szaleliśmy wtedy :) Oby dane nam było poszaleć przez najbliższe noce bez nadmiernych uszczerbkach na zdrowiu :P

... i wspominki mi zapodałeś: "NOWY RÓJ NA WAKACJE?" :D

To jak to w końcu jest. Dzisiaj w radiu była informacja, że maksimum jest dziś w nocy z 11/12 zaś na internecie z 12/13. Dzisiaj u mnie pogoda ma być dopiero po północy narazie pada deszcz.

Jutro w całej Polsce bezchmurnie.

23 minuty temu, marcin.p1 napisał:

To jak to w końcu jest. Dzisiaj w radiu była informacja, że maksimum jest dziś w nocy z 11/12 zaś na internecie z 12/13. Dzisiaj u mnie pogoda ma być dopiero po północy narazie pada deszcz.

Jutro w całej Polsce bezchmurnie.

Maksimum jutrzejszej nocy 12/13

Dzisiaj próbuje obserwować Perseidy. Pogoda w miarę dobra i tylko gdzieniegdzie smugi przymglenia od wysokich chmur. 

Wyszedłem na zewnątrz o 22.20 i wiozłem w dłonie tylko lornetkę 8x30. Ledwo ustawiłem krzesełko plecami do Perseusza (twarzą do Saturna) i usiadłem. Posiedziałem z 10 min. a nad wschodnim horyzontem (ok. 15o) pojawiła się pierwsza "spadająca gwiazda". Co prawda pewnie nie był to Perseid bo pod Pegazem, na tle Ryb przelatywał w kierunku Trojkąta, czyli z kierunku S na N. Ale warto o nim wspomnieć, gdyż nie był to zwykły meteor, a piękny bolid. Chyba najjaśniejszy jaki widziałem. Zjawisko bardzo szybkie, przebiegające mniej więcej tak: cienka zielona smuga, chwilowa przerwa i natychmiastowy bardzo duży lekko oślepiający jasny rozbłysk i dalej gruba zielona smuga.

Może też ktoś z was go widział?