Skocz do zawartości

Astrofoto przez smartfona


poiu

Rekomendowane odpowiedzi

  • 5 tygodni później...

Jest i Jowisz za dnia(gołym okiem również)..

Właśnie mamy ładną koniunkcję, warto próbować, choć szczerze wątpiłem że się uda. Samsung Galaxy s21 Ultra, 10x zoom, tryb auto.20240118_152759.thumb.jpg.b839a5713e80b2857ce98567b5be6be6.jpg20240118_152432.thumb.jpg.0b3a8bc61c3ab23272ebbfe01062d14a.jpg

 

Edytowane przez Rogal
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Zdziś przy słabym seeingu...

M.in. Clavius, Tycho, Longomontanus, Wilhelm

7.jpg.19c81bb2c072a722319846615a0c189d.jpg

 

7.jpg.f28b3021ea124c27c6486e690a5405d1.jpg

Jak zwykle fotka Samsungiem A70 przez okular ortho Abbe 4mm, ref  TS 102/1022ED

Pojedynczy strzal z ręki.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze trzy fotki 

Cpernicus, Montes Carpatus  i okolice

20240418_2127137.jpg.81e7076341c53d370bf8a59a5f566dbd.jpg

 

 

Na gorze Montes Riphaeus i na dole krater Bullialdus

20240418_2131244.thumb.jpg.78206b5b16cefdae5945a882cd00adaf.jpg

 

Plato (kraterki - może coś tam majaczylo, ale słabo - nie ten seeing)

20240418_2129032.jpg.7975525e72851a1722bf684d292b5975.jpg

 

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
53 minuty temu, Shuwar napisał(a):

Nagrywałeś wideo? W jakim sofcie przetwarzałeś klatki?

Expert raw i tam jest tryb astrofotografii ustawiłem 10 minut i tyle w sumie. To zdjęcie to gotowy JPG z telefonu(zapisuje raw i jpg), nic nie było przetwarzane  :)

Edytowane przez _Perseus_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, stratoglider napisał(a):

Bez prowadzenia ? To chyba 10 sekund ...

 

Myślę, że miał na myśli łączny czas. w RAW Expert jest taka funkcjonalność. Zakładam, że aplikacja stackuje krótkie ujęcia.

I... radzi sobie jak wyżej. Fajna zabawka i uzupełnienie astrosesji 😉

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, mstaniek napisał(a):

Myślę, że miał na myśli łączny czas. w RAW Expert jest taka funkcjonalność. Zakładam, że aplikacja stackuje krótkie ujęcia

 

No ja rozumiem że mogło to być w sumie nawet 10 minut, tylko jakim cudem ten daszek i drzewa wyszły ostro ? 

Gwiazdy mogły być stackowane na siebie, ale to spowodowało by przesuwanie i rozmycie elementów krajobrazu...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo sporej praktyki w fotografii wszystko co dotyczy astro jest dla mnie dosyć nowe i dlatego każda technika, każdy sposób wykonania zdjęcia tego co nad głową jest warty zainteresowania.

Nawet jeżeli jakieś gremium twierdzi, że coś jest bez sensu to warto wszystkiego spróbować, chociażby dla samego eksperymentu.

Od zawsze lubię wyzwania i zazwyczaj eksperymentuję na samym sobie, co ma tą zaletę, że jeżeli boli to tylko mnie.

Gdy trafiłem najpierw na pojedyncze zdjęcie, później opis na stronie MSM, a wreszcie przewaznie entuzjastyczne opinie postanowiłem wypróbować Tridaptor czyli precyzyjny, regulowany w 3D adapter umożliwiający montaż smartfona na okularze teleskopu. Cena 53 USD wraz z transportem nie wydawała sie wygórowana i całkowicie mieściła się w finansowych ramach ryzyka nieudanego testu.

W taki sposób stałem się (po 14 dniach od zamówienia w Chinach) posiadaczem Tridaptora.

Mógłbym nakręcić na YT kolejny "mądry" film pod tytułem unboxing, tylko pewnie nikt by tego nie obejrzał, a ja serdecznie nie cierpię tej formy promocji sprzętu, który producenci zazwyczaj przekazują autorom bezpłatnie, a w zamian oczekują określonych treści.

Sam jestem sobie "sterem, żeglarzem i okrętem" i w związku z tym mogę napisać to co faktycznie myślę.

 

Z uwagi na żadne warunki obserwacyjne w tym poście opiszę tylko cechy i pierwsze wrażenie.

Przy pierwszej okazji zamontuję to "coś" do MAK-a i zobaczymy w praktyce co wart jest kolejny wytwór małych, żółtych rączek.

 

Jak wspomniałem po 14 dniach od zamówienia otrzymałem zamówiony sprzęt.

Zamieszczam zdjęcie opakowania, ponieważ są na nim dosyć istotne informacje dotyczące parametrów i sposobu użycia.

 

Po wyciagnięciu z pudelka pierwsze co widzimy to bardzo sympatyczny, miękki woreczek na adapter. Niby nic, ale samo urządzenie jest dosyć kanciaste, więc taki pokrowiec ochroni chociazby kieszeń kurtki.

 

Sam adapter prezentuje się całkiem nieźle jeżeli chodzi o kulturę wykonania. Na piątym zdjęciu widoczny od tyłu (czerwona śruba służy do regulacji odległości smartfona od okularu teleskopu).

 

Następne zdjęcie pokazuje adapter od strony uchwytu na telefon.

 

Pierwsza rzecz którą sprawdziłem to waga. Jak widać wychodzi 236 gramów (producent deklaruje 229 g)

 

Na kolejnych dwóch fotkach zamontowany okular teleskopu 1,25"/10 mm. 

 

I ostatnia fotka pokazuje maksymalną szerokość montowanego smartfona. U mnie wyszło ok 86 mm (producent deklaruje 91 mm).

Dopuszczam błąd pomiaru 1-2 mm, ale nie 5.

 

Ogólne wrażenia z oglądu.

Adapter wykonany jest naprawdę solidnie i zawiera kilka przemyślanych rozwiazań.

Na przykład śruby mocujące adapter do okularu i telefon mają plastykowe główki, wyraźnie większe od pokręteł regulacyjnych. śruby regulacyjne mają metalowe moletowane główki.

Różnica jest wyraźnie wyczuwalna pod palcami i to dobra wskazówka gdy operujemy w ciemności.

Jeżeli zamontowaliśmy smartfona na okularze i trafimy na plastykowe śruby to sygnał "NIE DOTYKAĆ" bo w przeciwnym razie możemy spowodować upadek telefonu na glebę.

Pokrętła regulacyjne mają drobnozwojowe śruby co umożliwia naprawdę precyzyjne ustawienie obiektywu aparatu telefonu względem okularu teleskopu.

Wszystkie śruby regulacyjne mają dosyć duży zakres przesuwu, więc nie powinno być problemu z ustawieniem dowolnego telefonu.

Mocowanie do okularu jest pewne i dostosowane do różnych rozmiarów aż do 2,6". Jedyne co wzbudza mój niepokój to widoczny na dziewiątym z kolei zdjęciu krotki odcinek okularu, który może być niewystarczający do pewnego montażu w wyciągu. Być może trzeba zastosować okulary z dłuższymi tulejkami. To jest jeszcze do sprawdzenia.

Razem z moim 13 Mini całość waży 400 gramów i zastanawiam się czy nie jest to nadmierne obciążenie.

Kolejna rzecz która budzi mój niepokój, ale jest to do sprawdzenia w praktyce, to możliwość wpadania światła poprzez szczelinę pomiędzy okularem teleskopu, a obiektywem aparatu telefonu. Ta odleglość jest zmienna i wg mnie ryzyko jest spore. Mam kilka pomysłów jak to ewentualnie załatwić. Najprostszy wymaga czarnej taśmy izolacyjnej, bardziej skomplikowany drukarki 3D :)

Sam uchwyt do telefonu jest równiez przemyślany i pewny. Szczęki wyposażone są w delikatne sprężynki, a śruba umożliwia solidne zamocowanie (nie zdejmuje pokrowca z telefonu).

 

Spotkałem się z glosami, ze taki uchwyt może spowodować zaciśnięcie na bocznych przyciskach smartfona. W moim przypadku takiej możliwości nie było. Szczęki obejmują telefon w bezpiecznej odległości od przycisków.


Nie wykluczam jednak, że w jakichś szczególnie wymyślnych smartfonach może się takie coś wydarzyć.

 

Ogólnie jak na początek adapter wydaje się być dobrze wykonanym i przydatnym urządzeniem. Żałuję tylko, ze dotarł do mnie po powrocie z Alp. Byłaby okazja wypróbować go może nie z teleskopem, ale z jakąś lunetą, służącą do obserwacji gór, których na szczytach jest całkiem sporo.

Teraz pozostaje poczekać na minimalne warunki obserwacyjne i sprawdzić w działaniu. Obaw jest kilka, ale ich weryfikacja jest możliwa dopiero w praktyce. Na razie chwalę sobie jedną rzecz, ale to niezwiązane z samym adapterem.

Po zamontowaniu można nie dotykać teleskopu i smartfona (a więc uniknąć drgań związanych z przyciśnięciem spustu migawki).

 

c.d. pewnie nastąpi

 

 

 

 

 

 

MSM-Tridaptor-01-1.jpg

MSM-Tridaptor-02-1.jpg

MSM-Tridaptor-03-1.jpg

MSM-Tridaptor-04-1.jpg

MSM-Tridaptor-05-1.jpg

MSM-Tridaptor-06-1.jpg

MSM-Tridaptor-07-1.jpg

MSM-Tridaptor-08.JPEG

MSM-Tridaptor-09-1.jpg

MSM-Tridaptor-10-1.jpg

Edytowane przez JurekN
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównanie dwóch apek dedykowanych do zdjęć nocnych połaci nieba.

1. DSC (Deep Sky Camera) - parametry dobrane automatycznie, dla nieporuszonych gwiazd.

Ogniskowa 5,58 / f1,8 ISO1600 exp 19s. (max dla nie poruszonych gwiazd wg programu).

DSS_X3Zoom.jpg.1653cbd8aa077c30ab5136ef3173b968.jpg

 

Poniże appka z Googla Pixela - tryb "Night Stars". 

Naświetlanie 4min.30sek. ISO 4109 (a raczej łapanie krótkich sesji i łączenie je live w jedno zdjęcie wynikowe).

Pixel_X3Zoom.jpg.b97ea78b854e1cd5b304c011f3a1ec65.jpg

 

Na koniec to co "wypluwa powyższy program dodatkowo, króki filmik z całej sesji 4:30 spakowany do 1,5 sekuundy.

 

 

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni wyjazd pod ciemne niebo za Wrocław. Swojego sprzętu nie miałem, ale pomyślałem że poeksperymentuję. Telefon realme 11 Pro + gcam żeby uzyskać tryb astrofotograficzny. Dach samochodu jako statyw ;). Ok 5 minutowy RAW, obrobione lekko w Pixie. Wersja z gwiazdami, starless i pejzażowa ;). Jak na budżetowy telefon wyszło całkiem całkiem.

MW_s.jpg

MW_sl.jpg

PXL_20240513_013743563.NIGHT.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.